Pomiar długości narzędzi sonda TT140

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
andrzejek333
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:48
Lokalizacja: Śląsk

Pomiar długości narzędzi sonda TT140

#1

Post napisał: andrzejek333 » 14 maja 2008, 19:26

Panowie mam pytanie na pewno dla większości z was bardzo laickie ale niestety nie miałem z tym nigdy wcześniej do czynienia,pomimo tego że na Heidenhainie już troszke pracuje :wink:
A więc do rzeczy,sonda TT140 przynajmniej tak to opisują w instrukcji,a normalnie opisując chodzi mi o przyrząd na stole który mierzy średnice i długość narzędzia
Z mierzeniem średnicy nie ma problemu,mam tylko problem z długością,z tego co wyczytałem w instrukcji trzeba w przybliżeniu podać długość narzędzia i jego średnice,mamy oryginalny trzpień kontrolny do kalibrowania,i z tego co na nim jest wytrawione czyli jaka jest długość,średnica tak to wpisałem do tabeli narzędzi i wykalibrowałem sonde i niby wszystko OK ale......
Teraz pytanie długość podaje się od końca narzędzia do wrzeciona,i to jest ok,wczytuje mi różnice w długości ale teraz jak mam "bazę" po osi Z na innej wysokości niż sonda,czyli praktycznie zawsze:?: czyli wyżej lub niżej niż sonda :?: co z tym zrobić :?: jak się to zmienia?Sterowanie to HH530 a maszyna to DMG monoBlock 100



Tagi:


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#2

Post napisał: Loser » 15 maja 2008, 08:36

A zbazowałeś detal ?? (Zarysowujesz frezem powierzchnie i robisz pkt ustaw)


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#3

Post napisał: kaleena » 15 maja 2008, 08:55

Najpierw zbadaj narzędzie sondą pomiarową (D i L), potem (np. za pomocą płytki wzorcowej) ustal zero w osi Z na obrabianym półfabrykacie i przyjmij, jak kolega wyżej wspomniał, za pomocą "punkt ustaw" oś Z.
Pozdrawiam


Autor tematu
andrzejek333
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:48
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: andrzejek333 » 15 maja 2008, 14:44

OK dzieki za podpowiedzi ale dzisiaj sam już doszedłem co i jak :wink: ,poprostu myślałem kategoriami maszyny bez magazynu,z przyzwyczajenia :smile:
Teraz biorę sie za "rozgryzanie" sondy pomiarowej,na podczerwień,ale pewnie to mi zajmie troszke więcej czasu,bo to to już dla mnie prawdziwie czarna magia :???:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 15 maja 2008, 15:26

sonda ................... .... ręczny podjazd do detalu ( właczony cykl sonda aktywna) i potem wchodzimy na to co sonda oferujue czyli np. pomiar srodka otworu albo tylko dotkniecie w jednej płaszczyźnie np. -Z

ogulnie wyglada to tak pomiar narzedzia np. głowica 80 .. potem mamy klocek wysokości 40 i chcemy go sfrezowac na 30 to mozna zrobic tak podjechac sondą o góry i dać -Z i START potem +X z przdu i z boku -Y i juz may zero na rogy materału

[ Dodano: 2008-05-15, 15:30 ]
no a potem wszystko zalezy od programu .. czy korygujemy wrtośc Z o -10 zeby po sfrezowaniu mieć zero na płaszczyznie obrobionej ... albo z prog. zchodzimy na z-4 z-8 itd aż zrobimy sobie nasze 30
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”