kalkulator parametrow skrawania

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
rafal123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2020, 15:36

kalkulator parametrow skrawania

#1

Post napisał: rafal123 » 28 sty 2020, 10:54

Witam ma może ktoś jakiś fajny kalkulator parametrów toczenia, i mam takie pytanie od czego zacząć obliczanie jak nie mam podanej prędkości obrotowej , posuw, jedyne co mam to tylko średnicę materiału




mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

Re: kalkulator parametrow skrawania

#2

Post napisał: mateu5 » 28 sty 2020, 11:12

Tutaj masz fajny kalkulator https://mac.walter-tools.com/
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#3

Post napisał: RomanJ4 » 28 sty 2020, 11:33

I od średnicy D materiału trzeba wyjść by obliczyć prędkość skrawania Vc (dobierając obroty n) tak, by nie przekroczyć zalecanych dla danego narzędzia. Cała reszta w zasadzie jest pochodną wyjściowej Vc...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
rafal123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2020, 15:36

Re: kalkulator parametrow skrawania

#4

Post napisał: rafal123 » 29 sty 2020, 10:05

wielkie dzięki a mam jeszcze takie pytanie, w katalogu z płytkami mam podane Vc, wpisuje je w programie jako
obroty S ? a wcześniej pod innym kodem G wpisuję ograniczenie prędkości, prędkość ograniczenia jest jakoś ogólnie przyjęte dajmy 2000 tyś obrotów, żeby nie dobić do maksymalnej prędkości tokarki i gdzie znajduje się Dc średnica ostrza (średnica narzędzia) czy jest to czubek płytki podawany jako promień np jak będzie płytka 0,4 to średnica ostrza będzie 0,8

Dodane 32 minuty 56 sekundy:
czy Dc jest to po prostu średnica materiału wyjściowego

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#5

Post napisał: RomanJ4 » 29 sty 2020, 10:52

w katalogu z płytkami mam podane Vc, wpisuje je w programie jako
obroty S ?
Nie, to dwa różne parametry, choć ściśle z sobą związane.
Vc - prędkość skrawania - to prędkość liniowa(w m/min) z jaką materiał "nabiega" na nóż(jak na rysunku poniżej)
Obrazek
Jest ona ściśle związana ze średnicą D materiału - obwodem koła (w przypadku toczenia oczywiście),
Obrazek
i obrotami n - im większa średnica D lub/i obroty n, tym większa prędkość skrawania Vc.
Trochę osobnym przypadkiem jest przecinanie, gdzie obroty n będą stałe, ale średnica D (na styku z ostrzem) będzie w miarę zagłębiania noża malała, więc i Vc także będzie malało.
https://slideplayer.pl/slide/414021/
https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/obro ... nia-dobor/
https://www.sandvik.coromant.com/siteco ... 020-18.pdf
Prędkość Vc dla danego narzędzia(np płytki) podawana w katalogach jest prędkością maksymalną, ale oczywiście można skrawać z mniejszą prędkością Vc jeśli np maszyna nie ma tak dużych(wyliczonych na podstawie Vc i D) obrotów wrzeciona

Dodane 20 minuty 26 sekundy:
wcześniej pod innym kodem G wpisuję ograniczenie prędkości, prędkość ograniczenia jest jakoś ogólnie przyjęte dajmy 2000 tyś obrotów, żeby nie dobić do maksymalnej prędkości tokarki i gdzie znajduje się Dc średnica ostrza (średnica narzędzia) czy jest to czubek płytki podawany jako promień np jak będzie płytka 0,4 to średnica ostrza będzie 0,8
Podając symbole musisz podać także albo wzór do jakiego się odnoszą, albo ich opis do danego wzoru, byśmy mówili o tym samym. Bo niestety czasem w zależności kto podaje wzór(Sandvik, Mitsubishi, itd) stosowane są do niego różne symbole dla tego samego parametru, np średnica materiału w jednym to będzie D, w innym może być Dc...
czy Dc jest to po prostu średnica materiału wyjściowego
W gro przypadków tak się do obliczeń przyjmuje, bo raczej nikt, zwłaszcza pracując na obrabiarkach manualnych, nie zmienia obrotów wrzeciona po każdym przejściu przetaczając wałek na coraz mniejsze średnice (choć wtedy jak wiemy zmniejsza się Vc).
Może tylko w niektórych przypadkach obróbki CNC obroty są zmieniane w czasie rzeczywistym przez program wraz ze zmianą(dużą) średnicy skrawania ostrza narzędzia (przejścia)...
pozdrawiam,
Roman


