LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

Poszukiwane chętne osoby do przetestowania nowego modułu LPT do LinuxCNC.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#21

Post napisał: zzzZZZ » 28 cze 2020, 19:49

Nie znam się jakoś bardzo na Linux cnc ale mogę testować w razie czego. Jak coś to pisz priv


wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#22

Post napisał: kamar » 28 cze 2020, 19:50

drzasiek90 pisze:
26 cze 2020, 21:01
. Mam 7 komputerów, wszystkie to laptopy.
Mam 30 przy maszynach i żadnego laptopa :)
Laptop przy maszynie to dopiero poroniony pomysł. Można się tak bawić jedną maszynką w garażu.
Ostatnio na trzech założyłem monitory dotykowe i tyle były używane co przy próbach. Nikt nie ma nerwów na pykanie paluszkiem a co dopiero kulą czy gumką.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#23

Post napisał: drzasiek90 » 28 cze 2020, 20:13

kamar pisze:
28 cze 2020, 19:32
Jeśli "wyszukiwaniem problemów na siłę " będzie włączenie wentylatora czy ręcznej wiertarki w pomieszczeniu to odpadam w przedbiegach :)
Wystarczy mi oglądanie się na inne odbiorniki przy pracy grawerki laserowej, jedynego sprzętu jaki mam na usb.
Testowanie "czy działa" mnie nie urządza, gdybym miał problemy z LPT to bym dał Mese.
Jak widzisz w pierwszym moim poście, dodałem zdjęcie. Linumeric-LPT ma jedynie 20cm kabla USB. Po co? A no po to, że ma być interfejsem LPT komputera a nie interfejsem USB maszyny. Tak więc Linumeric-LPT wpinamy bezpośrednio do komputera kablem USB. Nie wpinamy do maszyny i następnie przedłużką USB do komputera. Takie było założenie.

Tak więc, jeśli podpinasz prawidłowo Linumeric-LPT prosto do komputera to jak najbardziej wskazane jest uruchamianie innych urządzeń które mogą wprowadzać zakłócenia a które normalnie pracują na produkcji. I to jest test o który mi chodzi. Testujesz działanie w warunkach produkcyjnych.

Natomiast jeśli w ramach testu masz zamiar podłączać Linumeric-LPT przez 5m przedłużkę USB, owijać ją wokół silnika i strzelać do kabla zapalnikiem piezo to powiedz od razu. Ja Ci od razu mówię, że w takich warunkach toto działać nie będzie i bez sensu się fatygować.

Dodane 7 minuty 43 sekundy:
kamar pisze:
28 cze 2020, 19:50
Laptop przy maszynie to dopiero poroniony pomysł. Można się tak bawić jedną maszynką w garażu.
Ostatnio na trzech założyłem monitory dotykowe i tyle były używane co przy próbach. Nikt nie ma nerwów na pykanie paluszkiem a co dopiero kulą czy gumką.
Nie wiem czy wiesz, ale do laptopa też się podłącza mysz :)
Używanie laptopa jeśli maszyna wyposażona jest w normalne/kulturalne stanowisko operatora powinno być tak samo wygodne jak używanie blaszaka, jedynie zajmuje mniej miejsca. Masz monitor (ekran), masz klawiaturę, masz mysz i wszystko inne co podłączasz do komputera.
Natomiast jeśli z różnych względów maszyna nie ma osobnego stanowiska lecz pouwieszane tu lub tam monitor, klawiatura i mysz to oczywiście laptop się nie sprawdzi. Wszystko zależy od zastosowania.

Ja buduję małe frezarki i plotery.
Mała frezarka stołowa - nie wyobrażam sobie stawiać przy niej blaszaka. Laptop jest niezbędny.
Ploter - tutaj ploter ma jeżdżące stanowisko operatora. Postawienie na blacie stanowiska laptopa jest o wiele bardziej wygodne i estetyczne a samo stanowisko nie musi być tak duże i ciężkie.


Lenta
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 04 lip 2019, 18:43

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#24

Post napisał: Lenta » 28 cze 2020, 22:59

W związku z tym że planuję budowę pierwszej maszyny CNC (plazma) która będzie oparta na linuxie chętnie przetestuję tą przejściówkę.


