kalkulator parametrow skrawania

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kalkulator parametrow skrawania

#11

Post napisał: Butler » 13 lut 2020, 11:05

Pytanie niby banalne, ale odpowiedź już nie bardzo.
Ae i ap dobiera się w zależności od potrzeb, a więc technologii i strategii obróbki którą zamierza się zastosować.
Będzie sytuacja że będziesz jechać pełnym ap (np. przecinanie, odcinanie, wcinanie), to musisz ograniczyć ae. Zazwyczaj producenci podają że frez może wówczas puścić nominalnym parametrami do 0,5ae, ale są wyjątki oczywiście.
Dużo korzystniej używać większe wartości ae kosztem ae. Pozwala to na dłuższe korzystanie z freza bo nie tępi się tylko na końcówce.
Tylko trzeba uważać z opasaniem by miejscowo nie nadwyrężać narzędzia np. przy narożach gniazd.
Stosując tzw dynamiczne tryby obróbki z programów CAM, jesteś w stanie opanować ten parametr, program generowany zapewnia stałe obciążenie narzędzia.
A tak w ogóle to bierzesz pod uwagę sztywność i dynamikę maszyny, stabilność mocowania itd bo ci wyrwie, wyciągnie, pognie, będzie rezonować, spali się itd :D



Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: kalkulator parametrow skrawania

#12

Post napisał: MrWaski » 15 lis 2020, 18:40

Jestem po pierwszych godzinach toczenia (i frezowania) i najwięcej doświadczenia nabieram przy posuwie ręcznym. Jest tak, że jak za wolno kręcę korbką, to się ślizga, lecą dymy, nóż się tępi i szczerbi... i dopiero jak mocniej przycisnę, zacznie skrawać ładnym wiórem, a ja muszę używać dużo mniejszej, ale stałej siły na korbce.
Z napędem automatycznym to mam same problemy. Włącznie z kolizją jaka raz mi się zdarzyła. A było tak, że suport dojechał do końca i zerwało mi szpilkę w jedym kole w gitarze. Wszystko się zablokowało. Oj, jak dobrze że ta szpilka była z kiepskiego materiału i zadziałała jako bezpiecznik. Musiałem wszystko rozebrać, wymienić szpilkę. Przy okazji dowiedziałem się, że w przesuwie poprzecznym suportu, moja tokarka ma mosiężną nakrętkę trapezową z kasowaniem luzu - też to się zepsuło przy kolizji i musiałem na nowo ustawić luz tej nakrętki. Teraz wszystko chodzi lepiej niż jak przyszło z Chin... Mniejsze luzy, a zarazem lżejszy posuw.

Jak sie nie psewrócis, to sie nie naucys... ;)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#13

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2020, 18:56

A przypomnij, jaką masz tokarkę? I jakim nożem toczysz(może jakieś zdjęcie)?
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: kalkulator parametrow skrawania

#14

Post napisał: MrWaski » 15 lis 2020, 19:02

MTP 330x700. Noża nie pamiętam. Najprawdopodobniej podczas kolizji był to WWLNR1616 z płytką WNMG080404. Najczęściej go używam do katowania testowego i do toczenia jakichś moich wynalazków.
Zdjęć nie mam, a szkoda, bo było co fotografować! Toczyłem sobie kółka do frezarki Zosia, bo te oryginalne popękały już w pierwszym tygodniu po zakupie. Do toczenia ustawiłem suport w nietypowej pozycji żeby zrobić stożek no i się zagapiłem. Po zrobieniu ręcznie stożka, włączyłem posuw poprzeczny żeby podtoczyć do osi kółka równolegle, a może raczej prostopadle i brakło...

PS
Nie to był jednak inny nóż, bo ten mi obcierał dupką. To był SDJCR1616H07 z płytką DCMT070204.

