Wrzeciono 2.2kw wybór

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#11

Post napisał: bartuss1 » 27 lut 2021, 20:54

do stali to sie robi wolnoobrotowe z jamnika na iso 30


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
utopia.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2009, 19:12
Lokalizacja: warszawa

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#12

Post napisał: utopia. » 27 lut 2021, 20:57

Tak tylko aluminium m3-m6

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#13

Post napisał: oskaeg » 27 lut 2021, 21:37

tuxcnc pisze:To nie jest wrzeciono do stali.
Warto kupić wrzeciono 2,2 kW z ER20, bo to praktycznie te same pieniądze, a frezy i tak sobie założysz jakie Ci będą potrzebne.
Reszty twojego posta komentować nie będę, bo i nie ma czego.
Oczywiście ze nie jest wrzecionem przeznaczonym typowo do obróbki stali, co nie znaczy ze stali się frezować tym wrzecionem nie da... Są wrzeciona 9kW, gdzie ludzie obrabiają zwykłą stal jak masło, frezami 6 mm, 8 mm i więcej. Są jamniki itp. zgadza się, ale do małych frezów 2, 3, 4, 5 to wrzeciono w zupełności wystarczy... Kupiłem sobie całą paczkę frezów 5mm HSS, mam ich chyba z 200 sztuk, potrafię przeciąć zwykłym frezem 5 mm HSS, stalową płytkę o wymiarach 100x100 o grubości 15 mm i ten frez dalej jest ostry, albo niewiele tępy i co powiesz na to? Oczywiście jest chłodzenie... Wszystko zależy od parametrów.

Tam gdzie jest ładniejsza powierzchnia, tam było frezowane frezem fi4 VHM 4P. Tam gdzie jest gorsza frezem HSS 2P. Dało się wykonać? Dało...

Obrazek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#14

Post napisał: tuxcnc » 27 lut 2021, 21:49

oskaeg pisze:
27 lut 2021, 21:37
Są wrzeciona 9kW, gdzie ludzie obrabiają zwykłą stal jak masło, frezami 6 mm, 8 mm i więcej.
Bo chodzi o moment.
Jak masz dwa razy mniejszy moment, to musisz użyć freza o dwa razy mniejszej średnicy.
A jak przy tych samych obrotach masz dwa razy wyższą moc, to znaczy że masz też dwa razy większy moment.
To co przy 1,5 kW dłubiesz frezem ø3 przy 9 kW robiłbyś frezem ø18.
To są proste zależności.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#15

Post napisał: bartuss1 » 27 lut 2021, 21:51

dla hss ważne jest przede wszystkim vc
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#16

Post napisał: oskaeg » 27 lut 2021, 22:06

tuxcnc pisze:Bo chodzi o moment.
Jak masz dwa razy mniejszy moment, to musisz użyć freza o dwa razy mniejszej średnicy.
A jak przy tych samych obrotach masz dwa razy wyższą moc, to znaczy że masz też dwa razy większy moment.
To co przy 1,5 kW dłubiesz frezem ø3 przy 9 kW robiłbyś frezem ø18.
To są proste zależności.

Wszystko się zgadza przyjacielu, ale np, Ja robię coś frezem 3mm, bo jestem grawerem :) Po prostu muszę używać małych narzędzi, ze względu na promień naroża. Ja mam normalna frezarkę narzędziową, gdzie mogę dosłownie łupać stal... No ale co z tego, jak gniazda form wymagają precyzji... To tylko mogę sobie coś tam zgrubnie podszykować, a później i tak muszę to wykańczać małymi frezami...

Poza tym, takiego momentu jaki ma zwykła frezarka narzędziowa, nie ma żadne wysokoobrotowe wrzeciono... Nawet na wrzecionie 9kW nic frezem kształtowym nie zrobisz, bo byś go zwyczajnie spalił. Dlatego jeszcze co poniektórzy takich starych maszyn używają, np. do robienia jaskółczych ogonów ;)


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#17

Post napisał: FTW » 27 lut 2021, 22:15

oskaeg pisze:
27 lut 2021, 22:06
tuxcnc pisze:Bo chodzi o moment.
Jak masz dwa razy mniejszy moment, to musisz użyć freza o dwa razy mniejszej średnicy.
A jak przy tych samych obrotach masz dwa razy wyższą moc, to znaczy że masz też dwa razy większy moment.
To co przy 1,5 kW dłubiesz frezem ø3 przy 9 kW robiłbyś frezem ø18.
To są proste zależności.

