Zdjęcie na format dxf

Zdjęcie na format dxf

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

Zdjęcie na format dxf

#1

Post napisał: creattine1 » 28 lip 2021, 21:04

Witam . Chciałbym zrobić zdjęcie tj jakiegoś obiektu w moim.przypadku kluczyka samochodowego i wrzucić bezpośrednio na.format CAD . Są konwentery w google lecz zabardzo nie sprawdza się to pokazuje się wiele lin . Niby można je usunąć w programie ale nie odzwierciedla to dobrze rysunku . Do tej pory jedynie co udało mi się zrobić to złodziejkę samochodowa zrobiłem zdjęcie i mozolnie robiłem splajn jakoś.to.wyszlo ale nie idealnie



Awatar użytkownika

zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: Zdjęcie na format dxf

#2

Post napisał: zzzZZZ » 28 lip 2021, 21:08

Stałe tło, stałe naświetlnie kluczyka i powinno być lepiej. Zawsze możesz edytować uzyskany plik i usunąć zbędne linie. Same ustawienie pinów można zmierzyć suwmiarka
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Zdjęcie na format dxf

#3

Post napisał: JacekBelof » 28 lip 2021, 22:00

Można Inkscape, ale... podobnie jak w każdym innym przypadku idealnie nie będzie - szumy z matrycy, niejednorodność oświetlenia, oraz niejednolita struktura, zarówno materiału, jak i tła, sprawiają, że zawsze wystąpią jakieś przekłamania... można poeksperymentować z filtrami i zapisać jako B&W np. za pomocą Gimp'a, ale nigdy nie będzie to to samo co oryginał.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zdjęcie na format dxf

#4

Post napisał: tuxcnc » 28 lip 2021, 22:30

Zdjęcie trzeba robić w nocy na tle nieba, wtedy tło wyjdzie idealnie czarne. Potem gamma, kontrast itd, żeby zrobić białą plamę na czarnym tle. Potem dopiero konwertować.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Zdjęcie na format dxf

#5

Post napisał: lajosz » 29 lip 2021, 03:55

creattine1 pisze:
28 lip 2021, 21:04
Witam . Chciałbym zrobić zdjęcie tj jakiegoś obiektu w moim.przypadku kluczyka samochodowego i wrzucić bezpośrednio na.format CAD . Są konwentery w google lecz zabardzo nie sprawdza się to pokazuje się wiele lin . Niby można je usunąć w programie ale nie odzwierciedla to dobrze rysunku . Do tej pory jedynie co udało mi się zrobić to złodziejkę samochodowa zrobiłem zdjęcie i mozolnie robiłem splajn jakoś.to.wyszlo ale nie idealnie
Jeśli ma to być tylko obrys/kontur obiektu, to .... można sobie z tym poradzić fotografując jasny obiekt na ciemnym tle lub ciemny na jasnym w namiocie bezcieniowym, przy czym zdjęcie oczywiście od góry prostopadle, po czym wrzucasz zdjęcie do edytora graficznego (np. Corel PhotoPaint) w którym tworzysz maskę z ciemnego lub jasnego obszaru, po czym wypełniasz maskę kolorem i eksportujesz jako PNG z przezroczystością.
W efekcie uzyskujesz jednokolorowy obrazek który importujesz do jakiegokolwiek programy w którym istnieje możliwość wektoryzacji i masz gotowca.
Oczywiście ideału nie będzie nigdy (chociaż ... zdarzają się przypadki całkiem udane) i najlepiej po prostu obrysować bitmapę ręcznie wektorami.

Natomiast jeśli ma to być nie sam obrys, a dodatkowo elementy na kluczyku, to ZAPOMNIJ że uda Ci się sensownie zrobić to jakimkolwiek automatem.

Zresztą, jeśli będziesz się w to bawić, to po jakimś czasie i tak stwierdzisz, że nie ma sensu taka zabawa, czyli ... od razu najlepiej obrysować ręcznie, bo będzie i dokładnie i po prostu szybciej.


Autor tematu
creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

Re: Zdjęcie na format dxf

#6

Post napisał: creattine1 » 29 lip 2021, 17:51

Zdjęcie robilem na kartce papieru ale i tak ja piszecie wyszło nie idealnie.chyba faktycznie.zostaje rysowanie jedynie


kamiennik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 14 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: gdańsk

Re: Zdjęcie na format dxf

#7

Post napisał: kamiennik » 30 lip 2021, 15:30

jakie zdjęcia?, namioty, niebo, ciężko te głupoty czytać... Zeskanuj kluczyk normalnym skanerem biurkowym A4, przerysuj ręcznie, to jest robota na chwilę a nie dumanie na kilka dni.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zdjęcie na format dxf

#8

Post napisał: koala.g » 31 lip 2021, 10:28

Skaner jest dobry.


MateuszMM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 04 cze 2018, 11:53

Re: Zdjęcie na format dxf

#9

Post napisał: MateuszMM » 02 sie 2021, 11:41


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”