PPS
Ło takie kółka se wymyśliłem:
kółka 20201115_191352.jpg

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#15

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2020, 20:29

MTP 330x700
To już solidna maszyna. Napisałeś, że zaczyna skrawać dopiero jak mocniej naciskasz
jak za wolno kręcę korbką, to się ślizga, lecą dymy, nóż się tępi i szczerbi... i dopiero jak mocniej przycisnę, zacznie skrawać ładnym wiórem, a ja muszę używać dużo mniejszej, ale stałej siły na korbce.
Zakładam, że masz dobrze ustawiony nóż do osi. Bo gdy zbyt wysoko wtedy trzeba użyć większych sił by zaczął poprawnie skrawać skrawać pokonując dodatkowo tarcie powierzchnią przyłożenia o materiał.
Zbyt mały posuw powoduje, że wiór ma mały promień R naciskając bardziej na ujemną mikrofazę ochronna ostrza (rys. a - mały posuw) co utrudnia spływ wióra z ostrza spiętrzając go(bardziej "trze" spiętrzanym wiórem)
Większy posuw powoduje, że wiór ma większy promień R i jakby "przenosi" wypadkowy wektor oporu nad ujemną ochronną mikrofazą ostrza naciskając na powierzchnię natarcia dalej od krawędzi gdzie jest już dodatni kąt natarcia - rys. c - duży posuw), a to z kolei polepsza spływ zmniejszając opory skrawania.
Obrazek


SDJCR1616H0 jest to z racji geometrii płytki nóż nadający się bardziej do lżejszej obróbki wykańczającej niż cięższego toczenia wzdłużnego,
Popróbuj może na początek z lutowanym nożem NNBe (ISO6) który jest tani do nauki (także ostrzenia)
Obrazek
przeszlifowując jego płytkę tak by zrobić dość głęboki rowek wiórowy powierzchnia-po-obrobce-t56693.html
Obrazek
Obrazek https://pfmrc.eu/topic/60403-frezowanie ... y-romanj4/
który ułatwia spływ wióra obniżając znacznie opory skrawania.

Lub podobnej geometrii ostrza nożem z pytką TNMG, TNUX
(https://artykulytechniczne.pl/plytka-tn ... gIORfD_BwE
https://alle gro.pl/oferta/plytka-tnmg-160408r-ntp35-vis-do-stali-9241605225?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemys%C5%82&ev_adgr=Materia%C5%82y+i+akcesoria&gclid=EAIaIQobChMI696jqJqF7QIVUflRCh2YiQ7SEAkYCiABEgIZPfD_BwE
https://alle gro.pl/oferta/plytka-do-toczenia-tnux-160404-r-pvd-weglik-7660615444?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemys%C5%82&ev_adgr=Materia%C5%82y+i+akcesoria&gclid=EAIaIQobChMI696jqJqF7QIVUflRCh2YiQ7SEAQYCSABEgJF1_D_BwE)
Obrazek
lub WNMG -SI (np https://www.visla.pl/plytki-skrawajace- ... ,D398.html , nóż np https://www.e-darmet.pl/noz-tokarski-sk ... -3397.html)
Obrazek
Tych ostatnich używam z bardzo dobrym skutkiem do cięższego toczenia, i polecam dokompletować...
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: kalkulator parametrow skrawania

#16

Post napisał: MrWaski » 15 lis 2020, 20:37

Dzięki za pomoc.
Zasadniczo tematy ogarniam. Ustawienia do osi na zewnątrz o mikrony niżej, wewnątrz o mikrony wyżej też przerabiałem. Tanie noże z wlutowaną płytką, to były pierwsze jakie katowałem i niszczyłem.
Jeśli mówiłem o siłach działania na korbkę, to są to minimalne różnice. Wyczuwam je z racji dawnego wykształcenia muzycznego w grze na skrzypcach... ;) Jak zbyt wolno dojeżdżam do materiału, to przy zetknięciu wyczuwam minimalny opór, który znika gdy zacznie brać ładne wióro.
O nożach łamiących wióro też słyszałem. Czasem ilość wiór potrafi nieźle wkurzyć. Pewnie se takie też zorganizuję.

Idę na mecz. 8)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#17

Post napisał: RomanJ4 » 15 lis 2020, 21:29

MrWaski pisze:Pewnie se takie też zorganizuję.

Noży nigdy za dużo, jakie by nie były... :mrgreen:
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


seknilerza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2020, 07:25
Lokalizacja: NY
Kontakt:

MySavingHub | Macy's $10 Coupon

#18

Post napisał: seknilerza » 16 lis 2020, 07:33

There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.Please let me know. Many thanks macys $10 coupon


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: kalkulator parametrow skrawania

#19

Post napisał: piromarek » 16 lis 2020, 07:37

Jeszcze kiedyś takie coś znalazłem w necie:
"machinist calc pro"
Nie wiem czy się sprawdza ale można kupić.
https://www.google.com/search?q=machini ... pKNPE8O59M

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#20

Post napisał: RomanJ4 » 16 lis 2020, 10:46

pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”