BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#21

Post napisał: emsc » 01 mar 2021, 01:14

Mam na myśli dokonanie lub niedokonanie czynności która skutkuje tym, że gdzieś figurujesz lub nie.
Prosty przykład - abonament RTV. Jeśli nie zarejestrujesz się jako posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego, to masz spokój. Oczywiście władza od czasu do czasu próbuje ludzi przyciskać, ale póki co nie wytworzono skutecznych mechanizmów prawnych. Nawet jeśli one kiedyś powstaną, to nadal nie będzie prawnej możliwości dochodzenia wstecz jakiś niezapłaconych świadczeń. Ale jeśli raz kiedyś zapłacisz za TV, czyli oficjalnie oświadczysz że takowy posiadasz, to już ci od tej pory nie odpuszczą. Będziesz dostawał monity, kary za zwłokę, wpis do rejestru dłużników. Może nawet przyjść komornik.
Abonament RTV to oczywiście drobiazg, ale podobnych przykładów można mnożyć. Paradoksalnie, w takim kraju z dykty jak Polska, czasami lepiej siedzieć cicho, nic nie zgłaszać, o nic nie występować. Wtedy system ciebie ignoruje. Wynika to stąd, że aby człowieka namierzyć albo coś o nim sprawdzić, trzeba wykonać PRACĘ. Czyli coś czego urzędnik nienawidzi i unika, udaje że nie istnieje jeśli to możliwe. Ale jeśli coś jest gotowe, "na talerzu", to nabiera z natury urzędowego biegu. Żeby się wykazać, albo nie niedopełnić obowiązków, urzędnik bierze się taki papier i zaczyna go "obrabiać". Czyli sprawdzać czy to zgodne czy niezgodne z przepisami. czy wymaga reakcji i w jakim terminie. Czy aby nie można nałożyć kary albo wykorzystać do przeprowadzenia kontroli. Tylko po to, żeby się wykazać aktywnością i użytecznością. A przede wszystkim żeby wykonać obowiązki z których jest rozliczany albo może być rozliczany. Natomiast nikt nikogo nie rozlicza z niezałatwienia spraw nieistniejących.

Oczywiście w przypadku BDO firma jest na widelcu z tytułu PKD wpisanego do działalności. Ale nie do końca, bo samo PKD nie świadczy o tym, że tę dzialalność się w rzeczywistości prowadzi. I tu, zapewne, wchodzi siatka wytycznych i interpretacji. Co innego firma produkująca "coś" bliżej nie określone, które może podlegać lub nie podlegać (z tytułu formy sprzedaży, rodzaju odpadów i ich ilości), a co innego np firma produkująca opakowania i wyłącznie z tego tytułu uzyskująca przychody. Nie wywinie się! Albo szrot samochodowy czy inne złomiarstwo.




Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#22

Post napisał: drzasiek90 » 01 mar 2021, 09:42

Też mi się tak wydaje, że dopóki się nie zarejestrujesz to masz dużą szansę, że nikt się nie zainteresuje.
PKD 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
Na fakturach czy rachunkach wprowadzasz nazwy towarów niejednoznacznie i pokrętnie.
Dopóki Cię ktoś nie podp... lub nie zaczniesz robić biznesu na ogromną skalę to prawdopodobnie siedzisz sobie cichutko i się smiejesz.
No ale skoro już się zarejestrowaliśmy to jakoś trzeba sobie radzić w tym dziwnym kraju z dziwnym prawem...


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#23

Post napisał: Avalyah » 01 mar 2021, 09:47

drzasiek90 pisze:Też mi się tak wydaje, że dopóki się nie zarejestrujesz to masz dużą szansę, że nikt się nie zainteresuje.

Jak zaczną szukać pieniędzy, to nie ma nic prostszego, niż przejrzeć faktury, sprawdzić gdzie nie ma numeru BDO podanego i wysyłać kary na 5000zł do podreperowania budżetu. Nie wiem, czy olanie tego akurat byłoby sensowne. Zwłaszcza, że pod BDO podpawa ogromna większość firm.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#24

Post napisał: drzasiek90 » 01 mar 2021, 10:47

Ja olewać nie zamierzam i nie ze względu na kary ale dla zasad. Firmę prowadzę jako dodatkowe zajęcie będące dopełnieniem hobby. Jeśli zacznę to robić byle jak to przestanie mi to sprawiać jakąkolwiek satysfakcję...


