Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

Co warto wiedzieć plusy minusy czy warto

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
PiotrBigda
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 22 lis 2015, 13:02
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#1

Post napisał: PiotrBigda » 19 cze 2020, 12:57

Co warto wiedzieć o uchwytach termokurczliwych hydraulicznych ,Na co zwrócić uwagę plusy minusy itp


Bigda


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#2

Post napisał: Steryd » 19 cze 2020, 13:38

plusy- małe bicie, dobre wyważenie.
minusy- do każdej średnicy inna oprawka, przy termicznych dodatkowe oprzyrządowanie do mocowania/ odmocowania.
Można?
Morzna!!!


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#3

Post napisał: Daniu » 19 cze 2020, 13:57

Podepnę się pod temat bo mam kilka oprawek hydraulicznych i zastanawiam się czy bez specjalnej prasy jestem w stanie tego użyc?
Konkretnie chodzi o
https://schunk.com/pl_pl/technologia-mo ... wy-tribos/
Próbowałem w uchwycie tokarskim, ale mam nieduży 125 i z bólem się udało. Na oprawcę jest napisane 180bar.
Wiem, ze to mało profesjonalne i pewnie pogarsza mocowanie, ale oprawki już mam a urządzenie do montażu znalazłem za €1500 używane.

Może zna ktoś budżetowy sposób na mocowanie narzędzia w tych oprawkach?
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#4

Post napisał: Avalyah » 19 cze 2020, 15:24

Polecam się zapoznać z:



świetny film opisujący wady i zalety różnego rodzaju uchwytów, w tym termokurczliwe i hydrauliczne.


Autor tematu
PiotrBigda
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 22 lis 2015, 13:02
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#5

Post napisał: PiotrBigda » 19 cze 2020, 16:23

Film nie po polsku . Ja mniej więcej wiem o co chodzi tylko lepiej wszystkie źródła sprawdzić żeby po zakupie coś nie wyszło. Ja bym nawet się skusił na sandvik 930 model (550euro za sztukę) ale ale tulejki do redukcji średnicy 360 euro za sztukę to już przesada . Te termokurczliwe to nie drogie ale tak jak piszecie do każdej średnicy osobny uchwyt. A jeszcze pytanie uchwyty termokurczliwe jakie frezy muszą być muszą coś spełniać jakieś normy ?
Bigda


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#6

Post napisał: Majster70 » 19 cze 2020, 16:35

PiotrBigda pisze: A jeszcze pytanie uchwyty termokurczliwe jakie frezy muszą być muszą coś spełniać jakieś normy ?

Niektóre oprawki/stacje miały problemy ze frezami z HSS (stalowymi), warto się dopytać przed kupnem, jeśli ktoś używa od czasu do czasu.. Generalnie to oprawki termokurczliwe nie są drogie, droga jest stacja mocująca, a przynajmniej tak było kilka lat temu.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#7

Post napisał: Steryd » 19 cze 2020, 16:36

teoretycznie standardowy chwyt walcowy w tolerancji h6, (teraz już mało kto produkuje w innej tolerancji, zwłaszcza węgliki) i jak we filmie zauważyli do HSSów są inne podgrzewarki potrzebne i inne oprawki.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#8

Post napisał: ser1ous » 19 cze 2020, 17:12

Hydrauliczne są wygodniejsze w użytkowaniu niż termo. Termo nie są też wieczne, po iluś tam cyklach materiał się zmęczy i może nie złapać narzędzia.
Daniu pisze:
19 cze 2020, 13:57
Może zna ktoś budżetowy sposób na mocowanie narzędzia w tych oprawkach?
kupiłeś tribosy bez tej maszynki? weź kup sobie tę używkę


Autor tematu
PiotrBigda
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 218
Rejestracja: 22 lis 2015, 13:02
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#9

Post napisał: PiotrBigda » 19 cze 2020, 18:03

HSS nie potrzebuje nie używam. Właśnie widzę że są normy h6 h5 to aż taka potrzebna tolerancja ? Pod temperatura myślę więcej się rozszerza jak 2setki .jak już zostało poruszone to ile razy można to rozgrzać w praktyce ? . Uchwyt freza tylko walcowy ? Można montować inne chodzi o frezy do różnych chwytów? I jeszcze jedno w praktyce dużo lepsze od zwykłego weldon ? A może inne mocowanie znacie ? Ostatnio widziałem ER25 z chwytem weldon . Jak uchwyt jest gorący jak ustawić dokładnie freza jest to problematyczne czy nie ?

Dodane 15 minuty 2 sekundy:
Obrazek Piszę bo wolę wszystko wiedzieć kiedyś kupiłem polecane uchwyty jak na zdjęciu i do dziś muszę się męczyć z nimi
Bigda

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

Re: Uchwyty termokurczliwe-hydrauliczne itp

#10

Post napisał: ser1ous » 19 cze 2020, 18:44

PiotrBigda pisze:
19 cze 2020, 18:03
HSS nie potrzebuje nie używam. Właśnie widzę że są normy h6 h5 to aż taka potrzebna tolerancja ? Pod temperatura myślę więcej się rozszerza jak 2setki .jak już zostało poruszone to ile razy można to rozgrzać w praktyce ? . Uchwyt freza tylko walcowy ? Można montować inne chodzi o frezy do różnych chwytów? I jeszcze jedno w praktyce dużo lepsze od zwykłego weldon ? A może inne mocowanie znacie ? Ostatnio widziałem ER25 z chwytem weldon . Jak uchwyt jest gorący jak ustawić dokładnie freza jest to problematyczne czy nie ?

Dodane 15 minuty 2 sekundy:

Obrazek Piszę bo wolę wszystko wiedzieć kiedyś kupiłem polecane uchwyty jak na zdjęciu i do dziś muszę się męczyć z nimi
- na targach facet mówił o 2000 wymianach w oprawce termo
- w katalogu Garanta pisze przy każdej oprawie termo: "do mocowania narzędzi z chwytem walcowym o tolerancji h6"
- w praktyce czy lepsze... to zależy do czego potrzebujesz... do orania weldon starczy, do trudno dostępnych miejsc termo
- w MST Corporation mają takie ustawiaki długości frezów:

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”