Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1331

Post napisał: piromarek » 11 paź 2020, 11:31

ad 3.

W przypadku stosowania falownika trzeba oddzielić sterowanie od zasilania silnika.

Najlepiej jakbyś dla falownika ominął całkiem sterowanie jakie jest na stycznikach w zośce i wystawił wtyczkę bezpośrednio z silnika na falownik.

Jeżeli miałbyś nadmiarowy falownik :-) , to można by to zrobić na stałe i obwód sterowania falownikiem wystawić na płytę czołową zośki.



Tagi:


elektro nik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2020, 21:25

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1332

Post napisał: elektro nik » 11 paź 2020, 14:27

MrWaski pisze:
06 paź 2020, 19:31
dorobiłem sobie klucz koronkowy z kawałka ruły o fi wewnętrznym 36, żeby odkręcić szajbki na wrzecionie. Taki klucz kosztuje majątek, a wykonanie go to łatwizna. Myślałem że szajbki zamienię, bo mam falownik a chciałem żeby pokazywał w przybliżeniu rzeczywiste obroty (nie wyobrażam sobie ciągłej zmiany pasków klinowych na szajbkach). Niestety, na wrzecionie jest jakiś stożek i standardowe szajbki nie podejdą.
U mnie pierwszy klucz który dorobiłem z profila kwadratowego 40*40*2mm niewytrzymał, cztery ząbki się odgięły. Dopiero gdy wytoczyłem specjalną tulejkę nasadową z wkładanymi 4 klinkami dało radę, i do tego jeszcze jakiś "francuz" z przedłużką ok. 80 cm. Lekko nie było, prawdopodobnie dokręcili tą nakrętkę kluczem udarowym.

Jeśli zdjąłeś już szajbki i możesz się podzielić informacją, to jakim ściągaczem je zdjąłeś ?
Aluminium się nie pouszkadzało ?

Jestem właśnie na etapie wymyślenia i zbudowania jakiegoś konkretnego ściągacza i po sile dokręcenia nakrętki wiem że raczej lekko nie będzie :wink:

Dodane 40 minuty 3 sekundy:

Co myślicie o dorobieniu chłodzenia powietrzem do silnika ?
Silnik w "Zośce" to dosyć wysilona jednostka napędowa która dosyć szybko nagrzewa się nawet bez obciążenia, wobec tego przyszedł mi pomysł zamontowania dodatkowego wentylatora 12v np. coś z takich jak w komputerach. Do tego można by jeszcze dołączyć jakiś elektroniczny opóźniacz wyłączenia wentylatora, tak by po wyłączeniu zośki wentylator jeszcze pracował kilka minut.
Może to być jakieś pośrednie rozwiązanie zamiast wymiany silnika ??


DeLasco
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 02 wrz 2015, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1333

Post napisał: DeLasco » 11 paź 2020, 20:39

Za kilkanaście złotych kupisz "regulator" temperatury z zewnętrznym czujnikiem. Podepnij go pod wentylator, czujnik temperatury daj na silnik : unikniesz biegu wentylatora kiedy maszyna stoi włączona, ale nie używana w danej chwili

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1334

Post napisał: adam Fx » 11 paź 2020, 21:19

Aaaa właśnie dobrze że jest nowy post dziś dodałem film z pomiaru stołu mojej ZX https://youtu.be/X1pRFN6Mth0 Jak ta u Was podobne wyniki?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1236
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1335

Post napisał: bear » 11 paź 2020, 21:44

elektro nik pisze:Co myślicie o dorobieniu chłodzenia powietrzem do silnika

O ile silnik jest zabezpieczony to szkoda kombinować. Będziesz się martwił jak Ci będzie to wyrzucalo.
adam Fx pisze:Aaaa właśnie dobrze że jest nowy post

Musisz tak mocno na każdym kroku reklamować swój kanał? Ja wiem że Ci reklamy z filmow i sponsorow nabijaja kabze i nie mam nic przeciwko ale wyskakujesz z tą radosną tworczoscia w tematach jak Filip z konopi


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1336

Post napisał: Rybiarz » 11 paź 2020, 23:02

A niech się reklamuje ile wlezie, pokazuje ciekawe rzeczy i dzieli się wiedzą tak żeby była dostępna dla każdego.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 162
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1337

Post napisał: adam Fx » 11 paź 2020, 23:24

bear pisze:Ja wiem że Ci reklamy z filmow i sponsorow nabijaja kabze
hehe no po byku 50-100$ miesięcznie a kręcę/montuje prawie co dziennie- normalnie rozrywa mi kieszenie :D
bear pisze:ale wyskakujesz z tą radosną tworczoscia w tematach jak Filip z konopi

jeśli chodzi o ten temat to przecież on dotyczy tej maszyny i zrzesza jej użytkowników lub przyszłych zainteresowanych (czemu mają nie wiedzieć czego się spodziewać lub jak zmierzyć geometrię) dodatkowo jestem ciekaw (by być bardziej kompetentny) jak to wygląda w waszych maszynach to jak mam oto zapytać?

jeśli gdzieś wrzucam swoje filmy jako odp. na pytania w tematach to dlatego ze po to je nagrywam jak ktoś po raz 100 pyta jaką tokarkę kupić to po co mam się produkować szczególnie że jak wiesz jestem dyslektykiem i z trudem przychodzi mi pisanie postów.

Gdzieś wklejam nie na temat? Czy jak?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 83
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1338

Post napisał: MrWaski » 12 paź 2020, 00:19

Mnie oglądanie filmów Adama nic nie kosztuje, a zyski z reklam na YT to jakieś śmieszne pieniądze. W jaki sposób ma na forum zamieścić film na omawiany temat? W jakiejś chmurze i niech se każdy ściąga?
Tak więc z tym nabijaniem kabzy to gruba przesada. Adam tak trzymaj. I zakładaj tego Patronite, chętnie deklaruję wrzucać regularnie jakiś grosz co miesiąc!


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 53
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1339

Post napisał: Adam Domański » 12 paź 2020, 10:37

bear pisze:adam Fx pisze:
Aaaa właśnie dobrze że jest nowy post

Musisz tak mocno na każdym kroku reklamować swój kanał? Ja wiem że Ci reklamy z filmow i sponsorow nabijaja kabze i nie mam nic przeciwko ale wyskakujesz z tą radosną tworczoscia w tematach jak Filip z konopi

Ale nikt Ci nie broni reklamować swoich poradników. Tylko czy Ty byś doradzał to szczerze wątpię, bo w większości to tylko krytykujesz i zniechęcasz do czegokolwiek.


grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarko-wiertarka ZX7016 ''ZOSIA''

#1340

Post napisał: grawer » 12 paź 2020, 13:01

Ludzie nie bądźcie zazdrośni. Twórzcie też sami coś i publikujcie. Dzięki takim forum żyje. adam Fx zarabiaj krocie, tego Ci życzę. Sam się kiedyś zajmowałem montażem filmów amatorskich i wiem ile czasu to pochłania. Tak że masz moje poparcie. :D :D :D Wzorem niech będą fora rosyjskojęzyczne, jak tam ludzie sobie pomagają. Nikt nie chowa do szuflady projektu by go opchnąć za "diengi". Tam się prześcigają w publikacji płytki drukowanej, wsadu do procesora itp. A bywa że projekty są bardzo rozbudowane i ciekawe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”