Tokarka LZ 250 dokumentacja

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 531
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#11

Post napisał: JacekBelof » 02 sty 2022, 18:48

Wrzeciennik - obróbka zgrubna, stabilizacja, obróbka na gotowi, poza otworami wrzecionowymi, szlifowanie podstawy, roztaczanie otworów wrzecionowych na gotowo... to miało zapewnić równoległość osi wrzeciona do łoża... oś konia wyprowadzana poprzez szlifowanie podstawy (do montażu wykonana z naddatkiem).


Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#12

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2022, 19:59

blablinsky pisze: Rura będzie z ST3

Troche bida jak na wrzeciono. Kiedyś zrobilem takie wrzecionko i póki co jest OK. Sztywne aż za bardzo, pracuje cicho a jedyna wada to jakies lekkie niedoważenie gdzieś.
budowa-tokarki-cnc-t41688-310.html


Autor tematu
blablinsky
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:20

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#13

Post napisał: blablinsky » 02 sty 2022, 21:18

Ad IMPULS: Kawał wrzeciona. Z czego robiłeś ( ok już znalazłem )? Rury grubościenne ST3 są łatwo dostępne i tanie, jak się pomylę to będzie mała strata, podobno pierwsze wrzeciono robi się dla wroga :). Takim długim wytaczakiem to chyba po setce pod koniec, niełatwa sprawa. Masz gdzieś zdjęcia obsadzania tego? Jestem ciekaw naprężania dwóch łożysk stożkowych obok siebie. Wiem, że się też stosuje kulkowe skośne (np. we wrzecionie frezarki mam dwa w jedną stronę i jedno odwrotnie), ale ceny są koszmarne.

Ad JacekBelof: Bardzo liczę na te równoległości, jeszcze nie sprawdzałem, ale fakt, że to polska tokarka i elementy są nieużywane dobrze wróży. Rotary SMP na youtubie ma świetną relację konwersji minitokarki. Wszystko było krzywo, skrobanie regulacja itp. :


A co myślicie o zrobieniu tego wrzeciona na rozpór nakrętkami? Na zdrowy rozum łożyskom, żadna różnica.
Czy średnicę wrzeciona pod łożysko robi się pod montaż na gorąco czy bez szlifowania to nie ma sensu?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#14

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2022, 21:33

blablinsky pisze:Takim długim wytaczakiem to chyba po setce pod koniec, niełatwa sprawa.

Po setce to dopiero by drzało. Lepiej z milimetr. Nożyk był zwykly HSS wiec sobie pomalutku wytaczał. Nie musialem zrobić jakiegoś konkretnego wymiaru w środku wiec bez stresu.
blablinsky pisze:Masz gdzieś zdjęcia obsadzania tego? J

Tam gdzieś kilka stron wcześniej było pokazywane. Musisz pogrzebać w temacie. :P

Dodane 3 minuty 41 sekundy:
blablinsky pisze:A co myślicie o zrobieniu tego wrzeciona na rozpór nakrętkami? Na zdrowy rozum łożyskom, żadna różnica.

Powinno być OK.
blablinsky pisze:Czy średnicę wrzeciona pod łożysko robi się pod montaż na gorąco czy bez szlifowania to nie ma sensu?

Wszystko zależy od dokladnosci tokarki. Jeśli robi dokladnie i nie ma owalu to rób na tokarce pod łozysko. Choć wiadomo-szlifierka to jednak szlifierka.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#15

Post napisał: rc36 » 03 sty 2022, 13:55

Wrzeciono ze stali st3 to straszna nędza, ja bym to robił ze stali 40hmt lub ze śruby kl. 10,9 i pytanie jak chcesz połączyć tą rurę z zabierakiem uchwytu?
Drugie pytanie czy te fabryczne otwory we wrzecienniku mają odpowiednią średnice pod wcisk łożysk?


Autor tematu
blablinsky
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:20

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#16

Post napisał: blablinsky » 03 sty 2022, 17:08

Łożyska obsadzane były bezpośrednio w tych otworach, tak wynika z rysunków technicznych, za które bardzo dziękuję firmie FMT.
Z przodu jest chyba jedno walcowe dwurzędowe a z tyłu dwa kulkowe skośne, pewnie przystosowane do wyższych obrotów niż dwa stożkowe.

Jak połączyć jeszcze do końca nie wiem, nie znam się za bardzo na standardach, pewnie musi być jakiś kołnierz ze stożkiem zewnętrznym i otworami gwintowanymi. Może tak jak w oryginale choć tam jest kupa żelaza. Dużo tych wiadomości, jaki system byłby najbardziej uniwersalny? Chciałbym móc tam dokręcić także uchwyt na tulejki C, jeśli to nie kompletnie nierealne?
Załączniki
DTR_wrzeciennik_rzut.PNG
DTR_wrzeciennik_przekroj.PNG


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#17

Post napisał: Grzegorz53 » 03 sty 2022, 17:55

Ten wrzeciennik jest wzorowany na TSB 20 lub TSB 16, zobacz tematy związane z wymianą łożysk w tych tokarkach i będziesz miał wszystko wyjaśnione.
Obrazek


Autor tematu
blablinsky
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 05 maja 2021, 12:20

Re: Tokarka LZ 250 dokumentacja

#18

Post napisał: blablinsky » 30 mar 2022, 11:08

Jest na olx ta tokarka, ciekawe ile poleży, maszyna fajna tylko trochę krótka za te pieniądze:
https://www.olx.pl/d/oferta/tokarka-uni ... 28c4770b86

Mała na produkcję, droga dla amatora. MTP 330x700 bez porównania gorszej klasy, ale dłuższa, większy uchwyt i prawie 4x niższa cena.
Może jednak taka tokarka to dobra inwestycja, patrząc ceny np tornado 360... Kup i trzymaj :), ceny pewnie zostaną nawet jak fracht spadnie.

Moje części się jeszcze sezonują.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”