Wszystko się zgadza przyjacielu, ale np, Ja robię coś frezem 3mm, bo jestem grawerem :) Po prostu muszę używać małych narzędzi, ze względu na promień naroża. Ja mam normalna frezarkę narzędziową, gdzie mogę dosłownie łupać stal... No ale co z tego, jak gniazda form wymagają precyzji... To tylko mogę sobie coś tam zgrubnie podszykować, a później i tak muszę to wykańczać małymi frezami...

Poza tym, takiego momentu jaki ma zwykła frezarka narzędziowa, nie ma żadne wysokoobrotowe wrzeciono... Nawet na wrzecionie 9kW nic frezem kształtowym nie zrobisz, bo byś go zwyczajnie spalił. Dlatego jeszcze co poniektórzy takich starych maszyn używają, np. do robienia jaskółczych ogonów ;)
Mogę Ci polecić Teknomotor DB 1,8kW - wersję, która ma te 1,8kW przy 12k rpm, bo normalnie one mają pełną moc przy maksymalnych obrotach. Ta wersja ma max 18k obrotów, ale w zakresie 12-18k jest pełna moc. Kosztowało ok. ~3200 3 lata temu, nie wiem jak teraz. Po 3 latach nadal niemierzalne bicie, co przy małych frezach jest mega ważne.

Wydłubałem nim tłocznik w NC11LV, także wiem co mówię :) A później drugi w C45. Wykończeniówka idzie ładne, trochę jest rzeźbienia z obróbką zgrubną, bo trzeba małymi frezami lecieć, ale ogólnie warto. Jak masz pytania napisz na priv.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#18

Post napisał: oskaeg » 27 lut 2021, 23:08

FTW pisze:Mogę Ci polecić Teknomotor DB 1,8kW - wersję, która ma te 1,8kW przy 12k rpm, bo normalnie one mają pełną moc przy maksymalnych obrotach. Ta wersja ma max 18k obrotów, ale w zakresie 12-18k jest pełna moc. Kosztowało ok. ~3200 3 lata temu, nie wiem jak teraz. Po 3 latach nadal niemierzalne bicie, co przy małych frezach jest mega ważne.

Wydłubałem nim tłocznik w NC11LV, także wiem co mówię :) A później drugi w C45. Wykończeniówka idzie ładne, trochę jest rzeźbienia z obróbką zgrubną, bo trzeba małymi frezami lecieć, ale ogólnie warto. Jak masz pytania napisz na priv.

Bardzo dziękuje za odpowiedź, w sumie to na 24 tyś obrabiałem tylko płytki PCB, ale na 12 tyś też można je obrabiać i też wychodzą, wszystko zależy co się w danej chwili robi...

Generalnie to "na co dzień" nie przekraczam 12 tyś obrotów, więc może faktycznie warto pomyśleć... To wrzeciono o którym piszesz "Teknomotor", na prawdę kawał byka... ER25 przy 2 kW ;) Nieźle.


Autor tematu
utopia.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2009, 19:12
Lokalizacja: warszawa

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#19

Post napisał: utopia. » 01 mar 2021, 18:42

Tak się zastanawiam czy ja potrzebuje 24k obrotów,moja praca głównie w aluminium.Czy jest jakaś alternatywa w 2k zł do mokrego chinczyka?


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Wrzeciono 2.2kw wybór

#20

Post napisał: oprawcafotografii » 01 mar 2021, 18:47

Aluminium lubi wysokie prędkości skrawania i wysokie obroty. Oczywiście frezy węgli i odpowiednia emulsja -
wtedy możesz poszaleć... Jak nie potrzebujesz to możesz na pół obrotów jechać, docenisz 24000rpm
jak będziesz miał dużo dłubania frezem np. 1mm...

Do 2tys. zł to raczej szczególnego wyboru nie ma. Brałbym chinolka...
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”