Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 55
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#1

Post napisał: cubit » 28 wrz 2020, 17:24

Hej!
Jestem kolejnym amatorem chcącym zbudować swoje pierwsze cnc (pewnie już nie możecie patrzeć na takie kolejne hobby wygłupy), jednak temat nie jest dla mnie prosty z przynajmniej dwóch przyczyn. Pierwsza to oczywiście budżet a druga to dobór materiałów i części tak, aby pozwalały na rozbudowę maszyny w przyszłości.

Rozważam dwie opcje konstrukcyjne i kilka opcji dotyczących sterowania i silników.
Oczywiście, gdyby nie budżet to były by jakieś chińskie servo za ~1000zł za sztukę silnik + sterownik.

Na początek napiszę o kilku rzeczach, które są pewne.
1. Zasilanie dwufazowe 220V
2. Wrzeciono to na 99% będzie mokry Chińczyk 2.2KW na łożyskach ceramicznych. Pewnie G-Penny
3. Falownik pewnie razem w zestawie z wrzecionem, chociaż wolałbym jakiś europejski/japoński, ale nie chcę sobie dokładać roboty, bo projekt będzie kosztował więcej pieniędzy i czasu.
4. Pole robocze nie mniejsze niż 400x400
5. Obrabiane będzie aluminium i tworzywa sztuczne (np POM)

Teraz masa moich wątpliwości, które może ktoś doświadczony będzie chciał rozwiać.
Na początku chciałem robić konstrukcje z epoxy-granitu, ale myślę, że na początek nie jest to dobry pomysł ze względu na brak doświadczenia i narzędzi, żeby zrobić konstrukcję, która będzie trzymała wymiary. Chociażby przez brak płyty traserskiej.

1. Konstrukcja bramowa z ruchomym stołem

2. Plan użycia profili aluminiowych 80x80/80x40 i płyt PA4 (do planowanej płyty 700x600 montowana brama i profile na podstawę).
Planowane płyty łączące bramę i podstawę pozwolą na utrzymanie równoległych ścian profili pod prowadnice.
Pytanie, czy ten materiał tj PA4 może się nadawać, ponieważ cena PA6/PA9 to już konkretny koszt.

3. Na tę chwilę, chcę jak najwięcej elementów, dzielić pomiędzy drukarką i frezarką dlatego myślałem o użyciu płyty głównej, prowadnic, silników i sterowników z drukarki a później rozbudowywać projekt.
Moje pytanie, czy to ma w ogóle sens, bo biorę pod uwagę 3 opcje
a) Płyta SKR PRO v1.2 (24V)+ 3xTMC5160 + 3xNEMA17 60mm 0.71Nm.
Jest jakiś postprocessor do Fusion360 dla Marlina, a nawet ktoś ostatnio napisał sterowanie wrzecionem przez RS485
b) Płyta SKR PRO v1.2 (24V)+ 3xTMC5160 + dokupić jakieś nema23 do max 2.8A czyli ~1.8Nm (przynajmniej teoretycznie po chińsku ;)
c) Darować sobie, bo to nie ma sensu i iść w osobne sterowniki. Tu pojawia się kolejny problem, bo co jest polecane do LinuxCNC.
Ethernet MESA jest trudno dostępny i wydłuży czas powstania projektu. Jest też u chińczyków jakiś EtherCAT. Pytanie, co jest najwygodniejsze, aby dało się później rozbudować. Docelowo może kiedyś jakieś chińskie serwo JMC.

