Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
maras_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 30 sie 2020, 18:18

Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#1

Post napisał: maras_cnc » 19 maja 2021, 14:58

Cześć!

Kilka tygodni temu stałem się posiadaczem tokarki TUE-35. Sprzęt pochodzi z roku '66, przy czym został poddany modernizacji pod koniec lat '70 (głównie instalacja elektryczna). Jako, że nie jest to nowy sprzęt to postanowiłem nieco go zmodernizować. Powymieniałem elementy uszkodzone, zrobiłem na nowo instalację elektryczną (na współczesnych bezpiecznikach oraz stycznikach) i rozebrałem skrzynkę suportową - łożyska oporowe oraz tulejki wymagają wymiany.

Dlaczego postanowiłem założyć ten temat? Bo są kwestie, z którymi nie mogę sobie poradzić samodzielnie. Podstawowym problemem jest "bicie obrabianego detalu" (0.2 mm ok. 5 cm od uchwytu). Bicie występuje na uchwycie oraz na płaszczyźnie mocującej tarczy zabierakowej. Pomiar na kle wykazał:
- < 0.01 mm (bardziej 0.005 mm), gdy obracałem wrzeciono zgodnie z kierunkiem toczenia,
- 0.01-0.015 mm, gdy obracałem wrzeciono w stronę przeciwną.

Teraz moje pytania:
1) z czego może wynikać różnica w pomiarze? Błąd pomiaru, kwestia łożysk, inne?
2) czy da się kupić nową tarczę zabierakową do tej tokarki, a jeśli nie, to w jaki sposób naprawić tę, posiadaną?
3) jak zdemontować tarczę zabierakową w bezpieczny sposób? Wiem, że na forum jest odrębny temat, ale interesuje mnie tylko i wyłącznie rozwiązanie nieinwazyjne (palnik, młotek itd. odpadają...).
4) dodatkowo, zauważyłem że podziałka skali na sankach poprzecznych suportu nie odpowiada rzeczywistemu posuwowi - czym to może być spowodowane?

Będę wdzięczny za pomoc :)

Pozdrawiam
Marek

PS.
Z tego miejsca chciałbym przeprosić forumowych kolegów, z którymi kontaktowałem się przed zakupem tokarki. Wiem, że miałem dać znać co i jak po oględzinach sprzętu :oops:




vastolorde
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 19 sie 2010, 13:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#2

Post napisał: vastolorde » 25 maja 2021, 21:42

W tym temacie znajdziesz odpowiedź, jak zdjąć tarczę zabierakową w tej tokarce.
jak-zdjac-tarcze-zabierakowa-tuc-175-t103007-10.html

Próbowałeś przetoczyć jakiś wałek? Sam remontuję TUC 175 (zbliżona do TUE 35) i u mnie łożyska wrzeciona były dosłownie zajechane, co powodowało bicie całej tarczy i rozchodzenie się tego bicia w formie stożka im dalej od uchwytu.


Autor tematu
maras_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 30 sie 2020, 18:18

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#3

Post napisał: maras_cnc » 08 cze 2021, 19:39

Cześć,

dzięki za odpowiedź! :) Ostatnio nie miałem zbyt wiele czasu na działania w warsztacie, dlatego też nie odpisywałem. Tarczy zabierakowej nie udało mi się ściągnąć. Próbowałem na wiele różnych sposobów, m.in. przy użyciu drewnianego klocka - drewno albo nie wytrzymywało, albo zaczynały ślizgać się paski - i przy użyciu stalowej rury grubościennej :? Choć łożyska są w dobrym stanie, to już pogodziłem się z faktem ich wymiany. Nie spodziewam się, że tarczę odkręcę bez palnika i grzania samej tarczy... Później dam ją do napawania i przetoczę.
Jeśli masz jeszcze jakieś wskazówki dotyczące ściągnięcia tej tarczy to śmiało :D

Wałek oczywiście toczyłem i to kilkukrotnie. Jest lekki stożek.

Co do moich pytań z pierwszej wiadomości, to na dwie z nich znalazłem odpowiedzi.
1) Zauważyłem, że mam luz na sprzęgle kłowym koła pasowego i jego puknięcie powoduje lekkie przesunięcie się wskazówki czujnika - przy płynnym obracaniu lub cały czas w tę samą stronę problem nie występuje.
4) Najprawdopodobniej zmieniana była skala lub śruba. Jedna podziałka powinna odpowiadać 0.01 mm, a odpowiada 0.1 mm. Póki co będę toczyć z zegarami, później zamontuję DRO.


vastolorde
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 19 sie 2010, 13:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#4

Post napisał: vastolorde » 12 cze 2021, 21:39

To dziwne, że nie chce się odkręcić, u mnie pomimo 60 lat, jakie ma tokarka poszło bardzo sprawnie, za pierwszym razem. Podłożyłem kołek z miękkiej sosny. Sprawdzałeś czy na zabieraku nie ma przypadkiem jakiegoś klina, śruby? Obejrzyj go bardzo dokładnie.
Próbowałeś naciągnąć paski?
Uważaj z tym grzaniem, żeby nie rozhartować wrzeciona.

Jeśli potrzebujesz jakieś części to się do mnie odezwij na priv, mam kompletny drugi wrzeciennik. Może się jakoś dogadamy.


Autor tematu
maras_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 30 sie 2020, 18:18

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#5

Post napisał: maras_cnc » 09 sie 2021, 10:27

Dzięki za odpowiedź! Czy orientujesz się może, czy jest możliwość wymiany pasków bez ściągania tarczy zabierakowej? Niestety ani środek penetracyjny, ani palnik nie zdały egzaminu. Żadnych dodatkowych zabezpieczeń nie ma. Z palnikiem działałem bardzo ostrożnie, grzałem tylko kołnierz tarczy zabierakowej, bo nie chcę mieć jeszcze problemu z wrzecionem...

Paski są mocno naciągnięte, ale po bliższych oględzinach wygląda na to, że najlepsze czasy mają już za sobą. Na forum znalazłem info, że ktoś przerabiał podobną sytuację - paski się ślizgały i nie dało się odkręcić tarczy; po wymianie pasków tarcza poszła od razu. Przypuszczam, że u mnie może być podobnie. Później - po okręceniu tarczy - wymienię łożyska.
vastolorde pisze:
12 cze 2021, 21:39
Jeśli potrzebujesz jakieś części to się do mnie odezwij na priv, mam kompletny drugi wrzeciennik. Może się jakoś dogadamy.
Jak już (kiedyś) się trochę ogarnę z tematem tokarki, to dam znać, dzięki :wink:


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#6

Post napisał: orion32 » 09 sie 2021, 11:44

Tak. Trzeba wyjąć wrzeciono, z łożyskami, w stronę konika.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
maras_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 30 sie 2020, 18:18

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#7

Post napisał: maras_cnc » 09 sie 2021, 17:02

OK, w takim razie będę działać. Pytanie było motywowane głównie tym, że DTRka wspomina o konieczności ściągnięcia tarczy zabierakowej. Dam znać (choć zapewne nie tak znowu szybko...) co z tego wyszło.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#8

Post napisał: orion32 » 09 sie 2021, 18:00

,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


marokow1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:31

Re: Tokarka TUE-35 - naprawa, modernizacja

#9

Post napisał: marokow1 » 02 kwie 2022, 09:20

Siema wszystkim, czy ktoś orientuje się jakie są wymiary tulei od rączki przekładni nortona i jak ją wymienić ? DTR nie wiele mówi na ten teamt .... a u mnie w TUE ta tuleja ma taki luz ze nie łączy kół na choince

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”