SZGH - zbiór informacji

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 28
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: SZGH - zbiór informacji

#11

Post napisał: lepi » 01 paź 2020, 16:59

Nie, chcę zmienić wszystko co na prąd :)
Podaj mi jakiś przykład rozwiązania tego banału, wystarczy synchronizacja prędkości. Może być oczywiście też kątowa.
Jeszcze raz zapytam, znasz kogoś, kto coś ciekawego zrobił na tym sterowaniu? Chciałbym z nim pogadać.




atlc
Posty w temacie: 22

Re: SZGH - zbiór informacji

#12

Post napisał: atlc » 01 paź 2020, 17:09

Chociażby to że nawet najtańsze sterowanie jako standard ma dwa wyjścia sterujące dla wrzeciona.
Wrzeciono pierwsze zadajesz obroty jako np S1000, drugie SS1000.
Wpisz sobie na YouTube NEWker polygonal cutting, masz przykład synchronizacji wrzeciona do toczenia wieloboków. Sterowanie NEWker to dokładnie to samo co SZGH. Nie wiem kto to właściwie produkuje, jedni, drudzy czy może jest jeszcze kolejna firma która to robi dla obydwu ww.
Zawsze możesz też wziąć wersję z osią C, wtedy masz dwa wyjścia analogowe na wrzeciona, wejście enkodera wrzeciona (do 2MHz w najtańszym sterowniku, więc spokojnie, nie zatkasz tego), no i oczywiście cyfrowe wyjście osi C która może być slave albo master dla wrzeciona głównego. Trzeba by usiąść do tego jak wygląda kinematyka maszyny, ile jest właściwie osi, magazynów i dopiero się zastanawiać.


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 94
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: SZGH - zbiór informacji

#13

Post napisał: mtryb14 » 01 paź 2020, 18:21

Ja zrobiłem mąla tokarkę na sterowaniu newker. Podłączenie to była proscizna i dosłownie 3 dni na gotowo. Bez porównania z machem z którym też mam dużo styczności czy Linux . Ten sterownik w sumie załatwia wszystko czego się oczekuje od sterownika.
Ale teraz chce zrobić druga tokarkę z osią c i też przeglądam jaki wybrać. Zastanawia mnie tylko czy napęd drugiego wrzeciona też jest z enkoderem czy tylko do frezowania na falowniku 0-10V . Makro do wymiany narzędzia też jest proste w sensie że pisze się bardzo prosto...


atlc
Posty w temacie: 22

Re: SZGH - zbiór informacji

#14

Post napisał: atlc » 01 paź 2020, 18:31

Na drugie wrzeciono masz tylko wyjście analogowe, bez wejścia enkodera do kontrolera.
Jak chcesz dokładniej synchronizować bez użycia osi C, to możesz zrobić master-slave między falownikami wrzecion np.
Masz instrukcję od tego NEWker-a? Chciałbym porównać do instrukcji od SZGH, służę tymi drugimi w razie czego.

Dodane 6 minuty 6 sekundy:
Masz podpięte w tej tokarce MPG? Mógłbyś sprawdzić dla mnie czy działa tam Retrace?
Trzeba odpalić program w trybie auto, nacisnąć handwheel, potwierdzić enterem komunikat i kręcąc mpg sprawdzić czy gcod wykonuje się do tyłu. Może być tak że będzie się wykonywał tylko do przodu, bo trzeba zmienić bity w parametrach, ale to już nie istotne.
Przymierzam się teraz do sterowania 5-6 osi do drutówki i sprawdzam czy którekolwiek zaoferuje więcej niż SZGH.

Dodane 1 minuta 53 sekundy:
Jeśli będziesz brał z osią C to możesz zrobić sobie pełną synchronizację wrzeciona i osi C tak jak tu:
https://youtu.be/94RTvC3O3x4


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 94
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: SZGH - zbiór informacji

#15

Post napisał: mtryb14 » 01 paź 2020, 18:46

Będę na weekendzie to sprawdzę . Instrukcje też jakaś mam ale to chyba była z netu ściągana. Ogarnę wszystko dopiero w niedzielę.


atlc
Posty w temacie: 22

Re: SZGH - zbiór informacji

#16

Post napisał: atlc » 01 paź 2020, 19:00

Faktycznie jest w necie. Nie musisz sprawdzać, to dokładnie to samo ;)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 28
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: SZGH - zbiór informacji

#17

Post napisał: lepi » 02 paź 2020, 07:42

atlc pisze:
01 paź 2020, 18:32
Na drugie wrzeciono masz tylko wyjście analogowe, bez wejścia enkodera do kontrolera.
Czyli to już odpada a właśnie tego szukam.
atlc pisze:
01 paź 2020, 18:32
Jak chcesz dokładniej synchronizować bez użycia osi C, to możesz zrobić master-slave między falownikami wrzecion np.
Znam kilka sposobów jak to zrobić bez angażowania w to sterowania. Wszystkie mają spore wady.
atlc pisze:
01 paź 2020, 18:32
Jeśli będziesz brał z osią C to możesz zrobić sobie pełną synchronizację wrzeciona i osi C tak jak tu:
https://youtu.be/94RTvC3O3x4
Nie bardzo rozumiem jak to ma działać. Oś C synchronizuje się do głównego wrzeciona? A co wtedy z prawdziwą osią C?
W jednym przypadku mogę wymienić wszystko w drugim musza zostać dwa wrzeciona sterowane 0-10V.

I co znaczy, że muszę wziąć sterowanie z osią C? Te systemy nie są skalowalne? Jak coś rozbuduję albo zmienię to muszę kupować nowe sterowanie?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SZGH - zbiór informacji

#18

Post napisał: Petroholic » 02 paź 2020, 21:12

lepi pisze:Jak coś rozbuduję albo zmienię to muszę kupować nowe sterowanie?
Przy zakupie określasz ile osi chcesz tym wysterować i taki masz max w sterowniku. Jeśli chcesz "skalować" to jedyne wyjście to zakup sterowania o większej liczbie osi niż potrzebujesz i wyłączenie niepotrzebnych w setupie...


atlc
Posty w temacie: 22

Re: SZGH - zbiór informacji

#19

Post napisał: atlc » 02 paź 2020, 22:24

lepi pisze:Nie bardzo rozumiem jak to ma działać. Oś C synchronizuje się do głównego wrzeciona? A co wtedy z prawdziwą osią C?

Mam wrażenie że szukasz dziury w całym :D
Przecież to tylko literka. Weź sobie dowolną inną oś ustaw jako obrotową, nie wiem, oś A czy B, a oś C zostanie Ci jako C.
W tej maszynie z filmu ktoś miał zachciankę zastosować oś C jako osobne wrzeciono i tak sobie to skonfigurował.
Sterownik dwukanałowy ma makro M700 odpowiedzialne za wyłączenie synchronizacji kanałów i makra od M701 do M796 odpowiadają za synchronizację pomiędzy kanałami - synchronizacja osi czy oczekiwanie na wykonanie funkcji przez drugi kanał.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SZGH - zbiór informacji

#20

Post napisał: Petroholic » 02 paź 2020, 22:26

A, B czy C to pikuś :D Śmiesznie wygląda na ekranie ustawienie osi Z jako obrotowej :D :D :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”