Brama przesuwna - koszt?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Brama przesuwna - koszt?

#21

Post napisał: oprawcafotografii » 29 maja 2021, 14:12

Ja mam malowaną natryskowo, klasycznym lakierem. Świadomie tak wybrałem.
Raz, że było szybciej, dwa ponoć taniej, trzy - sam sobie mogę poprawić coś jak zarysuje...

q


„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Brama przesuwna - koszt?

#22

Post napisał: tristar0 » 29 maja 2021, 16:34

oprawcafotografii pisze: sam sobie mogę poprawić coś jak zarysuje...
właśnie dla tego nie przekonuje mnie ponoszenie dodatkowych wydatków na cynkowanie czy malowanie proszkowe ,osobiście używam gdzie się da farb poliuretanowych z utwardzaczem po związaniu młotkiem naprawdę ciężko odbić taką farbę . mam rzeczy które były malowane 8 lat wcześniej i zero oznak korozji a stoją pod chmurką.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


bel777
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 11 lip 2015, 12:44
Lokalizacja: Białystok

Re: Brama przesuwna - koszt?

#23

Post napisał: bel777 » 29 maja 2021, 17:59

Koledzy, poczytajcie sobie co to są powłoki duplex, drogo? owszem!, za darmo nic nie ma :mrgreen:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Brama przesuwna - koszt?

#24

Post napisał: jasiu... » 29 maja 2021, 18:29

tristar0 ma rację. Wszystko zależy od rodzaju farby. Zauważcie, porządne obrabiarki stoją kilkadziesiąt lat i oprócz mechanicznych obić nie ma odprysków, czy purchli rdzy pod powłoką. Oczywiście profesjonalna farba kosztuje, tylko że warto te pieniądze wydać.

Nie, nie namawiam, żeby od razu kupować, ale pewne rzeczy są tu wyjaśnione: https://www.mankiewicz.com/polish/produkty-rynki/

Chcesz malować raz, a nie trzy razy, to weź lakier trzy razy droższy, tak mówią.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Brama przesuwna - koszt?

#25

Post napisał: Zienek » 01 cze 2021, 22:53

To trochę jak z frezarką.
Chcę frezarkę o polu roboczym 500x500x400.
Jest pewnie jakiś McKormak za stówę, a i miliona może brakować, jak wybierzesz Makino, czy inną high-endową markę.

Przy takich konstrukcjach można spędzić
- 2h na dowóz materiału,
- 2-3 h na cięcie (gumówka, albo Bomar za 50k +)
- 0-4 h przygotowanie materiału ( albo całkowicie bez albo gratowanie przed cięciem, szlifowanie szwów profili, fazowanie do pełnego przetopu)
- 2-3 h składanie (na podjeździe, koziołkach, OSB, albo na stole Siegmunta Demmelera)
- 1-10h spawanie (migomat + odpryski na szybko albo wolny TIG na petardzie - spawarkami z Chin, albo europejskimi - o relacji cenowej nie muszę wspominać).
- 0-5h szlif ("spaw musi być widać, żeby trzymał" trochę tylko tarczą z Casto największe odpryski, którymi można się zranić, albo szlif na gładko do zera i materiały ścierne od 3M)

Jeśli w ogień, to wcześniej trzeba wszystko poprzewiercać, albo ponacinać mysie dziurki na końcach profili.

Można się z tym wszystkim zmieścić w 7h robiąc na chybcika, celne oko i żwawą rękę.
22h może nie starczyć, jeśli robisz jak dla siebie, z pietyzmem i starannością.

Wszystko można wozić starym VW LT z przeglądem korespondencyjnym (przegląd papierów), albo leasingowanym Sprinterem z 3.0 V6 z pakietem gwarancji.

Możemy się tu przekomarzać, na ile moje wyliczenia są celne. Służą raczej do zobrazowania rozstrzału czasu, gdzie produkt finalny z odległości 10 metrów nie będzie rozróżnialny przy skrajnych założeniach i mechanicznie spełni swoją funkcję.

Policzona roboczogodzina może być taka, że ktoś ma "szwagra", któremu 100 zł dniówki starczy, żeby się nie nudzić przy Żubrze przed telewizorem i żadnych stałych miesięcznych kosztów związanych z działalnością.

Ktoś mając zobowiązania na utrzymanie sensownych maszyn i wynajmowanej hali, ZUSów, księgowości i innych usług abonamentowych potrzebuje 20k pln i ma 3 ludzi w brygadzie, co daje dodatkowe 12k pln na wypłaty - ergo w 20 dni roboczych w miesiącu musi wyrobić 30k pln, żeby nic dla siebie nie zarobić. Dziennie 1500 zł.

Tylko manager z MBA wie, że 9 kobiet urodzi dziecko w jeden miesiąc. Taka brama w wykonaniu sensownym pomimo 3 ludzi na warsztacie - zajmie 2-3 dni. Tylko, żeby utrzymać majdan - bez materiałów - trzeba poświęcić 4500 na "robociznę".

Stal w profilach w dobrej cenie kosztuje teraz 5-6 zł/kg.
Cynk 2 zł za kg gabarytu.
Malowanie proszkowe 50 zł / m ²
Malowanie proszkowe z podkładem cynkowym i fosforanowaniem na start 70-80 zł / m ² (dla opcji bez cynkowania)

Oprawco - ile metrów jakich profili jest w projekcie?


Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Brama przesuwna - koszt?

#26

Post napisał: oprawcafotografii » 02 cze 2021, 08:21

A bo ja to wiem? Jak Cię to dręczy to po niedzieli zmierzę :)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Brama przesuwna - koszt?

#27

Post napisał: Sayrus » 09 lip 2021, 20:10

Wyspawać bramę może i nie jest jakąś wielką filozofią. Listu jednak kilka ważnych spraw o których nie można zapomnieć, zwłaszcza jak bramę chcemy cynkowac. Przed rozpoczęciem warto trochę o tym poczytać https://www.prog-greg.pl/o-czym-nalezy- ... rzesuwnej/ Jest sporo ciekawych artykułów w tym temacie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”