Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#11

Post napisał: adam Fx » 31 sie 2020, 18:59

1- potwierdza powierzchnia cylindryczna nie jest współosiowa z stożkiem (nie można na niej mierzyć)
2- co do błędu pomiarowego teoretycznie pomiar powinien się udać tak jak jest robiony. Porady że kręcą wprowadzamy jakieś przegięcie i błędy są nie zasadne bo podczas toczenia kieł nie może się poddawać bo wymiar będzie pływał. To samo tyczy się powierzchni stożkowej - ona ma być idealna nie zależnie czy na czujniki widzimy bicie osiowe czy promieniowe czy jedno i drugie lub czy jest to owalność samego stożka po pierwsze wynika to z deklarowanej dokładności 0,005mm a po drugie niedokładności będą przenosić się na obrabiany element lub nieprecyzyjne jego osadzane.


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#12

Post napisał: Antwito » 31 sie 2020, 20:46

Napisałem do nich dalej, że nawet jeśli jest w zakresie 0,01-0,02mm to dalej jest to dużo więcej niż dokładność w opisie. Ciekawe co teraz wymyślą :) Co ciekawe, we wcześniejszej wiadomości napisali mi, że 0.000394" to standardowa dokładność tylko nie wiem co to miałoby oznaczać i skąd wzięli tą liczbę, skoro opis mówi coś innego ;)
Za to sprawdziłem inne kły ze sklepu i zauważyłem, że jest też drugi kieł ale o mniejszej dokładności (0,02"):
https://www.banggood.com/MT2-0_02-Inch- ... 24429.html
Przypominam, że ja zamówiłem ten:
https://www.banggood.com/MT2-Spindle-La ... 55417.html
Ze zdjęć wynika, że są bardzo podobne i mój nie powinien mieć napisu, natomiast na zdjęciu w komentarzach i na filmie Adama ten napis jest. Nie wiem co o tym sądzić :D
Mam nadzieję, że wyślą mi drugi (sprawny) egzemplarz, bo rozbieranie tego będzie mnie chyba kosztowało sporo zabawy.


Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#13

Post napisał: Antwito » 02 wrz 2020, 12:49

Może ktoś też będzie w takiej sytuacji to od razu napiszę. Sprawa została rozwiązana po kilku emailach i wytłumaczeniu, że w takim stanie kieł jest dla mnie bezużyteczny. Dostałem możliwość zwrotu pieniędzy albo wysłania drugiego kła (oczywiście bez konieczności zwrotu tego wadliwego). Wybrałem to drugie.
Dziękuję za wszystkie rady w tym temacie ;)

Jeszcze co do tego wadliwego kła to może w wolnym czasie spróbuję go rozebrać i wrzucić zdjęcia jak to wygląda w środku.

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#14

Post napisał: senio » 02 wrz 2020, 13:05

@Antwito

0.03 setki bicia w tej Twoje zabawce na kle to będzie najmniejszy Twój problem. Problem to zobaczysz jak zaczniesz toczyć w kle. Będziesz go ustawiał do końca świata, a i tak go nigdy nie ustawisz. Więc czym są 0.03 mm w porównaniu z dziesiątkami milimetra jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć ?. I co byś nie ustawił, i jak by Ci się nie wydawało że jest idealnie, po kolejnym zakręceniu konia możesz zaczynać od nowa. Nie pisze tego złośliwie. Nawet nie oczekuję odpowiedzi. Po prostu przypomnisz to sobie co tu napisałem jak poobcujesz trochę z tą zabawką i poznasz jej mierny poziom. Kiedyś to wspomnisz. Powodzenia życzę w dokładnościach w 0.03mm :). Szczególnie przy toczeniu w kłach tą zabawką.


Autor tematu
Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wadliwy kieł obrotowy z banggood (?)

#15

Post napisał: Antwito » 18 wrz 2020, 20:00

Toczyłem już trochę w tym kle, aby spróbować tej metody toczenia i nie zauważyłem powyższych problemów z ustawieniem konika. To jest bardziej kwestia maksymalnie 2-3 setek jeśli chodzi o współosiowość z wrzecionem, tym bardziej, że przy wierceniu nie zauważyłem też takich problemów, a trochę już wierciłem. Bicie kła to jest moim zdaniem i tak dużo większy problem niż niewspółosiowość, która powoduje "jedynie" powstawanie lekkiego stożka przy toczeniu.

W każdym bądź razie rozebrałem dzisiaj ten kieł, przytrzymując go w imadle aluminiowymi szczękami za część walcową na kle i podważając stalowym płaskownikiem. Chwilę zabawy i wyszedł :) Łożyskowanie to trzy łożyska kulkowe 6200RS. Miałem nadzieję, że będzie tam jedno łożysko wzdłużne, ale niestety... Część obrotowa ma z tyłu dziwny nakiełek, bardzo płytki, prawie bez części stożkowej (co widać na zdjęciu). Umieściłem tą część w tokarce i sprawdziłem czujnikiem zegarowym tak jak na zdjęciu. Najpierw po stronie łożysk (wskazówka minimalnie się ruszała, ułamki setki), a następnie na tej części walcowej (bicie podobne jak na początku tego tematu). Więc to niestety nie łożyska są winne :)
IMG_20200918_193142_resize_59.jpg
IMG_20200918_193052_resize_61.jpg
IMG_20200918_192853_resize_23.jpg
IMG_20200918_192904_resize_37.jpg
IMG_20200918_192912_resize_21.jpg
IMG_20200918_192129_resize_20.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”