BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#31

Post napisał: emsc » 01 mar 2021, 21:16

IMPULS3 pisze:
01 mar 2021, 19:29
drzasiek90 pisze:Co wydaje mi się całkowicie bez sensu,

Bez sensu to jest to całe BDO. Bo co producenta obchodzi co się stanie z jego opakowaniem skoro on i tak kontroli nad tym nie ma? :) Nawet środki chemiczne klient może sobie wylać na trawę i nikt tego nie skontroluje a producent będzie się pocił aby wszystko było zgłoszone jak należy. I niech mi ktoś powie że rządy na tym swiecie składają sie z mądrych ludzi....
Nooo, w naszym kraju z pewnością się obecnie nie składają.
Ale koncepcja (nie nasza, lecz światowa i unijna) jest słuszna. Za powstawanie wszelakich śmieci odpowiadają producenci. Producenci wytwarzają wszelaki towary a nie klienci. Więc przede wszystkim producent musi zostać zmuszony do minimalizowania wpływu swojej działalności na środowisko. Bez torebek foliowych, rozciągliwych folii i miliardów jednorazowych plastikowych dupereli można żyć. Istnieją, bo ktoś na tym zarabia. Inna sprawa jak to jest pomyślane, zorganizowane i kontrolowane.
Użytkownik, z założenia, sam sobie świadomie i celowo nie szkodzi. To temat na osobną dyskusję, że polski matoł potrafi spuścić olej w glebę czy przebić szambo, lub wyrzucić worek ze śmieciami do rowu. Bo w jego matolsko-polskokatopatolskim mniemaniu w ten sposób wykazuje się inwencją, sprytem i oszczędnością. Na matolstwo nie ma rady, poza skuteczna edukacją. A to znowu jeszcze osobny temat.
drzasiek90 pisze:
01 mar 2021, 18:59
Wprowadzający towary w opakowaniach również, przynajmniej ja tak to rozumiem.
Owszem, ale nie doczytałeś szczegółów...




Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#32

Post napisał: drzasiek90 » 01 mar 2021, 21:48

emsc pisze:
01 mar 2021, 21:16
Ale koncepcja (nie nasza, lecz światowa i unijna) jest słuszna. Za powstawanie wszelakich śmieci odpowiadają producenci. Producenci wytwarzają wszelaki towary a nie klienci. Więc przede wszystkim producent musi zostać zmuszony do minimalizowania wpływu swojej działalności na środowisko.
Koncepcja może i słuszna natomiast wykonanie fatalne. BDO powstało do wyciągania pieniędzy od producentów dla firm które zajmują się obsługą BDO. Rozumiem i wydaje mi się logiczne aby proporcjonalnie do wagi od każdego wprowadzonego na rynek potencjalnego śmiecia uiszczać opłatę dla instytucji która zajmuje się odzyskiwaniem i recyklingiem. Jeśli wytwarzam opakowanie i sprzedaję to płacę opłatę za wprowadzone opakowanie. Jeśli kupuję opakowanie i sprzedaję w opakowaniu mój produkt to płacę opłatę za produkt, nie rozumiem po co drugi raz za opakowanie. Do tego nie trzeba tworzyć tak skomplikowanych i durnych przepisów. W tym momencie producent ponosi koszt odzysku i recyklingu (i słusznie) ale dodatkowo utrzymuje firmy które tylko w tym procederze pośredniczą a to już moim zdaniem potrzebne w tym łańcuszku nie jest.

Wracając do sprzedawania elektroniki.
Ja jedno ze swoich urządzeń pakuję w kartonowe pudełeczko z wytłoczką ze styropianu. Pudełko to jest częścią urządzenia, stanowi element do przechowywania, nie jest przeznaczone do wyrzucenia zaraz po rozpakowaniu więc nie stanowi śmiecia tak długo jak długo wynosi czas użyteczności urządzenia. Moim zdaniem taki element w BDO nie powinien być opakowaniem a jedynie folia w którą pakuję i zabezpieczam urządzenie do wysyłki...


