Remont WS 15

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Remont WS 15

#821

Post napisał: piromarek » 28 cze 2020, 04:54

Nie, no nie wgląda na takie złe :-)

Używam jakiegoś starego, polskiego również podobnego.
Tym razem nie vis.

Moje jest koszmarne. :-)

Próbowałem poprawiać i nic. Nadal się kleszczy , podnoszą się szczęki przy dociskaniu, potrafi się przekosić szczęka dociskana.

Pomimo tego, że mnie wkurza na maksa, nadal twierdzę, że nie jest takie złe.
Moje dostałem za darmo a tutaj cena też nie jest wysoko.

Są jednak przypadki, że lepiej takim dziadostwem przymocować detal niż trzymać w ręce.
Ja bym tam kupił. Imadeł nigdy dosyć. :-)
Do mało odpowiedzialnej pracy się przyda, jakieś szybkie otworki w blaszce,
a i nie szkoda coś do szczotkowania czy wyczyszczenia z rdzy lub do skrobania coś zamocować.

A sam nawet nie wiesz kiedy Ci się trafi następna okazja i za małe pieniądze kupisz coś o wiele lepszego.
Musisz tylko pobudzić rzeczywistość i kupić pierwsze, a kolejne będą same ciągnęły do niego :P :-)



Tagi:

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 28
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Remont WS 15

#822

Post napisał: maszynista1 » 28 cze 2020, 12:48

Problemem jest to że wader13 wcale nie potrzebuje imadła, gdyby potrzebował to już dawno by jakieś kupił.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 114
Posty: 1238
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Remont WS 15

#823

Post napisał: bear » 28 cze 2020, 12:59

Już za około 200zł można kupić jakieś używane imadło, często tak tanie imadła są zniszczone i zmęczone życiem ale o ile w miarę dobrze łapią detal to są o kroć lepsze od tych chińskich zabawek.
piromarek pisze:Ja bym tam kupił. Imadeł nigdy dosyć.

Lepiej kupić jedno dobre jak mieć 4 nadające się do niczego, do tego nikt nie będzie wiercił na jednej wiertarce w 4 imadłach na raz więc po co? Najlepiej mieć jedno średnie imadło a większe detale mocować na jakiś kostkach bezpośrednio do stołu teowego śrubami.

Awatar użytkownika

wader13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 33
Posty: 135
Rejestracja: 19 lis 2016, 16:42
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Remont WS 15

#824

Post napisał: wader13 » 28 cze 2020, 13:30

maszynista1 pisze:
28 cze 2020, 12:48
Problemem jest to że wader13 wcale nie potrzebuje imadła, gdyby potrzebował to już dawno by jakieś kupił.
Ano już tak mam, że lubię pogadać, zapytać zanim coś kupię. Nawet w pracy lubię odwiedzać "starych dziadków" pracujących na wiertarkach -rozmowa z nimi jak i z wami jest bezcenna :)
Teraz wiertarka rozebrana to i czas jest na zakupy no i stół w końcu jakiś pospawam : Obrazek
Obrazek


PanJowisz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 lip 2020, 10:20

Re: Remont WS 15

#825

Post napisał: PanJowisz » 08 lip 2020, 10:35

Część!

Zakupiłem w cenie złomu taka o to wersję WS15. Jest to produkcja Fabryki Wyrobów Precyzyjnych VIS w Warszawie.

Czy ktoś z szanownych kolegów ma trochę więcej informacji o tym modelu? Zabieram się za remont tego cuda, jedyne co udało mi się sprawdzić to to że wstępnie działa, jest trochę sfatygowana zwłaszcza stół.

Z góry dziękuję!
Załączniki
20200708_084749.jpg
20200708_084743.jpg
20200708_084945.jpg
20200708_084907.jpg
20200708_084827.jpg
20200708_084916.jpg
20200708_084754.jpg
20200708_084900.jpg


atlc
Posty w temacie: 16

Re: Remont WS 15

#826

Post napisał: atlc » 08 lip 2020, 10:46

PanJowisz pisze:Jest to produkcja Fabryki Wyrobów Precyzyjnych VIS w Warszawie.

Jest to środek trwały należący kiedyś do tej fabryki.


antoni.w
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2020, 23:44

Re: Remont WS 15

#827

Post napisał: antoni.w » 10 lip 2020, 00:43

Dzień dobry wszystkim.
Próbuję odnowić starą (prostokątny stolik) prawdopodobnie WS-15tkę. Z elektroniką popytałem na elektrodzie, tutaj prosiłbym o poradę techniczną, bo utknąłem. Na razie walczę z mega-korozją w stoliku a prosiłbym o pomoc w demontażu trzech elementów. Pukałem, stukałem a na siłę nie chcę, żeby czegoś nie uszkodzić.
Pierwszy problem.
Odkręciłem obsadę z zabierakiem od korpusu. Jaki jest następny krok? Wygląda to tak: Obrazek
Obrazek

Instrukcja mówi tak:
Obrazek
Wszystko jest dobrze do zdjęcia obsady 16. Potem mam wykręcić wkręty 25, ale one są POD zabierakiem - na rysunku kołnierz zabieraka jest węższy niż pierścień dociskający, u mnie o tej samej średnicy. Jak więc wykręcić śruby spod spodu??? Może przez te otwory w zabieraku? Ale tam jest mało miejsca, śruby musiałyby być krótkie. Poza tym - łebki mają 6mm szerokości, otwory jakieś 3 mm. Co sugeruje, że się ich nie odkręca przez zabierak... Zauważyłem też, że od wewnątrz zabierak jest nagwintowany, może go wykręcić? Choć próbowałem i ani drgnie.

