Frezarka Maho z Niemiec

Które Maho najlepiej nadaje się na retrofit

Dyskusje o frezarkach typu Deckel

Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#161

Post napisał: kill_gil » 02 sty 2021, 23:54

atlc pisze:
02 sty 2021, 21:56
Chodzi Ci o korby? Nie wiem czy nie będziesz musiał sobie wyprowadzić sygnału Enable z driverów na przełącznik, inaczej serwo będzie wracało na pozycję lub wyrzuci błąd jak przekroczysz wartość uchybu.
Przy MPG oczywiście napędy muszą być włączone.
Dokładnie. Serwo jak jest włączone to kontroluje pozycje i korbami nie ruszysz. Jak z poziomu csmio mam wyłączone drivery to brak jest odczytu pozycji.

Korby tak w ogóle są dziwne. Wcześniej działały tak, że trzeba było pociągnąć do siebie dopiero wtedy kontroler włączał elektromagnes i można było kręcić osią. Trochę to było niewygodne bo do ręcznej obróbki trzeba było koło ciągnąć do siebie i kręcić równocześnie.

Najgorsze, że jak lutowałem przewody do wtyczek driverów to nie zostawiłem sobie żadnego zapasowego przewodu... pewnie drivery będą miały opcję enable bez utrzymywania pozycji (tak myślę).
Może jednak prościej będzie dokupić moduł MPG z drugiej jednak strony szkoda tych korb... :)

Dodane 2 minuty 18 sekundy:
Steryd pisze:
02 sty 2021, 22:29
Pochwal się za ile takie dajo, (i ew. gdzie) jak to nie tajemnica.
Wystawione było na OLX za cenę 2000zł :wink:




lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#162

Post napisał: lepi » 03 sty 2021, 08:43

Żadnych dodatkowych przewodów i przełączników nie potrzeba.
Jesli masz wszystko dobrze połączone to wystarczy wcisnąć grzyba i już możesz kręcić korbami i cieszyć się odczytem z liniałów czy enkoderów.
Oczywiście moduł mpg jest fajny ale skoro nie zdemontowales korbek to możesz je użyć. W pewnych zastosowaniach pewnie nawet wygodniej korbką.


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#163

Post napisał: kill_gil » 03 sty 2021, 09:56

lepi pisze:
03 sty 2021, 08:43
Żadnych dodatkowych przewodów i przełączników nie potrzeba.
Jesli masz wszystko dobrze połączone to wystarczy wcisnąć grzyba i już możesz kręcić korbami i cieszyć się odczytem z liniałów czy enkoderów.
Oczywiście moduł mpg jest fajny ale skoro nie zdemontowales korbek to możesz je użyć. W pewnych zastosowaniach pewnie nawet wygodniej korbką.
Hmmmm zaraz to sprawdzę i dam znać.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#164

Post napisał: Steryd » 03 sty 2021, 12:33

Tylko trochę biegania przy tych korbach, bo ergonomia ich rozmieszczenia nie powala.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#165

Post napisał: kill_gil » 03 sty 2021, 13:48

lepi pisze:
03 sty 2021, 08:43
Żadnych dodatkowych przewodów i przełączników nie potrzeba.
Jesli masz wszystko dobrze połączone to wystarczy wcisnąć grzyba i już możesz kręcić korbami i cieszyć się odczytem z liniałów czy enkoderów.
Oczywiście moduł mpg jest fajny ale skoro nie zdemontowales korbek to możesz je użyć. W pewnych zastosowaniach pewnie nawet wygodniej korbką.
Niestety, po wciśnięciu e-stop drivery są wyłączane przez simcnc i brak jest reakcji wyświetlaczy na poruszanie ręczne osiami. Albo drivery w tym stanie nie wysyłają sygnałów z enkoderów albo simcnc po prostu ich już nie wyświetla.

Dodane 3 minuty 36 sekundy:
Steryd pisze:
03 sty 2021, 12:33
Tylko trochę biegania przy tych korbach, bo ergonomia ich rozmieszczenia nie powala.
No tak, jakoś mega wygodne do obsługi one nie są... do tego wcześniej trzeba było pociągnąć daną korbę żeby się aktywowała- obróbka manualna to był ból :). Teraz bym to troszkę inaczej rozwiązał ale chyba problematyczne to będzie połączyć je z nowym kontrolerem więc chyba będzie MPG.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#166

Post napisał: lepi » 04 sty 2021, 11:58

kill_gil pisze:
03 sty 2021, 13:48

Niestety, po wciśnięciu e-stop drivery są wyłączane przez simcnc i brak jest reakcji wyświetlaczy na poruszanie ręczne osiami. Albo drivery w tym stanie nie wysyłają sygnałów z enkoderów albo simcnc po prostu ich już nie wyświetla.

Co znaczy "są wyłączane"? Nie mają zasilania? Jak to podłączyłeś? Czy po wyciągnięciu grzyba musisz za każdym razem od nowa bazować maszynę? Możesz podejrzeć liczniki enkoderów?

U mnie, z Mach3, działa na pewno.


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#167

Post napisał: kill_gil » 04 sty 2021, 12:16

Podłączone mam generalnie wg instrukcji. Do driverów Csmio wysyła między innymi sygnał „servo on”. Ten sygnał jest aktywny jak kliknę w oprogramowaniu przycisk „enable”, wtedy na wyświetlaczach driverów zmienia się napis z „off” na „on”. Jak wcisnę grzybek to znika sygnał servo on i na wyświetlaczach driverów pojawia się „off”. Wciśnięcie grzybka powoduje również wyłączenie przekaźnika doprowadzającego trójfazowy prąd do driverów (drivery mają osobne zasilanie dla elektroniki i silników).

Przeszukałem też manual z driverów i nie widzę tam opcji chwilowego wyłączania utrzymywania pozycji. Oprócz tego po wyrzuceniu enkoderów liniowych, wydaje mi się że korby będą mało dokładne nawet jak uda się ogarnąć odczyt w simcnc. Jakiekolwiek luzy na mechanice(a mam ich aktualnie dość sporo) nie będą już kompensowane w oprogramowaniu. Luzy oczywiście usunę w najbliższej przyszłości ale raczej nie do zera.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#168

Post napisał: lepi » 04 sty 2021, 12:29

Przypomnij mi co tam masz wsadzone bo nie mam czasu szukać.


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#169

Post napisał: kill_gil » 04 sty 2021, 12:35

Csmio IP-S +Simcnc+ silniki servo


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#170

Post napisał: lepi » 04 sty 2021, 13:13

No to nie. Nie masz sygnału zwrotnego do sterowania. Ubzdurało mi się, że nie wywaliłeś silników i masz csmio ip/a.
Zamów moduł mpg tylko bez wędki bo jest koszmarnie droga i wcale nie taka wygodna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarki Deckel, Maho, Aciera, Abene ”