Sterowanie 0-10v a krańcówki

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sterowanie 0-10v a krańcówki

#11

Post napisał: TOP67 » 13 kwie 2021, 11:15

andrjalo pisze:
13 kwie 2021, 10:58
Jeżeli teraz najedziemy na krańcówkę od plusa z regulacją od 0-5 V możemy wymusić ruch powrotny regulacją od 5-10V ale jak najedziemy na krańcówkę od masy przy regulacji 5-10V to nie mamy regulacji tylko gwałtowny ruch silnika albo brak ruchu tu może wystąpić hazard.
W jaki sposób chcesz najechać na dolną krańcówkę, jeśli potencjometr jest w dolnej pozycji? Przecież silnik kręci się w kierunku górnej krańcówki.

W sumie, to mogłem je zamienić miejscami, to wtedy rysunek byłby bardziej czytelny.

Natomiast wartości w okolicach środka trzeba dobrać tak, żeby silnik stał. Nie ma problemu z górną krańcówką, bo to się reguluje napięciem. Musi być tak dobrane, żeby po uwzględnieniu spadku napięcia na diodzie pozostało 5V. Dlatego zaproponowałem diodę schottkiego.
Natomiast na dole trzeba dobrać diodę zenera z typoszeregu i najbliżej jest 5,1V. Ale jak widzę są też diody 5V. Można też składać kilka szeregowo, np. 4,7 + schottky.




andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Sterowanie 0-10v a krańcówki

#12

Post napisał: andrjalo » 13 kwie 2021, 11:51

Dlatego zastosowałem regulację na rezystorach nastawnych. Bardzo łatwo ten schemat przerobić pod Joystick.


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Sterowanie 0-10v a krańcówki

#13

Post napisał: Malaxis » 13 kwie 2021, 12:01

Ida działania układu:
Wykorzystując joystick potencjometryczny ma być możliwość poruszania przód-tył dwoma osiami liniowymi.
Obrazek

Na końcach osi liniowych mają być krańcówki, żeby nie dało się wyjechać poza zakres.
Po najechaniu na krańcówkę dalszy kierunek w tą stronę ma zostać zablokowany a w drugą (zjazd z krańcówki) możliwy.
Chciałbym, aby nie było dodatkowych przycisków/przełączników do wyjeżdżania z krańcówek.




Trochę tutaj namieszałem, bo być może sam sterownik silnika krokowego jest na tyle sprytny, że da się do niego bezpośrednio wpiąć krańcówki. Silniki to Nanotec PD-6C.

Trochę mnie przerasta ten temat a ilość czasu też nie pomaga, może któryś z kolegów byłby zainteresowany zleceniem:
- Ustawienie parametrów kontrolera (Software jest darmowy, komunikacja przez mini USB)
- Zrobienie układu do współpracy z krańcówkami (Jeśli ustawienie parametrów w sterowniku nie załatwia sprawy)
- Dobranie rezystancji joisticka potencjometrycznego i ewentualnie dodatkowych komponentów elektronicznych

Dodatkowo, deadzone jest dosyć mały i boje się że niepożądanych ruchów (potencjometr powinien sam się centrować ale nie wiem jak precyzyjnie), być może trzeba byłoby to też przemyśleć.

Zlecenie oczywiście odpłatne.

Broszura:
pd6c-canopen-usb-quick-guide.pdf
(431.41 KiB) Pobrany 342 razy
Dokumentacja:
PD6C_CANopen_USB_Technical-Manual_V3.1.0.pdf
(5.32 MiB) Pobrany 474 razy


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

Re: Sterowanie 0-10v a krańcówki

#14

Post napisał: andrjalo » 13 kwie 2021, 12:15

Proszę się odezwać na prv


Autor tematu
Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Sterowanie 0-10v a krańcówki

#15

Post napisał: Malaxis » 13 kwie 2021, 13:14

Napisałem wiadomość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”