Spawanie żeliwa

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
sylwo47
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 30 gru 2019, 22:51

Spawanie żeliwa

#1

Post napisał: sylwo47 » 07 mar 2021, 21:05

Witam
Wziąłem się za mały remont wiertarki IXION BST 13, niestety natknąłem się na pęknięcie, do środka wchodzą dwa łożyska i od góry koło pasowe. Martwię się, że przy napinaniu paska może dojść do wyłamania części odlewu.
Pytanie czy warto to spawać? Lutować? Czy zostawić jak jest i dotoczyć pierścień zakładany dookoła odlewu żeby to ściągnąć i trochę odciążyć?
Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Spawanie żeliwa

#2

Post napisał: RomanJ4 » 07 mar 2021, 22:27

Spawać na zimno elektrodą z dużą zawartością niklu
naprawa-zeliwnego-okularu-tokarki-t90312.html
pozdrawiam,
Roman


Leopold
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2015, 17:41
Lokalizacja: Zamość

Re: Spawanie żeliwa

#3

Post napisał: Leopold » 08 mar 2021, 20:01

Moim zdaniem naprawa mechaniczna to ostateczność. Spawać elektrodą do żeliwa. Jak by się dało to najpierw od środka za fazować pod elektrodę elektrodę fi 4 i spawać z lekkimi przerwami by nie było dużego uderzenia ciepła, spawy pozostawić bez obróbki. Po lekkim ostygnięciu zafazować pęknięcia zewnętrzne. Spawać jak poprzednio, najpierw spaw od krawędzi do pęknięcia dookólnego, potem od zewnątrz do spawu wzdłużnego.
Po czym obrobić mechanicznie. Przyczyną pęknięcia był karb spowodowany otworem nieszczęśliwie umiejscowiony w miejscu gdzie występowały jak widać największe naprężenia materiałowe. Tak bym to ja zrobił, ostateczną decyzję podejmie spawacz. Można pomyśleć o tulei wewnętrznej wzmacniającej całość, tylko czy koszty nie przekroczą wartości urządzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”