CNC PCB LASER

Jakie programy

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: CNC PCB LASER

#11

Post napisał: TOP67 » 06 kwie 2021, 20:35

tuxcnc pisze:
06 kwie 2021, 20:21
Tak przy okazji, jeśli chcesz wypalać zwykły lakier, to moc na 100% i regulujesz posuwem.
Lakier jest światłoczuły, więc pewnie moc powinna być mniejsza. No i trzeba wypalać po ścieżkach (jeśli lakier się utwardza od światła)

Ech. A ja się lata temu męczyłem z malowaniem płytek rapidografem.



Tagi:


Autor tematu
elektryczny22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 05 mar 2021, 16:24

Re: CNC PCB LASER

#12

Post napisał: elektryczny22 » 06 kwie 2021, 20:36

I o to chodziło. Dzięki chłopaki za pomoc. Wrzucę efekty mojej pracy jak się uda dobrze wypalić ten lakier, bo jak nie to będę próbował z czarnym sprayem.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: CNC PCB LASER

#13

Post napisał: tuxcnc » 06 kwie 2021, 20:37

czyslaw pisze:
06 kwie 2021, 20:27
Może zainstaluj plugina do inkascape ehehe
To jest publiczne forum i każdy może na nim pisać, ale nie powinien pisać głupot w tematach na których się nie zna.
Czy to trudno zrozumieć ?


Autor tematu
elektryczny22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 05 mar 2021, 16:24

Re: CNC PCB LASER

#14

Post napisał: elektryczny22 » 06 kwie 2021, 20:43

TOP67 Właśnie chodzi o to aby całkiem go odparować. Podobno laser się nie nadaje jako UV. No zobaczymy.
No ja też robiłem kiedyś płytki ręcznie no ale teraz są inne możliwości. Nie chcę dawać do zrobienia bo czas i pieniądze. Robię dużo prototypów.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: CNC PCB LASER

#15

Post napisał: drzasiek90 » 06 kwie 2021, 20:47

TOP67 pisze:
06 kwie 2021, 19:54
Rychło w czas
Nie ma co teraz mądrować. Pytałem w innym wątku po co jest ta opcja to nie byłeś w stanie odpowiedzieć a motałeś się jedynie powtarzając wkoło to samo. Więc właśnie Ty też się dowiedziałeś jaki ma sens ta opcja to skorzystaj z tej wiedzy i następnym razem jak ktoś zapyta to będziesz wiedział co odpowiedzieć.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: CNC PCB LASER

#16

Post napisał: upanie » 08 kwie 2021, 08:29

elektryczny22 pisze:bo jak nie to będę próbował z czarnym sprayem.

Kiedyś próbowałem tej metody ale poległem.
Lakier mi nie odparowywał jak się tego spodziewałem ale "obtapiał" się tworząc coś na mikro wałów przeciwpowodziowych z zagłębieniem w środku.
Próbowałem różnych kolorów i różnych lakierów (co tam było dostępne w sklepie) ale tylko w spraju. Zawsze to samo.
Problem może być w tym, że używałem niebieskiego chińskiego, lasera diodowego 15W (hahaha, no ale tak napisali).
Jakby przywalić większą mocą w krótkim czasie to może byłoby lepiej.
No ale obecnie nie widzę potrzeby. Kilka dni i za ok 20USD są płytki z jlcpcb. Jak się kupuje elementu w mauserze to dłużej trzeba czekać :D
czilałt...


piotr56
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 21 sty 2016, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CNC PCB LASER

#17

Post napisał: piotr56 » 11 kwie 2021, 17:59

Hey
Męczę się z podobnym problemem, bo potrzebuję wypalić maskę do nanoszenia cyny i doszedłem w pewnym momencie do ściany. Okazuje się że jak mam Gerbery to teoretycznie mogę uzyskać z nich DXF i wypalić w jakimś programie,
ale w praktyce okazało się że albo te DXFy nie powstają, albo są w okropnymi błędami które niszczą efekty pracy. Za poradą któregoś z kolegów sięgnąłem po LightBurn i z radością stwierdziłem że program czyta PDF.
Potem było w miarę prosto, jakiś program online do konwersji GBR na PDF i wypalanie w LightBurn.
Są dwa problemy, LightBurn jest płatny, ale miesiąc można ćwiczyć, drugi problem to problemy z obsługą programu, o ile angielska wersja jest w miarę czytelna, to polska wersja potrafiła mnie doprowadzić do nerwicy. Bez znajomości języka prędzej można zrozumieć wersję angielską, bo mamy dokumentację w PDF niż polskie tłumaczenie menu którego jakoś nie mogłem ogarnąć.
Generalnie do twojego problemu wystarczy ci program który łyka PDF, ma ustalanie mocy lasera i prędkość jego przemieszczania. Oś Z jest obsługiwana co jest wygodne jak skalibrujesz fokus to po wsadzeniu PCB wystarczy przesunąć laser w górę o grubość płytki.
Powodzenia


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: CNC PCB LASER

#18

Post napisał: drzasiek90 » 11 kwie 2021, 21:28

Tak mi się przypomniało.
Jakieś 4-5 lat temu dzielnie walczyłem tworząc program CAD/CAM.
Przedstawiałem go nawet na forum, nazywał się program Cadicam.
Program miał być kombajnem do wszystkiego co potrzebuje a w efekcie stał się programem do niczego bo poświęciłem na niego zbyt dużo czasu i energii i utknąłem, zapał mi minął a efekty były różne. Trochę sie zagmatwałem, narobiłem sporo błędów których nie miałem energii odkręcać. Programu nie kontynuowałem ale odnalazłem wersję z 2016 roku.
Program miał moduł do PCB. Czytał pliki gerber, generował ścieżkę narzędzia po obrysie i zapisywał gkod. Ale była też opcja wygenerowania pliku dxf ze ścieżki narzędzia, wiec zamieszczam program do pobrania, może komuś się przyda.
http://www.machmaker.pl/data/files/cadicam.zip
Otworzyłem program, ściągnąłem pierwszy lepszy przykładowy projekt z gerberami z internetu i zadziałało.
Generalnie aby wygenerować dxf z gerberów trzeba włączyć moduł CADICAM-PCB i otworzyć plik (na warstwie miedź)
Obrazek
Następnie można sobie dodać narzędzie z przyzerową średnicą
Obrazek
Wybrać to narzędzie, wygenerować ścieżkę narzędzia i zapisać jako dxf
Obrazek
Powinien się wygenerować plik dxf (tu otwarty w innym programie)
Obrazek
Co do poprawności i jakości nie będę czynił żadnych zapewnień :)
Nie będę też polecał korzystania z tego już nie wspieranego oprogramowania z wątpliwego źródła :)
Natomiast tak mi przyszło do głowy więc udostępniam wersję full. Co tam działa a co nie działa w tej aplikacji na dzień dzisiejszy nie wiem i nie pamiętam i nawet nie chce mi się odpamietywać. Pewnie sporo nie działa...


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 471
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: CNC PCB LASER

#19

Post napisał: micro » 12 kwie 2021, 15:46

Tam nie ma żadnego pliku !
Trochę jest w sekcji download, ale tego brak :( .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”