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#25

Post napisał: MacGregor » 02 lip 2020, 07:51

kamar pisze:
28 cze 2020, 19:50
...................
Ostatnio na trzech założyłem monitory dotykowe i tyle były używane co przy próbach. Nikt nie ma nerwów na pykanie paluszkiem a co dopiero kulą czy gumką.
To tylko kwestia przyzwyczajenia, u mnie jest w drugą stronę. Za cholerę nie mogę się przekonać do pecetowej klawiatury i myszki przy maszynie.
A ekran dotykowy z penem-rysikiem to coś wspaniałego, jeszcze jak na jednym pulpicie jest monitor i klawisze funkcyjne to już jest super.
Także jednemu to, drugiemu tamto. Grunt aby było wygodnie.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#26

Post napisał: Segitarius » 04 lip 2020, 19:09

Jestem zainteresowany. Proszę o szczegóły na priv


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#27

Post napisał: drzasiek90 » 17 lip 2020, 19:15

Myślę, że urządzenie jest gotowe.
Urządzenie przeszło kilka instalacji na różnych komputerach, wielogodzinne testy czasowe, testy odczytu wejść, testy sterowania wyjściami, pomiary sygnałów oscyloskopem. Dodatkowo test sterowania maszyną (test na gubienie kroków), program w pętli przez godzinę przestawiał osiami maszyny, po czym wrócił na pozycję startową (na czujnik zegarowy). W trakcie testów uruchamiałem szlifierki, wiertarki. Robiłem test z przykładaniem szlifierki bezpośrednio do kabla USB urządzenia Linumeric-LPT. Urządzenie nie zgubiło komunikacji, wszystko działało przez cały czas poprawnie.

Do testów zgłosiło się kilka osób, niektóre z małym dorobkiem postów na tym forum więc nie mogłem ocenić ich przydatności do testów. Wybrałem 2 testerów, pitsa już trochę potestował, rzucił kilka uwag i porad. AdamFx narazie nie ma czasu.
Ja tymczasem przymierzam się do zbadania rynku i próby wprowadzenia urządzenia na rynek. Chcę wyprodukować pierwszą partię urządzeń i w związku z tym mam pytanie. Nie wiem czy mogę tutaj zadać takie pytanie, ale spróbuję.

1. Czy takie urządzenie ma sens/realne zastosowanie na chwilę obecną?
2. Ile bylibyście w stanie zapłacić za takie urządzenie?

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#28

Post napisał: Segitarius » 17 lip 2020, 19:39

Jeśli chodzi o cenę to Twoją konkurencją na pewno jest to urządzenie: https://www.cnc-controller.eu/shop/cont ... smc5d-p32/

Opis producenta to:
Idealnie nadaje się do sterowania maszynami CNC, takimi jak frezarki, tokarki, aplikacje do ploterów lub systemy do cięcia lub dozowania i obsługuje do 5 osi jednocześnie. Różne wejścia i wyjścia dla poszczególnych typów maszyn i systemów produkcyjnych mogą być wyświetlane za pomocą opcjonalnych kart rozszerzeń.

Szybka wymiana danych z komputerem jest gwarantowana przez interfejs USB 2.0 (zgodny z USB 3.0). Kontroler jest zasilany bezpośrednio przez interfejs USB lub zewnętrzne źródło zasilania.
Możliwa jest również rozbudowa kontrolera o funkcje LAN.

Jeżeli oferowana przez Ciebie funkcjonalność urządzenia będzie podobna, możesz starać się o podobną cenę. Jeżeli to tylko przejściówka to cena musi być odpowiednio mniejsza. Obecnie rozpracowuję maszynkę gdzie zastosowany jest ten moduł wraz ze sterownikiem ZELRP. Podobno bardzo fajnie pracuje. Zjawisko wysokiego jitera przestaje mieć znaczenie bo program jest uploadowany do urządzenia i dopiero z niego do sterownika.
Obrazek

Jeżeli chodzi o wprowadzanie nowych urządzeń na rynek to pogadaj z tym gościem:



Kontakt do zespołu startupów i wdrożeń. Pomagają we wrzucaniu nowości. Warunkiem jest udowodnienie innowacji. Z tym może być problem, ale nie takie rzeczy podpinało się pod innowacje ;)

https://parkinterior.pl/kontakt/


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#29

Post napisał: logopeda » 17 lip 2020, 20:25

sam chciałbym to mieć... ale:

"1. Czy takie urządzenie ma sens/realne zastosowanie na chwilę obecną?"

TAK ma (ale tylko dla amatorów jak ja )

2. Ile bylibyście w stanie zapłacić za takie urządzenie?

To Ty musisz podać cenę końcową - nie próbuj badać tak "rynku" wśród amatorów cnc (jak ja) :)

edit... no i taka podpowiedź nie reklamuj swojego produktu w taki sposób :

"Robiłem test z przykładaniem szlifierki bezpośrednio do kabla USB urządzenia Linumeric-LPT. Urządzenie nie zgubiło komunikacji, wszystko działało przez cały czas poprawnie."

- moja płytka lpt za 6 zł także przeszła takie testy :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: LinuxCNC na USB - Poszukiwane chętne osoby do testu

#30

Post napisał: tuxcnc » 17 lip 2020, 21:03

drzasiek90 pisze:
17 lip 2020, 19:15
1. Czy takie urządzenie ma sens/realne zastosowanie na chwilę obecną?
A da się tym twoim pudełkiem zrobić G33.1 ?
Bo jeżeli nie, to wolę GRBL za 10 PLN.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”