Sprawiedliwość po europejsku.

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16221
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#21

Post napisał: kamar » 04 paź 2020, 07:20

jasiu... pisze:
03 paź 2020, 15:36

Gdyby samochód był skradziony z placu od dealera, to nabywca musiałby go zwrócić.
Samochód został wypożyczony na jazdę próbną i nie oddany, nabywca nie musi go zwracać.

Czujecie ten niuans? Bo ja jakoś nie.
Nuanse jak przy walce na cepy :)
Wypożyczyłeś do jazdy próbnej bez jakiegokolwiek zabezpieczenia to teraz odzyskuj stratę .




lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#22

Post napisał: lepi » 04 paź 2020, 07:45

Dzięki bogu choć kilka osób zauważa, że sprawa nie jest czarno-biała. Nie wiemy na przykład, czy wypożyczalnia dochowala należytej staranności.

Gdyby nabywca został zobowiązany do oddania auta to na pewno wypisywałby na forach o "kaście". A że nie musi, to wypisuje to ktoś inny 😀


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16221
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#23

Post napisał: kamar » 04 paź 2020, 08:28

Gdyby u nas prokurator odmawiał ścigania za kredyty udzielone na "cudzy " dowód to banki, czy parabanki same by odpowiednio pilnowały czy dane są prawdziwe.

Dodane 12 minuty 49 sekundy:
lepi pisze:
04 paź 2020, 07:45
. Nie wiemy na przykład, czy wypożyczalnia dochowala należytej staranności.
😀
To nawet nie była wypożyczalnia tylko sprzedawca. Ubezpieczyciel pewnie odmówił uznania szkody to szukają jelenia.
A gdyby podczas tej jazdy rozwalił auto w drobny mak i zginął to z rodziny by ściągali ?


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#24

Post napisał: ARGUS » 04 paź 2020, 08:48

jasiu... pisze:Gość bierze od niemieckiego dealera samochód, powiedzmy Mercedes, wart 53 tys. euro na jazdę próbną.

Jacyś łatwowierni ci Niemcy. W Polsce jazda próbna jest z pracownikiem sprzedawcy albo i z samym właścicielem salonu , zależy jaki samochód,


Autor tematu
jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#25

Post napisał: jasiu... » 04 paź 2020, 09:08

No tu akurat sprawa jest jasna. Jeśli kupowałeś nowe samochody, to wiesz, że taki samochód ma ubezpieczenie i jeśli go rozwalisz, to płacisz swój niewielki najczęściej udział własny, a resztę pokrywa ubezpieczenie. Takie są warunki ubezpieczenia.

I gdyby samochód został skradziony z placu przed salonem, to też, jeśli by się nie znalazł, koszty pokrywa ubezpieczenie, bo każdy dealer na taką okoliczność się ubezpiecza. Nie tylko dealer. W wielu zakładach są poubezpieczane np. obrabiarki. A co, myślisz, że np. ze szwalni overloka nie można ukraść? Czy drukarki 3d?

Ale ten samochód został udostępniony w procedurze zapoznania się klienta z towarem, który chciał kupić. No właśnie, a może ten klient pomyślał sobie, że głupio się wycofywać, skoro dealer narobił sobie nadziei, to sprzeda samochód, dołoży od siebie za to, że miał radość z jazdy próbnej i sprzedawania i zwróci dealerowi pieniądze? Tą linię przyjął pewnie sąd, skoro dealer może domagać się pieniędzy od tego, komu samochód wydał. Właśnie - wydał? Czemu już w momencie wydania sąd nie założył, że było to wyłudzenie z ewentualnym zamiarem odsprzedaży? Bo pomysł pojawił się później?

A na wyłudzone na skradziony dowód kredyty jest metoda i nie wiem, czemu redaktorzyny jej nie udostępniają. Od razu zakłada się sprawę w sądzie przeciwko bankowi z tytułu Art. 286. § 1. Bank, poprzez chęć uzyskania szeroko pojętej korzyści majątkowej (zarobek na kredycie) udziela pożyczki bez należytej staranności w sprawdzeniu kredytobiorcy, a później doprowadza do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niezaangażowanej osoby, w celu pokrycia swoich strat. W tym momencie oprócz banku, można pozwać osobę, która wniosek o spłatę takiego kredytu podpisała. Grozi jej spory wyrok! Znam podobne przypadki, za każdym razem bank w takiej sytuacji wręcz błyskawicznie proponuje ugodę, od razu po uzyskaniu pozwu. Bo jak nie, to ty spłacasz kredyt, a równocześnie bank spłaca tobie każdą ściągniętą sumę, oczywiście z wszystkimi kosztami. To tak na marginesie.

No w Niemczech nie ma osoby towarzyszącej podczas jazd próbnych. A jak byś chciał spróbować, czy w samochodzie jest dość miejsca na zachowania intymne? Masz prawo i nie wolno traktować ciebie, jako potencjalnego oszusta. Trzeba sprawdzić, często jest montowany ukryty nadajnik gps, ale to wszystko właściwie.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16221
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#26

Post napisał: kamar » 04 paź 2020, 10:22

jasiu... pisze:
04 paź 2020, 09:08
No w Niemczech nie ma osoby towarzyszącej podczas jazd próbnych.
Daj mi namiary na ten salon, czas zmienić samochód :) Jak bez towarzystwa i kaucji dają na próbę to jadę jutro.


Autor tematu
jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#27

Post napisał: jasiu... » 04 paź 2020, 11:36

No ja, jak w zeszłym roku kupowałem VW (ale nie Mercedesa), to gościowi wystarczył mój dowód osobisty (tak, polski, bez adresu!) i prawo jazdy. Naturalnie że spisywaliśmy umowę na jazdę próbną, podałem tutejszy adres i mogłem samochód zabrać. Dlatego tak z własnego doświadczenia napisałem. Może chodziło o to, że jakoś wcześniej mówiłem, gdzie mieszkam, gdzie pracuję, stąd podejrzeń gościu nie miał? Nie wiem, może w samochodzie do jazd próbnych był GPS? Piszę, jak było.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#28

Post napisał: lepi » 04 paź 2020, 11:43

Ja brałem motocykl (w DE) to chyba nawet umowy nie podpisywałem. Musiałem pokazać prawo jazdy na motocykl. No i strój motocyklisty, to był warunek!


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#29

Post napisał: rdarek » 04 paź 2020, 12:09

jasiu... pisze:
04 paź 2020, 09:08
W wielu zakładach są poubezpieczane np. obrabiarki. A co, myślisz, że np. ze szwalni overloka nie można ukraść? Czy drukarki 3d?
Są zdolniejsi nie tylko na naszym podwórku ale... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

https://tvn24.pl/ciekawostki/zniknely-c ... 05-3724742
https://4lomza.pl/index.php?wiad=1139
https://dziennikzachodni.pl/jak-zniknal ... ar/8101798
https://www.wprost.pl/kraj/64886/platyn ... owala.html
Co będzie następne? :mrgreen:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Sprawiedliwość po europejsku.

#30

Post napisał: oprawcafotografii » 04 paź 2020, 14:24

lepi pisze:
04 paź 2020, 07:45
Dzięki bogu choć kilka osób zauważa, że sprawa nie jest czarno-biała. Nie wiemy na przykład, czy wypożyczalnia dochowala należytej staranności....
Hmm Gdybyś przypadkiem zostawił na noc kluczyki w samochodzie to nie będziesz miał
pretensji do złodzieja, że się nim oddali a później go sprzeda? Ba! Nawet złodziejem go
nie nazwiesz zapewne...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”