Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#1

Post napisał: OlmerPL » 26 lut 2021, 09:39

Jakiś czas temu kupiłem sobie stalowy chiński uchwyt tokarski. Przyjechał cały "zatłuszczony" tak jak wszystkie stalowe części za pewnie dla ochrony przed rdzą. Wyczyściłem rozpuszczalnikiem i wszystko pięknie. Wczoraj trochę zgrzany i spocony złapałem leżący uchwyt aby go przestawić. Dziś sobie patrze i po za tłustymi odciskami palców (pięknie się odcisnęły :lol: ), na około tych odcisków pojawiły się rude plamy. Nie mam wielkiego doświadczenia z takimi elementami i dla tego się zastanawiam jak można je zabezpieczyć. Wydaje mi się że zatłuszczenie całej powierzchni nie jest dobrym rozwiązaniem, ale może się mylę.

Zabezpieczacie jakoś przed rdzą taki uchwyt tokarski?




bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#2

Post napisał: bear » 26 lut 2021, 09:47

Wystarczy że będzie w suchym miejscu. Swoją drogą to on nigdy nie bedzie taki jak z pudełka chyba że toczysz od święta a po toczeniu go będziesz konserwował :D


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#3

Post napisał: rdarek » 26 lut 2021, 10:48

OlmerPL pisze:
26 lut 2021, 09:39
Wydaje mi się że zatłuszczenie całej powierzchni nie jest dobrym rozwiązaniem, ............
Dlaczego nie ? jeśli go zdejmujesz i rzadko używasz to jak najbardziej wypadało by konserwować.
Ponadto i tak musisz taki uchwyt smarować nie pracuje on w końcu na "sucho"
Do konserwacji wystarczy polecana przez kolegów (nie będę palcami wytykał ;) ) mikstura w postaci oleju z naftą spryskać jak za dużo przetrzeć szmatką ale nie odtłuszczać (sprawdziłem organoleptycznie - działa).
Ponadto na naszej skórze masz pot " Składa się głównie z wody (~ 98%), soli (NaCl) (0,6–0,8%), tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów, związków mineralnych (zawierających np. potas, wapń, magnez, żelazo)." który to niestety "wspomaga" rdzewienie


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#4

Post napisał: jasiu... » 26 lut 2021, 10:59

Masz kwaśny pot i powinieneś się cieszyć, bo to często występuje przy wysokim poziomie testosteronu. Masz szansę wcześniej wyłysieć, za to żona powinna być szczęśliwa. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Z jednej strony ma być sucho, z drugiej strony coś z inhibitorem korozji. Może być tłuste, choć doskonałe rezultaty dają wszelkie spreje z woskiem. Jakiś Corr Protect, Metal Protector, czy coś podobnego. Krótkie psiknięcie i zabezpiecza.

Pewnie, że WD40 też jest dobrym pomysłem.


Cięciwa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 128
Rejestracja: 25 gru 2020, 10:14
Lokalizacja: prawie w centrum Polski

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#5

Post napisał: Cięciwa » 26 lut 2021, 23:42

Nie dotykać gołej stali gołą ręką!

Takie napisy powinny być umieszczane we wszystkich warsztatach blacharskich i lakierniczych.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#6

Post napisał: Grzegorz53 » 27 lut 2021, 00:12

OlmerPL pisze:Wyczyściłem rozpuszczalnikiem i wszystko pięknie. Wczoraj trochę zgrzany i spocony złapałem leżący uchwyt aby go przestawić. Dziś sobie patrze i po za tłustymi odciskami palców (pięknie się odcisnęły :lol: ), na około tych odcisków pojawiły się rude plamy.

Bezpośrednio po wyczyszczeniu powinieneś go natłuścić, np. olejem wazelinowym, a przed używaniem wytrzeć do sucha szmatką lub ręcznikiem papierowym. Pozostała niewidoczna warstwa tłuszczu zabezpieczy stal czy żeliwo skutecznie przed rdzewieniem. Dotyczy to oczywiście normalnych warunków wewnątrz pomieszczeń.

Dodane 3 minuty 47 sekundy:
Cięciwa pisze:Nie dotykać gołej stali gołą ręką!

Czyli nie dotykać narzędzi. :D


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#7

Post napisał: kamar » 27 lut 2021, 05:24

jasiu... pisze:
26 lut 2021, 10:59
Masz kwaśny pot i powinieneś się cieszyć, bo to często występuje przy wysokim poziomie testosteronu. Masz szansę wcześniej wyłysieć, za to żona powinna być szczęśliwa. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Taka sama prawda jak to o długim nosie :) Miałem tokarza co każdy detal po nim trzeba było zanurzać w oleju a ożenili go na siłę po czterdziestce. Bezdzietny do dziś. Na wszelki słuczaj zrób badania.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#8

Post napisał: lepi » 27 lut 2021, 07:28

Nie prościej było tokarza zanurzyć?


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#9

Post napisał: rynio_di » 27 lut 2021, 13:20

Ja posiadam i polskie uchwyty jak i china , i rzeczywiście china podatna bardziej na korozję powstającą z np. dotknięcia rękoma . Staram się pracować w rękawiczkach ale to nie wygodne . Więc tak małe uchwyty ,podzielnica ,czy inne wyroby chińskie po pracy wkładam do pojemniczka z mieszaniną płyny hamulcowego z naftą , tak 1 do 3 . Tulejki ER to cały czas trzymam w tej zalewie . Po pierwsze wypłukuje mi drobne wiórka , i konserwuję . Polski uchwyt jakoś nie ma skłonności do korozji.


Autor tematu
OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zabezpieczenie przed rdzewieniem na przykładzie uchwytu tokarskiego

#10

Post napisał: OlmerPL » 23 lip 2021, 14:46

Trochę wyciągnę temat, a ktoś próbował oksydować uchwyt tokarski? Są jakieś przeciwwskazania? Pytam jako kompletny laik który o oksydowaniu jedynie wie tyle co z filmików YouTube gdzie śrubki lub lufy rewolwerów tak zabezpieczają.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”