Na koniec jeszcze coś co chce wykorzystać już z drukarki i na pewno musi zostać. Bo kilka elementów już mam kupionych.
Rozumiem że się możecie z tym nie zgadzać ale śruby to będą chińskie SFU1204 a prowadnice liniowe to MGW12H.
Takie niestety już mam w drukarce. Zdaje sobie sprawę że nie jest to najlepszy pomysł.




rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#2

Post napisał: rynio_di » 28 wrz 2020, 18:32

Sprawdzaj PW, coś tam napisałem


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#3

Post napisał: mareq_bb » 29 wrz 2020, 15:56

Silniki i sterowniki to najmniejszy koszt. Nie napisałeś co będzie w reszcie mechaniki: jakie prowadnice i łożyska liniowe (szyny czy wałki), jaki napęd osi etc. Ja obecnie buduję maszynkę na silnikach 2Nm i na mój gust będzie ok. Wcześniej miałem tokareczkę na silnikach 0,4Nm i gubiły się kroki dopiero przy obróbce stali :) . Najważniejsza jest sztywna konstrukcja i jak najmniej luzów. To będzie potem najtrudniejsze w modyfikacji. Silniki i śruby zawsze w miarę łatwo da się zmienić na większe o ile przewidzisz taką możliwość.


Autor tematu
cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 55
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#4

Post napisał: cubit » 29 wrz 2020, 23:02

Przy okazji polecicie jakieś kalkulatory do podstawowych obliczeń?
Np jaką siłę i prędkości mogę uzyskać dla podanych wcześniej śrub kulowych.
Przeszukuję forum, ale jest sporo niedokończonych tematów bez rekomendacji.
Nie ma nawet wspólnego stanowiska co do smarowania prowadnic :)


Autor tematu
cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 55
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#5

Post napisał: cubit » 02 paź 2020, 01:35

mareq_bb pisze:
29 wrz 2020, 15:56
Silniki i sterowniki to najmniejszy koszt. Nie napisałeś co będzie w reszcie mechaniki: jakie prowadnice i łożyska liniowe (szyny czy wałki), jaki napęd osi etc.
Jest to napisane, ale przywykłem że coraz częściej ludzie czytają wybiórczo wszystko co ma więcej jak 4 zdania :P


pitsky
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 470
Rejestracja: 06 maja 2005, 09:58
Lokalizacja: lublin

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#6

Post napisał: pitsky » 02 paź 2020, 07:10

Jakieś postępy w budowie?
Kiedy film z uruchomienia?


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#7

Post napisał: gozdd » 02 paź 2020, 08:14

cubit pisze:Np jaką siłę i prędkości mogę uzyskać dla podanych wcześniej śrub kulowych.

F=(2*pi*M*η)/d, gdzie:
F - siła pociągowa śruby
M - moment silnika
η - sprawność śruby
d - skok śruby (w metrach)

Policzenie prędkości jest przecież banalne...
Posuw=obr/min /d


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#8

Post napisał: mareq_bb » 02 paź 2020, 10:35

cubit pisze:
02 paź 2020, 01:35
mareq_bb pisze:
29 wrz 2020, 15:56
Silniki i sterowniki to najmniejszy koszt. Nie napisałeś co będzie w reszcie mechaniki: jakie prowadnice i łożyska liniowe (szyny czy wałki), jaki napęd osi etc.
Jest to napisane, ale przywykłem że coraz częściej ludzie czytają wybiórczo wszystko co ma więcej jak 4 zdania :P
Masz mnie. Musiałeś to akurat napisać w ostatnim zdaniu :) . To jest jedyne, którego nie przeczytałem...
Sam używam chińskich SFU1204 i się spisują. Wcześniej miałem trapezówki i to jest niebo a ziemia. Te wózki jak dasz po 4 na oś (po 2 na każdą szynę) powinny spokojnie dać radę.


Autor tematu
cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 55
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#9

Post napisał: cubit » 02 paź 2020, 11:14

mareq_bb pisze:Te wózki jak dasz po 4 na oś (po 2 na każdą szynę) powinny spokojnie dać radę.


Te MGW są dużo lepiej wykonane i precyzyjne niż popularne MGN. Przynajmniej te na które trafiłem.


Autor tematu
cubit
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 55
Posty: 125
Rejestracja: 26 wrz 2020, 22:51

Re: Dobór części i materiałów do budowy pierwszej maszyny

#10

Post napisał: cubit » 20 paź 2020, 00:09

Gdzie polecacie kupować formatki, płaskowniki frezowane na grubości?
Rożnych gatunków żeby na hobby starczyło bo na razie tylko PA13 widziałem.
Oczywiści w detalu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”