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#33

Post napisał: IMPULS3 » 01 mar 2021, 22:15

emsc pisze:Za powstawanie wszelakich śmieci odpowiadają producenci.

Raczej nadmiernie rozbudowana konsumpcja. A firmy produkują bo tak im każe ekonomia.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#34

Post napisał: Blady » 01 mar 2021, 22:28

Zainteresował mnie ten temat i pozwoliłem sobie zadać pytanie do wujka G, odpowidź: "Rejestr prowadzą marszałkowie województw. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wpisują do niego przedsiębiorców na ich wniosek lub z urzędu, czyli bez potrzeby składania przez przedsiębiorcę wniosku." Więc nie wiem czym wy się przejmujecie, Mieszkacie w jakimś województwie, macie marszałka, niech on się tym zajmie :)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#35

Post napisał: emsc » 01 mar 2021, 23:39

A jednak radcy prawni mają bezpieczny chleb zagwarantowany :lol:


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#36

Post napisał: drzasiek90 » 02 mar 2021, 07:01

Blady pisze:
01 mar 2021, 22:28
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wpisują do niego przedsiębiorców na ich wniosek lub z urzędu, czyli bez potrzeby składania przez przedsiębiorcę wniosku.
Tu nie o sam wpis chodzi. Wpis to mały pikuś.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#37

Post napisał: Avalyah » 02 mar 2021, 10:29

drzasiek90 pisze:Moim zdaniem taki element w BDO nie powinien być opakowaniem a jedynie folia w którą pakuję i zabezpieczam urządzenie do wysyłki...

I dokładnie tak jest.
emsc pisze:Owszem, ale nie doczytałeś szczegółów...

Zacytuj proszę te szczegóły. Z mojej wiedzy wynika, że jak wysyłasz cokolwiek w pudełku, czy nawet owijasz stretchem i wieziesz do klienta, to już jesteś wprowadzającym opakowania.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#38

Post napisał: drzasiek90 » 02 mar 2021, 10:55

Avalyah pisze:
02 mar 2021, 10:29
drzasiek90 pisze:Moim zdaniem taki element w BDO nie powinien być opakowaniem a jedynie folia w którą pakuję i zabezpieczam urządzenie do wysyłki...

I dokładnie tak jest.
Na logikę tak jest. Natomiast kiedyś czytałem na jakimś forum wśród speców BDO że jest to naciąganie przepisów bo nie jest jasno powiedziane, że opakowanie służy tylko do zabezpieczenia na czas transportu do wysyłki itd i tym sposobem niemal każde opakowanie można podciągnąć że stanowi część przedmiotu który jest w środku. A że jak już zostało wspomniane przepisy w tej sprawie są tak sformułowane, że można je interpretować w różny sposób...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#39

Post napisał: bartuss1 » 02 mar 2021, 11:03

Ciekawe kiedy będzie obowiązek zgłaszania smieciowych wypowiedzi, wtedy co niektórzy będą mieli przechlapane :D
w odpowiedniej rubryczce wpisać tyle i tyle głupich wypowiedzi, tyle i tyle nonsensów, tyle i tyle skakania sobie do oczu itd a potem ma sie rozumieć odpowiedni podateczek, bo jakze to tak za friko by chieli sobie pofikać.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#40

Post napisał: emsc » 02 mar 2021, 17:48

Powyższy post byłby pierwszy w kolejce.
Avalyah pisze:
02 mar 2021, 10:29
Zacytuj proszę te szczegóły. Z mojej wiedzy wynika, że jak wysyłasz cokolwiek w pudełku, czy nawet owijasz stretchem i wieziesz do klienta, to już jesteś wprowadzającym opakowania.
A z mojej wynika, że niekoniecznie. Żeby zacytować, musiałbym na nowo to odgrzebywać i czytać. A mnie na dziś wystarczy konkluzja, która dotyczy konkretnie interesujących mnie przypadków. Inni o więcej wiedzy muszą się sami postarać. Ja jedynie twierdzę, że nie jest do końca jest tak jak piszesz. Przynajmniej nie w każdym przypadku, jak napisałeś.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”