Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#11

Post napisał: michalrem » 08 wrz 2021, 12:17

tristar0 pisze:
01 wrz 2021, 17:15
choć jak dla mnie to badziewie nie generator .

Dodane 6 minuty 45 sekundy:

A czy jest jakiś inny prosty generator dla jednego silnika który nie będzie "badziewny"?

Przejrzałem popularne sklepy i dwa znalazłem. w sumie podobne do siebie i jeden z nich wybrałem



Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#12

Post napisał: grg12 » 08 wrz 2021, 17:36

Taka mała uwaga do schematu - stała czasowa rampy zależy nie tylko od kondensatora ale też od rezystancji (RC). W konfiguracji jak na rysunku kiedy potencjometr jest skrócony na minimum albo maximum kondensator jest praktycznie zwarty i rampa jest bardzo krótka. Najdłuższa stała czasowa wypada gdzieś w środku. Nie wiem co jest na płytce - strzelam że cd4046 i jakiś dzielnik - ale przypuszczam że można spróbować dodać jakiś rezystor (powiedzmy 47k) pomiędzy potencjometr a kondensator a rampa bedzie znacząco dłuższa.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#13

Post napisał: tristar0 » 08 wrz 2021, 18:19

michalrem pisze:A czy jest jakiś inny prosty generator dla jednego silnika który nie będzie "badziewny"
osobiście nie wiem pare lat temu też przerabiałem temat generatorka i też trafiłem na ten właśnie choć w tedy kosztował 38 pln i też efekt był taki jak twój czyli mizerny , poszedłem z czasem w inną stronę i obecnie mam generator z rampą programowaną i mogę sterować silnikiem krokowym jak i servem , czas narastania rampy i opadania jest w ms a częstotliwość zadawana do 200Khz.tyle że tego się nie da już zrobić na arduino .

Dodane 1 minuta 50 sekundy:
grg12 pisze:Najdłuższa stała czasowa wypada gdzieś w środku. Nie wiem co jest na płytce - strzelam że cd4046 i jakiś dzielnik - ale przypuszczam że można spróbować dodać jakiś rezystor (powiedzmy 47k) pomiędzy potencjometr a kondensator a rampa bedzie znacząco dłuższa.
tyle że takie generatorki RC w takim zastosowaniu nie są stabilne .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#14

Post napisał: oprawcafotografii » 08 wrz 2021, 18:26

michalrem pisze:
08 wrz 2021, 12:17
czy jest jakiś inny prosty generator dla jednego silnika który nie będzie "badziewny"?
Dowolne Arduino i krótki programik?

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#15

Post napisał: tristar0 » 08 wrz 2021, 18:34

oprawcafotografii pisze:Dowolne Arduino i krótki programik
Już nie taki krótki bo o ile rampę start zrobisz programowo to musisz stop rampy zrobić w określonym czasie (ilości kroków ) odpracowanych do czego przydałby się enkoder do kontroli drogi i załączenia programowego stop rampy (po odpracowaniu zadanej całkowitej drogi )
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


IIS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 24 sie 2019, 22:19
Lokalizacja: Banino
Kontakt:

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#16

Post napisał: IIS » 08 wrz 2021, 19:22

Czyli grbl z obsługą przycisków ?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#17

Post napisał: tuxcnc » 08 wrz 2021, 19:26

Nie mam w zwyczaju dyskutować z trollami, ale zaczyna mnie to już irytować.
Problem nie leży w "badziewnym generatorku", który faktycznie jest badziewny, ale działa zadowalająco kiedy od silnika nie wymaga się za dużo.
Problem nie leży w tym co troll ma, na co trolla stać i jaki program troll napisał, bo to nie ma nic do rzeczy.
Problem nie leży też w tym czego nie da się zrobić na Arduino, bo co prawda miliona rzeczy zrobić się nie da, ale GRBL ktoś zrobił, to i sterowanie jednym silnikiem da się zrobić.
Problem leży tutaj:
michalrem pisze:
01 wrz 2021, 12:14
Obroty przy których praca jest stabilna to około 550obr/min a potrzebne jest w granicach 800obr/min co dla krokówki nie wydaje się dużo.
Czyli autorowi wątku nie wydaje się.
A silnik najzwyczajniej nie daje rady i ma w du*** co się komuś wydaje.
Można spróbować dać inny typ silnika, bo niektóre są mocne ale strasznie mulaste, można dać lepszy sterownik na 100V DC, można dać serwokrokowiec, ale jest szansa że nic to nie da, że się po prostu nie da, bo autor wątku żąda zbyt wiele...
Natomiast wymiana generatorka da tyle, co wymiana kabelków na bardziej kolorowe.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Strerowanie silnikiem krokowym - generator impulsów.

#18

Post napisał: tristar0 » 08 wrz 2021, 20:17

tuxcnc pisze:Czyli autorowi wątku nie wydaje się
Nie wiem co mu się wydaje od telepati to ty Tux tu jesteś ale gdybym to ja to robił założyłbym silnik servo np 400W z reduktorem bo 3000obr na min to trochę za dużo do takiego przesuwania na 1880 mm z normalnym sterownikiem (rampa,pomiar wysokości podnoszenia ) ,enkoderem i mamy dokładność do 0,01 mm i prędkość której nie dorównują krokowce czy serwo krokowce, robię zawodowo między innymi podajniki precyzyjnie i takie 2 mb przesuwa w 1,5 sek z dokładnością do 0,01 mm .Reasumując jest zasada prosta z g... bata się nie zrobi . silnik krokowy NIE jest przeznaczony do precyzyjnego przemieszczania z dużymi prędkościami .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”