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: kalkulator parametrow skrawania

#6

Post napisał: wojtek10916 » 29 sty 2020, 11:39

RomanJ4 pisze:Prędkość Vc dla danego narzędzia(np płytki) podawana w katalogach jest prędkością maksymalną

Sa to parametry wyjściowe a nie maksymalne wiec mogą być wyższe lub niższe w zależności od sztywności systemu i pozostałych czynnikow.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: kalkulator parametrow skrawania

#7

Post napisał: Butler » 29 sty 2020, 12:17

Jeśli chodzi o parametry wyjściowe to producenci podają Vc nominalnie maksymalne dla danego typu obróbki (ap/ae) oraz grupy materiałowej. Z własnego doświadczenia... Bardzo często są nawet zbyt optymistyczne do założeń katalogowych i trzeba trochę zaniżać. Ot, idealne warunki muszą być, co trudno spełnić.
Inna sprawa że modyfikując ap/ae możemy parametry znacznie zwiększyć np. podczas tzw. obróbki dynamicznej.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: kalkulator parametrow skrawania

#8

Post napisał: RomanJ4 » 29 sty 2020, 12:41

wojtek10916 pisze:
29 sty 2020, 11:39
RomanJ4 pisze:Prędkość Vc dla danego narzędzia(np płytki) podawana w katalogach jest prędkością maksymalną

Sa to parametry wyjściowe a nie maksymalne wiec mogą być wyższe lub niższe w zależności od sztywności systemu i pozostałych czynnikow.
W zasadzie ma Kolega rację, raczej powinienem napisać (maksymalnie) optymalne pod względem tribologicznym (wydajność/zużycie).. co zresztą potwierdza sentencja kolegi Butlera - każdy przypadek jest nieco inny, a wartości katalogowe nieco dla laboratoryjnych warunków.
Jeśli chodzi o parametry wyjściowe to producenci podają Vc nominalnie maksymalne dla danego typu obróbki (ap/ae) oraz grupy materiałowej. Z własnego doświadczenia... Bardzo często są nawet zbyt optymistyczne do założeń katalogowych i trzeba trochę zaniżać. Ot, idealne warunki muszą być, co trudno spełnić.
Inna sprawa że modyfikując ap/ae możemy parametry znacznie zwiększyć np. podczas tzw. obróbki dynamicznej.
Czyli do zastosowania trzeba brać poprawkę na wiele miejscowych czynników...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
rafal123
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 27 sty 2020, 15:36

Re: kalkulator parametrow skrawania

#9

Post napisał: rafal123 » 30 sty 2020, 12:03

wielkie dzięki

Dodane 2 minuty 17 sekundy:
będę jeszcze miał pytanie ale muszę na razie zrozumieć to co koledzy mi napisali

Dodane 2 godziny 6 minuty 48 sekundy:
ok czyli jak mam podane na płytkach Vc [m/min] obliczam sobie z wzoru n = Vc * 1000
pi * d

i z tego wyniku w programie wartość n wpisuję pod S [obr/min] dodaję odpowiedni kod G czyli stałą prędkość skrawania i mam wyliczone jakie ma mieć obroty materiał na zetknięciu noża z materiałem ( znaczy od kodu G1 X na minus ) a sterowanie sobie samo przelicza czyli dodaje obroty materiału, jak nóż będzie coraz bliżej osi środka materiału (do kodu G które ogranicza prędkość wrzeciona) żeby przy tym samym posuwie noża F, materiał był przez cały czas równo obrabiany niezależnie od jego średnicy. tak na mój rozum


kivlow
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 27 cze 2014, 10:45
Lokalizacja: Poznań

Re: kalkulator parametrow skrawania

#10

Post napisał: kivlow » 13 lut 2020, 10:37

Witam,
podłączę się pod dyskusję bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak dobiera się parametry ap i ae.
Resztę już rozgryzłem ale z tym mam zagwozdkę skąd je brać ewentualnie jak obliczyć.

Wiem że to prawdopodobnie banalne pytanie ale jak się jest początkującym to czasami problem wielki jak ściana.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”