Drugi problem.
Dziwna kulka.
Obrazek
Na zdjęciu jest trzpień (to mechanizm naprężacza pasa) po odkręceniu tej gałki z przodu do napinania rolki. Obecnie ten trzpień jest już wyjęty, został tylko ten zardzewiały pierścień i takie dziwne coś. To było całkiem zamalowane (ktoś brutalnie pomalował całość po starej farbie) i w ogóle niewidoczne.
Obrazek
Po zdrapaniu farby tak to wygląda. Ta niby kulka ma pod spodem sprężynę, można ją wcisnąć na około 4 mm, potem znowu wyskakuje. Pytanie - co to robi, bo na schemacie nie ma. Pytanie 2 - jak wyjąć ten zardzewiały pierścień? Wybić? I co z tą kulką?

Trzeci problem.
Obrazek
W mechanizmie podnoszenia wrzeciona są trzy identyczne nakrętki (poz. 68 wg instrukcji) - jedna po lewej, dwie po prawej. Po lewej się odkręca. Po prawej wewnętrzna się kręci ale ta zewnętrzna nie jest chyba osiowo. Kręci się w minimalnym zakresie, po czym blokuje. Żadne smarowanie nie pomaga a na siłę mogę zerwać gwint. Pomyślałem, że jutro natnę ją gumówką i skuję. To dobry pomysł? Można gdzieś dostać takie nakrętki a może jakiekolwiek inne (nie rowkowe) mogą być?
Będę wdzięczny za każdą sugestię.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 44
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Remont WS 15

#828

Post napisał: rdarek » 10 lip 2020, 08:39

antoni.w pisze:
10 lip 2020, 00:43
Drugi problem.
Dziwna kulka.
Ta dziwna kula to nic innego jak kalamidka do oliwienia
antoni.w pisze:
10 lip 2020, 00:43

Trzeci problem.
W mechanizmie podnoszenia wrzeciona są trzy identyczne nakrętki (poz. 68 wg instrukcji) - jedna po lewej, dwie po prawej. Po lewej się odkręca. Po prawej wewnętrzna się kręci ale ta zewnętrzna nie jest chyba osiowo. Kręci się w minimalnym zakresie, po czym blokuje. Żadne smarowanie nie pomaga a na siłę mogę zerwać gwint. Pomyślałem, że jutro natnę ją gumówką i skuję. To dobry pomysł? Można gdzieś dostać takie nakrętki a może jakiekolwiek inne (nie rowkowe) mogą być?
Spróbuj dokładnie oczyścić gwint i delikatnie obracając raz w jedną raz w drugą stronę może pójdzie.
Oczywiście smarując gwint.
Nie wiem czy akurat tej średnicy ale nakrętki tego typu ogólnie są dostępne w handlu. Jednak w pierwszym lepszym sklepie z żelastwem tego nie kupisz.

Problem pierwszy. Tutaj musi się wypowiedzieć któryś z właścicieli takiej wiertarki ale istnieje prawdopodobieństwo, że najpierw wyciskasz zabierak z łożysk potem odkręcasz pokrywkę.

Awatar użytkownika

PadreGF
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 31
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2019, 13:45
Lokalizacja: Braunschweig

Re: Remont WS 15

#829

Post napisał: PadreGF » 10 lip 2020, 13:16

Nakretki moga byc zwykle.
Trzeba przeciac jedna, w moim przypadku M12, wzdluz i otrzymujesz dwie plaskie.
Obrazek


antoni.w
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2020, 23:44

Re: Remont WS 15

#830

Post napisał: antoni.w » 10 lip 2020, 22:25

Dziękuję, dwa problemy rozwiązane, niestety, nie mogę ruszyć z tym zabierakiem - od spodu jest taka szczelinowa nakrętka (ze śrubką zaciskającą) - odkręciłem ją, widzę łożysko. Nic ani drgnie. Wygląda na to, że - tak jak w DTR - trzyma to pierścień dociskający (24). Ale, żeby go odkręcić, należy - nie jak w DTR - mieć zabierak, który nie zasłania śrub.
Odkręciłem częściowo te śruby pod spodem poprzez otwory w zabieraku, ale tak jak myślałem, śruby są dłuższe i nic to nie dało. Musi być inny sposób, w końcu ktoś to jakoś złożył...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”