Oznaczenie zakresów ruchomości na rysunku technicznym

Oznaczenie zakresów ruchomości na rysunku technicznym

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
kalbarinho
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2021, 23:22

Oznaczenie zakresów ruchomości na rysunku technicznym

#1

Post napisał: kalbarinho » 24 lis 2021, 17:27

Cześć.
Pytanie jak w tytule, a więc w jaki sposób poprawnie oznaczać zakres ruchomości na rysunku technicznym. Mam rysunek endoprotezy stawu nadgarstkowego, w którym element pośredniczący(zasadniczo implant składa się z 3 części) może się obracać względem jednego z elementów(połączenie jak w stawie kulistym). Nie wiem tylko, jak zaznaczyć, że w jednej płaszczyźnie jest możliwość obrotu o x, w drugiej o y, w 3 o z stopni. Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)




bartekwks1992
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 27 cze 2017, 19:39
Lokalizacja: Łask

Re: Oznaczenie zakresów ruchomości na rysunku technicznym

#2

Post napisał: bartekwks1992 » 25 lis 2021, 10:28

Może po prostu przedstaw dany element w postaci linii kreskowanych i podaj zakres ich ruchu (czy to w postaci wymiaru liniowego czy kąta). Poniżej przykład.
Obrazek


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Oznaczenie zakresów ruchomości na rysunku technicznym

#3

Post napisał: adadur » 17 gru 2021, 09:31

Zasadniczo rysuje w jednym położeniu a dla jego części ruchomej wstawia się wymiar zakresu tego ruchu - np. tłok pracujący w cylindrze, rysujesz tłok w położeniu swobodnym i/lub ustawczym (czyli w takim gdzie nie działają na niego żadne siły) następ wstawiasz wymiar z opisem SKOK = ... (STROKE = ...).
skrajne położenie rysowane linią przerywaną można pominąć - często zaciemnia rysunek
Wyzwanie jest kiedy ruch jest możliwy w kilku osiach - np. w przypadku przegubu - zakresem ruchy takiego układu jest stożek. Myślę że wówczas trzeba podejść dość indywidualnie do konkretnego rysunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”