Wymiana pompy oleju na inną

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Rafae7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 27 lis 2010, 09:37
Lokalizacja: Dolnośląskie

Wymiana pompy oleju na inną

#1

Post napisał: Rafae7 » 05 lut 2020, 17:25

Witam. Mam w zamyśle podmienić starą i zużytą już pompę oleju w silniku na inną. Nowa oprócz tego, że jest nowa miałaby o ok. 10% większą wydajność, to bardzo dobra wiadomość. Niestety zanosi się na niezłą rzeźbę, którą nie wiem od czego zacząć. Wstawiam zdjęcia tych pomp(dotychczasowa z kołem zębatym). Przeróżne pomysły mile widziane, proponowana pompa też może być inna byle osiągnąć cel. Silniki te generalnie nie posiadały zbyt dobrego smarowania dlatego przy remoncie chciałbym tą sprawę rozwiązać. Pozdrawiam!






kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#2

Post napisał: kubus838 » 28 mar 2020, 19:33

Witam

Skoro jeszcze nikt nic nie napisał to ja podrzucę pomysł - bo temat ciekawy.

Nie wiem czy Ci coś to pomoże. Ale kiedyś spotkałem się z silnikiem który pompę olejową miał zamontowaną na zewnątrz bloku. Mało tego pompa napędzana była silnikiem elektrycznym. Obudowę filtra oleju też widziałem. Sam silnik stał na palecie, ale jak twierdzi właściciel, silnik używany był w aucie sportowym. A żeby było śmiesznie to silnik v8 bardzo podobny do starej 3,5 litrowej v8 z chevroleta impala z 57 roku.

robert


Autor tematu
Rafae7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 27 lis 2010, 09:37
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#3

Post napisał: Rafae7 » 23 maja 2020, 09:13

Dzięki za odpowiedź! W kwestii zewnętrznej pompy oleju to często stosowane są w układach smarowania z suchą miską olejową, napędzane paskiem zębatym z wału korbowego. Takie rozwiązanie też biorę pod uwagę, jak nic innego nie wymyślę. Nie wiem czy jest możliwość regeneracji takiej pompy (dorobienie trybów, rozwiercenie obudowy). Chętnie bym zlecił regenerację takiej pompy, jeśli jest możliwe wykonanie tego z solidnych materiałów, seryjna pompa nie wytrzymuje zbyt długo.
Pozdrawiam


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#4

Post napisał: kubus838 » 23 maja 2020, 13:35

Z tą pompą na pasek to jest tylko jeden problem, zaczyna pracować jak silnik zaczyna się "kręcić" Czyli przez chwilę silnik pracuje na sucho. Pompa na prąd zaczyna pracować kiedy włączy się zasilanie(czyli stacyjkę lub inny włącznik) a więc jeszcze przed rozruchem silnika. Czyli silnik zaczyna pracować kiedy jest już smarowany.

Ja widziałem to w silniku seryjnym. Ktoś po prostu przerobił cały układ smarowania w silniku z olejem wlewanym normalnie od góry. A zrobione to zostało dlatego, że w przypadku awarii można śmiało pompę odkręcić od silnika i szybko założyć drugą. Nie trzeba bawić się w "luzowanie" pasków demontażem jakichś plastików itd.

Czy Twoją pompę możne zregenerować? Oczywiście, że tak tylko to tanie nie będzie. Dorabianie kół zębatych też nie stanowi problemu - przecież są firmy które mają frezarki do kół zębatych. Tylko jeżeli to jest silnik normalny tzn powszechnie używany w dzisiejszym czasie to musisz się dobrze zastanowić na czym wyjdziesz najlepiej. Ale jeżeli jest to silnik który nie jest popularny w obecnym czasie i będzie stosowany w szczególnych przypadkach jak np rajdy, wyścigi itp. To jednak lepiej przygotować go do jazdy bez awaryjnej i oczywiście żeby w przypadku awarii nie trzeba go wyciągać i rozbierać bo to koszty a przede wszystkim czas.

robert


Autor tematu
Rafae7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 27 lis 2010, 09:37
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#5

Post napisał: Rafae7 » 23 maja 2020, 16:03

Generalnie, te pompy są już niedostępne, oryginalne czy zamienniki, zamienników tak naprawdę jeszcze nie widziałem. To jest silnik Alfy Romeo 1.7 Boxer 16V, straszna bieda z częściami do tych silników. Zauważyłem na niejednym forum, że już 10 lat temu było z dostępnością części kiepsko. Auto raczej w trybie "daily" już nie będzie jeździć, jakieś weekendowe przejażdżki, dlatego można spróbować nietypowych rozwiązań.
Pozdrawiam


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#6

Post napisał: kubus838 » 23 maja 2020, 16:33

A to Ci współczuje miałem kiedyś alfę 75 z silnikiem 2,5 v6 i już wtedy były problemu z wszelkimi częściami do tego modelu. A ja dodatkowo żeby było śmiesznie miałem jeszcze z obniżonym zawieszeniem. Części zero nawet zamienników. Poszukaj na stronach z usa tam można znaleźć zamienniki lub części "nie standardowe". A jak już można znaleźć nie standardową pompę sbc do mercedesa to myślę, że i "odpowiednią" pompę do alfy znajdziesz.

robert


Autor tematu
Rafae7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 27 lis 2010, 09:37
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#7

Post napisał: Rafae7 » 23 maja 2020, 16:50

Tylko to smarowanie zostało i jakoś to powinno wtedy chodzić. U niemców jednak zdecydowanie lepiej ze wsparciem nawet kilkadziesiąt lat po zakończeniu produkcji modelu, zamienników też pełno zazwyczaj.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#8

Post napisał: kubus838 » 23 maja 2020, 21:02

Rafae7 pisze:
23 maja 2020, 16:50
Tylko to smarowanie zostało i jakoś to powinno wtedy chodzić. U niemców jednak zdecydowanie lepiej ze wsparciem nawet kilkadziesiąt lat po zakończeniu produkcji modelu, zamienników też pełno zazwyczaj.
U Niemców to i tak wszystko jest lepsze jak im płacisz. A tak naprawdę "wszystko" jest dobre co ma wpływ na pracę silnika. Ja osobiście posiadając takie auto, raczej firmą za zachodniej granicy bym nie ufał - tym bardziej niemieckim. Moim zdaniem - ja bym tak zrobił - najpierw bym "porozmawiał" z miejscowymi ludźmi którzy takie rzeczy robią na co dzień - dokładnie chodzi o obróbkę stali, żeliwa, aluminium a później się skupił na regeneracji pompy oleju lub smarowania silnika.

Ale zrobisz jak chcesz - Twoje auto.

robert


Autor tematu
Rafae7
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 27 lis 2010, 09:37
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#9

Post napisał: Rafae7 » 24 maja 2020, 16:32

Trochę niedokładnie się wyraziłem, miałem na myśli niemieckie samochody i dostępność części w czasie eksploatacji. Jeśli już coś zlecać to oczywiście w Polsce, mamy swoich fachowców! Chyba wybiorę regenerację, najmniej dłubania, tylko muszę, znaleźć kogoś kto by się tego podjął.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Wymiana pompy oleju na inną

#10

Post napisał: kubus838 » 24 maja 2020, 16:43

I tu na forum takich znajdziesz takich. Tylko pamiętaj oni wykonują elementy według rysunku technicznego. Dlatego musisz im dostarczyć rysunek techniczny np koła zębatego. Jeżeli liczysz na doświadczenia to raczej Ci to nie wyjdzie.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”