skrobanie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 36
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: skrobanie

#471

Post napisał: orion32 » 08 cze 2020, 17:02

Niestety, skrobię tylko w firmie, a tam nie wpuszczają niezatrudnionych. Poza firmą nie mam co i gdzie i czym skrobać.
Trzeba się po prostu nauczyć. Każdy skrobacz ma swoją technikę nieznacznie się różniącą, albo całkowicie się różniącą od innych. Jak mnie uczono we Włoszech, to widziałem 4 różne, nauczyłem się jednej, najbardziej przydatnej, do mojej roboty. Dwie służyły wykonaniu mozerka(fioatura, jak oni to nazywają) na prowadnicach. Jedna skrobakiem biodrowym, druga rzęcznym, bez trzonka, na masie ślizgowej. Inna skrobanie skrobakiem mechanicznym, dużych powierzchni bazowych pod wrzecienik.A do klinów skrobakiem ręcznym. Jak będę coś skrobał mogę zrobić zdjęcie gotowego klina, ale czy z telefonu da się wrzucić na forum nie wiem, bo są ograniczenia rozmiaru i rozdzielczości. Chyba, że ktoś podpowie jak dopasować.


,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: skrobanie

#472

Post napisał: strikexp » 08 cze 2020, 17:27

Wrzuć tutaj:
https://picresize.com/
https://resizeimage.net/
Albo na
https://pl.imgbb.com/
i link wklej na forum


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: skrobanie

#473

Post napisał: bear » 08 cze 2020, 20:09

orion32 pisze:Jak osiągniesz bieglość tych Ukraińców, to może szybko się uwiniesz. Długie to łoże? Znasz tego Zbyszka?

Pewnie nie osiągnę nigdy bo Panowie pracowali 30 lat w firmie produkującej obrabiarki i zajmowali się tylko skrobaniem. Mi się nie śpieszy bo i tak albo złom albo ją jakoś zregeneruję. Łoże całkowitej ma 1m.
rc36 pisze:Ci spece od skrobania których ja widziałem, usuwają duże naddatki szlifierką kątową i dopiero na sam koniec skrobią skrobakami.

W firmie robi tak samo, z grubsza lamelką a później skrobaki. Z tego co pamiętam to "młodszy" mówił że na jeden ruch zbiera do 0.03mm maksymalnie gdzie średnio około 0.015mm. Skrobaki mieli dorabiane z wlutowaną płytką którą co jakiś czas ostrzyli na diamentówce. Większy problem jest z jakimś punktem odniesienia do pomiarów który musi być ruchomy.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 36
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: skrobanie

#474

Post napisał: orion32 » 08 cze 2020, 20:33

Ja metrowa to szybciej ogarniesz.
Trzeba wyosełkować niezuzyte cześci prowadnic.Koło wrzeciennika dla konika i na końcu koło konika dla suportu.Po demontażu doskrobać podstawę konika tuszujac i odbijajac od prowadnic pod wrzecionem ,oraz sanie suportu tuszujac i odbijając na przeciwnym końcu ,gdzie najmiejsze zužycie.
Dobrze byłoby dorobić, wyfrezować mostek na dwie prowadnice i doskrobać,tuszujac obie pryzmy i odbijajac.To bedzie sprawdzian równoległosci obu pryzm ,który trzeba bedzie użyć przy skrobaniu..Doskrobane sanie wzdlužne posłużą,jako wzornik do skrobania pryzmy i płaszczyzny suportu wzdłužnego.Doskrobany konik, jako wzornik do pryzmy i plaszczyzny konika.Gdyb była jeszcze poziomica ,to przy pomocy mostka można też sprawdzać wchrowatość prowadnic. Ozywiscie po wcześniejszym wypoziomowaniu maszyny.
A potem ,to już łatwizna dużo czasu i wytrwałosci i setka za setką do celu.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

Re: skrobanie

#475

Post napisał: Rybiarz » 08 cze 2020, 23:08

orion32 pisze:
08 cze 2020, 17:02
Niestety, skrobię tylko w firmie, a tam nie wpuszczają niezatrudnionych. Poza firmą nie mam co i gdzie i czym skrobać.
I o to niestety chodzi, najlepsze majstry siedzą w warsztatach. Raz było mi dane ogladać pracę skrobaczy w naszej polskiej firmie Avia, czapki z głów,maszyny wypieszczone do granic możliwości.
Za takie praktyki dużo bym dał :)


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 36
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: skrobanie

#476

Post napisał: orion32 » 09 cze 2020, 22:03

Kolego bear ,zobacz ile razy trzeba przeskrobać,aby wyprowadzić taki suporcik.Tam bylo z 5 setek niepłaskości.
To nie möj film ,ja skrobię tylko ręcznie.
https://youtu.be/-uoAZiUShh4
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: skrobanie

#477

Post napisał: MiziAir » 09 cze 2020, 22:34

bear pisze: Skrobaki mieli dorabiane z wlutowaną płytką którą co jakiś czas ostrzyli na diamentówce.


Polecam takie rozwiązanie. Mam też skrobak na płytki wymienne. Nie tylko obrabiarki się skrobie, a materiały bywają wymagające, spiek bardzo pomaga w takich przypadkach.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: skrobanie

#478

Post napisał: bear » 10 cze 2020, 06:18

Sprawdzałem wczoraj możliwość skrobania loża płytka węglikowa i idzie aż miło. Wiem że będzie to pracochłonne ale myślę sobie pomoc z grubsza maszynowo. Nawet nie myślę o dokładności do 1 setki. Niestety nadal nie mam pojęcia czym sprawdzać loze, bo z przymiarem powierzchni myślę że nie będzie problemu. Mam listwe 0.5m szlifowana na magnesowce, trzyma wymiar na całej długości poniżej setki.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: skrobanie

#479

Post napisał: kolec7 » 10 cze 2020, 07:16

bear pisze:
10 cze 2020, 06:18
Mam listwe 0.5m szlifowana na magnesowce, trzyma wymiar na całej długości poniżej setki.
Jak rozumieć "trzyma wymiar...poniżej setki"?
Odbiłeś tą szlifowaną powierzchnię kiedyś na tusz na dobrej płycie?
Nieraz już widziałem zdziwienie majstrów, jak po onanizowaniu się na widok "doskonale" wyszlifowanej powierzchni na magnesówce, odbijali po kilka razy na tusz na płycie granitowej, bo nie mogli uwierzyć, że ilość plamek w okienku cala kwadratowego, była znikoma.
Skrobania nic nie pokona.....niestety...
W wielu przypadkach, to jedyna słuszna droga.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 19
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: skrobanie

#480

Post napisał: piromarek » 10 cze 2020, 07:42

Magnesówka ma tendencję do przyciągania krzywizn do magnesu i prostowania listew.
Jak wtedy puszczasz mocowanie i odbijesz na stole traserskim to wychodzą dziury.
Dlatego moim zdaniem nie da się zrobić przymiarów traserskich samą szlifierką bez skrobania, mierzenia i docierania krok po kroku do płaskiego.

A propos skrobaków samoróbek. Gdzie kupujecie duże płytki węglika żeby nie kosztowały majątku ?
Robiłem z trójkątnych lutowanych , ale trochę małe są.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”