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#25

Post napisał: emsc » 01 mar 2021, 15:06

Nikt nikogo nie namawiam na ukrywanie się. Ja akurat jestem ostatni do tego. Za wiele lat żyję z DG i za wiele miałem do czynienia z różnymi urzędami, żeby nie mieć świadomości co się może stać i jaki obrót mogą przybrać pozorne drobiazgi.
Trzeba swój przypadek dobrze przeanalizować. Podpadanie pod konieczność wpisu do BDO wcale nie jest oczywiste. I to nie jest ten przypadek, w którym można coś zrobić "na wszelki wypadek". Bo prawo jest tak skonstruowane, że NIE WOLNO wpisywać się do rejestru jeśli się nie podlega pod ustawę. A jak się już raz wpisze, to nie można się wypisać, bo ponownie nie da się wpisać. Co prawda, to ostatnie pisdeckie kuriozum urzędnicy interpretują po swojemu, bo jakoś tym idiotyzmem trzeba żyć. Ale litera prawa jest jaka jest.
Dlatego sugeruję skorzystanie z pośrednika przetwarzającego. Przynajmniej do czasu aż jakieś nie półgłówki zajmą się stanowieniem prawa i te buble skasują albo poprawią.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#26

Post napisał: Avalyah » 01 mar 2021, 16:16

emsc pisze:Dlatego sugeruję skorzystanie z pośrednika przetwarzającego.

Żeby skorzystać z pośrednika i tak trzeba się rejestrować do BDO. Wystarczy paczkę raz wysłać do kogoś opakowaną w karton i już jest obowiązek BDO (teoretycznie) także wiele nie trzeba :D w końcu nie ma dolnych limitów i czy się wprowadza 2kg czy 200ton opakowań rocznie, to jeden pieron.


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#27

Post napisał: emsc » 01 mar 2021, 16:52

Do BDO musi się wpisać wprowadzający opakowania na rynek a nie korzystający z opakowań. Sam wyprodukowałeś to pudełko kartonowe?
Owszem, do BDO musi się wpisać wytwarzający odpady (określone i ponad limity) oraz pewne formy dzialalności. Ale co innego podmiot główny a co innego nie.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1770
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#28

Post napisał: drzasiek90 » 01 mar 2021, 18:59

emsc pisze:
01 mar 2021, 16:52
Do BDO musi się wpisać wprowadzający opakowania na rynek a nie korzystający z opakowań. Sam wyprodukowałeś to pudełko kartonowe?
Wprowadzający towary w opakowaniach również, przynajmniej ja tak to rozumiem.
Co wydaje mi się całkowicie bez sensu, bo od tego samego opakowania kasa jest ciągnięta 2 razy, raz od wprowadzającego opakowania a drugi od wprowadzającego towar w opakowaniach.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#29

Post napisał: IMPULS3 » 01 mar 2021, 19:29

drzasiek90 pisze:Co wydaje mi się całkowicie bez sensu,

Bez sensu to jest to całe BDO. Bo co producenta obchodzi co się stanie z jego opakowaniem skoro on i tak kontroli nad tym nie ma? :) Nawet środki chemiczne klient może sobie wylać na trawę i nikt tego nie skontroluje a producent będzie się pocił aby wszystko było zgłoszone jak należy. I niech mi ktoś powie że rządy na tym swiecie składają sie z mądrych ludzi....


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: BDO - wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny

#30

Post napisał: Avalyah » 01 mar 2021, 19:46

drzasiek90 pisze:Wprowadzający towary w opakowaniach również, przynajmniej ja tak to rozumiem.

Bo tak jest. Nieważne kto je wyprodukował. W naszym przypadku i tak są niezaprzeczalnie elektrośmieci, ale pudełka niestety również, mimo, że nie jesteśmy ich producentami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”