Tolerancja geometryczna

Tolerancja geometryczna

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
deodekabokat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 19 lis 2014, 10:04
Lokalizacja: Boałystok

Tolerancja geometryczna

#1

Post napisał: deodekabokat » 15 paź 2020, 09:11

Cześć,
Mam taką zagwozdkę. Detal jest wykonany z mosiądzu i wygląda tak
Detal.PNG
Detal.PNG (4.94 KiB) Przejrzano 931 razy
Rozmiar jest nieistotny, ale to mała pierdółka.
W rzucie głównym zwymiarowałem go tak
rzut.PNG
Problem polega na tym ze detal jest kuty i po procesie jest lekko zdeformowany. Tzn powierzchnie cylindryczne z pierwszego zdj powinny się licować na czole a są względem siebie pod kątem. Czyli zagadnieniem byłoby osiągnięcie kąta 180°
Mikroskop.PNG
Chciałem tu coś geometrycznie dołożyć, jedyne co mi przychodzi do głowy to na lewym kształcie dodanie tolerancji równoległości do bazy A. Co myślicie?




kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Tolerancja geometryczna

#2

Post napisał: kuba1im » 16 paź 2020, 09:19

Detal deformuje się w procesie obróbki, a Ty zastanawiasz się co zmienić na rysunku? Nie lepiej zastanowić się co zmienić w procesie produkcyjnym?


Autor tematu
deodekabokat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 19 lis 2014, 10:04
Lokalizacja: Boałystok

Re: Tolerancja geometryczna

#3

Post napisał: deodekabokat » 16 paź 2020, 15:54

Idziesz w złą stronę. Pytanie było nie jak detal poprawić tylko jak go poprawnie opisać.
Może byłoby i lepiej nie robić rysunku wcale a skupić się nad wykonaniem detalu ale ja tego detalu nie wykonuję, proszę trzymać się wątku.


kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Tolerancja geometryczna

#4

Post napisał: kuba1im » 17 paź 2020, 11:14

deodekabokat pisze:
15 paź 2020, 09:11
(...)Czyli zagadnieniem byłoby osiągnięcie kąta 180°
Jak dla mnie baza A to cylinder, a to że jest przerwany wybraniem nic nie zmienia. Więc jedynie dodanie tolerancji do bazy A wchodzi w grę.
Domyślam się, że detal w tej postaci jest niedopuszczalny a wykonawcą upiera się, że jest zgodny z rysunkiem tak?


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Tolerancja geometryczna

#5

Post napisał: orion32 » 17 paź 2020, 13:57

Co ma być równoległe do bazy A.? Tylko jeden element może być rownoległy. Nie zapewni Ci to tego czego chcesz. Na podstawie tego rysunku, to wykonawca ma zapewne rację, bo mieści się w tolerancji. Tolerancji kształtu i położenia (bo tak to się nazywa, a nie tolerancja geometryczna) nie określono. Jak przedobrzysz z tolerancją, to nie znajdziesz wykonawcy, albo nie zmieścisz się w cenie. Czasem taniej dołożyć dodatkową obróbkę.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
deodekabokat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 19 lis 2014, 10:04
Lokalizacja: Boałystok

Re: Tolerancja geometryczna

#6

Post napisał: deodekabokat » 19 paź 2020, 09:45

Dodane 1 godzina 27 minuty 27 sekundy:
Ps. Zachęcam również do pogrzebania w literaturze nt. nazewnictwa. Nie udało mi się potwierdzić przytoczonej teorii.
Obraz1.jpg
kuba1im pisze:
17 paź 2020, 11:14
deodekabokat pisze:
15 paź 2020, 09:11
(...)Czyli zagadnieniem byłoby osiągnięcie kąta 180°
Jak dla mnie baza A to cylinder, a to że jest przerwany wybraniem nic nie zmienia. Więc jedynie dodanie tolerancji do bazy A wchodzi w grę.
Domyślam się, że detal w tej postaci jest niedopuszczalny a wykonawcą upiera się, że jest zgodny z rysunkiem tak?
Dokładnie, jest to cylinder z wybraniem. Nikt się nie upiera. Przyjęcie każdej partii musi odbywać się na podstawie raportu pomiarowego. Nie ma tolerancji ogólnej czy szczegółowej to nie ma pomiaru. Na razie jest etap modyfikacji narzędzia. Żadnych przepychanek z dostawcą nie ma.
orion32 pisze:
17 paź 2020, 13:57
Co ma być równoległe do bazy A.? Tylko jeden element może być rownoległy. Nie zapewni Ci to tego czego chcesz. Na podstawie tego rysunku, to wykonawca ma zapewne rację, bo mieści się w tolerancji. Tolerancji kształtu i położenia (bo tak to się nazywa, a nie tolerancja geometryczna) nie określono. Jak przedobrzysz z tolerancją, to nie znajdziesz wykonawcy, albo nie zmieścisz się w cenie. Czasem taniej dołożyć dodatkową obróbkę.
Proszę przeczytaj pierwszy wpis. Nie rozumiem o co Ci chodzi pisząc że dostawca ma za pewne rację, czy możesz wyjaśnić? Dodam tylko ze dostawca się nie upiera jakoby miał rację ani że wady nie ma. Rysunek jest w wersji prerelease więc nie ma co dyskutować nt ew przepychanek których nie ma i chciałbym wrócić do głównego wątku. Sprawę ew dodania kolejnego procesu pozostawiam dostawcy bo nie o tym tu jest dyskusja i zawracam ją z torów wykonawczych na dokumentacyjną.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Tolerancja geometryczna

#7

Post napisał: orion32 » 19 paź 2020, 15:20

To co ma być równoległe, do A? Może być tylko podstawa tego T, a to nic ci nie daje.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
deodekabokat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 24
Rejestracja: 19 lis 2014, 10:04
Lokalizacja: Boałystok

Re: Tolerancja geometryczna

#8

Post napisał: deodekabokat » 19 paź 2020, 15:29


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”