CNC nauka od podstaw

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
emsgaz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2008, 15:06
Lokalizacja: Wielka Brytania

CNC nauka od podstaw

#1

Post napisał: emsgaz » 09 mar 2008, 16:06

witam. chcę zacząć naukę obsługi CNC. proszę o pomoc, od czego zacząć. pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 09 mar 2008, 17:32

... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


pejotek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwie 2008, 16:41
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pejotek » 13 kwie 2008, 13:24

zacznij od maszyny w firmie gdzie jest możliwe przeszkolenie ja tak zaczołem i teraz pracuję sam na drążarce a bylem zielony nauka zajęła mi 5 dni teraz mam anspirację na frecarki cnc znajdujace sie u mnei w firmie dokładnie centrum obrubcze cnc ;]


lypton2a4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 11 lut 2008, 23:55
Lokalizacja: Gogolin

#4

Post napisał: lypton2a4 » 13 kwie 2008, 21:19

a co Cię interesuje? toczenie? frezowanie? wycinanie? z pras rewolwerowych (wycinarek) mogę Ci pomóc, z tokarek sam potrzebuje jeszcze pomocy a na frezarkach to nie robiłem


Sagittarius
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 04 maja 2008, 15:50
Lokalizacja: Świdnica

#5

Post napisał: Sagittarius » 05 maja 2008, 15:52

Witam wszystkich
Potrzebowałbym jakichś podstaw do tokarki CNC na programie Fanuc, bardzo prosze o pomoc jestem poczatkujacy i mam male problemy w obsłudze, prosilbym nawet o jakies namiary na literature
:)


Cezeg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2008, 14:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CNC nauka od podstaw

#6

Post napisał: Cezeg » 06 maja 2008, 14:42

Witam, nie chcę mnożyć wątków, więc podepnę się ze swoim pytaniem.

Chciałem iść na kurs operatora CNC, ale nie mam wykształcenia technicznego, jedynie pierwszy rok zawodówki, potem przeszedłem do LO i dalej studia ale nie techniczne.

Mam więc pytanie, czy żeby iść na kurs CNC konieczne jest posiadanie jakiejś wiedzy na starcie? Czy ktoś kto ma zaledwie blade pojęcie o rysunku technicznym (jeszcze ze szkoły średniej) będzie w stanie się nauczyć obsługi tych naszyn? W ośrodkach szkoleniowych mówią, że tak, ale im zalezy zapewne głównie na kasie za kurs, więc mogą nie być wiarygodni.

Może jest ktoś z Rzeszowa lub okolic i mógłby polecić jakąś firmę, która organizuje takie kursy?

Dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

InteGReX_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 31 gru 2007, 13:38
Lokalizacja: Mazowieckie

#7

Post napisał: InteGReX_84 » 06 maja 2008, 16:29

Do kolegi Cezeg:

Przede wszystkim wbij se do głowy ze na kursie nie nauczysz się obsługi!!!
Oczywiście wszystko zależy od ilości kursantów, kadry oraz sprzętu( ilości i jakość maszyn)- ale generalnie jest tak jak ci mówię.

Uważam ze taki kurs to dobra alternatywa do pogłębienia juz posiadanej wiedzy praktycznej-, czyli dla konwencjonalnych frezerów, tokarzy itp.
Najczęściej taki kurs odbywa się w grupie 8-12 osób, gdzie macie teorie, ( czego sam możesz się nauczyć)+ "praktyka”(, co w skali pojedynczej osoby ogranicz się do wciśnięcia paru przycisków w zależności od czasu, pisania prostych programów itp).

Tak, więc jak odradzałbym kurs, a doradzałbym porostu poszukania pracy dziś mamy takie czasy ze zapotrzebowanie na operatorów przewyższa liczbę chętnych, wiec nie powinienies mieć problemów( nawet, jeśli nie masz doświadczenia).

Oczywiście ktoś może się ze mną nie zgodzić, ale czy po kursie będziesz wiedzieć, że?:

- przy doborze parametrów musisz uwzględnić indywidualne cechy danej maszyny(np. jej sztywność, co ma bezpośredni wpływ na posuw)

- maszyna potrafi gubić wymiary narzędzi, lub sondy, co może np. przy dojazdach lub pomiarze przedmiotu skończyć się zniszczeniem czegoś.( tak nawiasem mówiąc sonda dotykowa Renishaw kosztuje jakieś 12-15 tyś  )

- jak w czasie pracy wystąpią drgania to musisz najpierw zmniejszyć posuw(maleje grubość wióra i tym samym siły), potem głębokość a na końcu obroty

Takich przykładów można by bardzo dużo przytoczyć. I nie wspominam o tym po to by się chwalić, ale żeby uzmysłowić, że kurs to stanowczo za mało. Na żadnym kursie nie przekażą ci najcenniejszej wiedzy( praktycznej). Póki nie popracujesz troszkę na maszynie, nie rozwalisz kilku narzędzi lub czegoś nie „spieprzysz” ( osobiście nie życzę ci tego) to się nigdy nie nauczysz. To tyle


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#8

Post napisał: ganzi » 06 maja 2008, 16:50

Witam!
Powiem tak, czytałem wypowiedzi wielu osób, które nie miały wcześniej żadnej wiedzy na temat obsługi maszyn CNC, a pracują jako operatorzy, powiem więcej – znam parę takich osób i większość z nich radzi sobie całkiem nieźle. Generalnie wszystko zależy od chęci, czy komuś się chce uczyć czegoś nowego, czy nie, a także od osoby prowadzącej takie szkolenie!!! To, że nie miałeś wcześniej z tym do czynienia będzie oczywiście na początku problemem i nie staniesz się od razu specjalistą, ale jeśli tylko się przyłożysz i poświecisz trochę czasu powinno przynieść efekty. Pytasz gdzie w Rzeszowie warto zrobić taki kurs – ja polecę Ci jedno miejsce - Politechnikę Rzeszowską, a dokładniej Centrum Transferu Nowoczesnych Technik Wytwarzania. Tutaj masz link: http://www.ctntw.pl/kontakt.html
Strona od dawna nie jest aktualizowana, więc nie wiem czy jeszcze coś organizują. Miałem okazję brać udział w takim szkoleniu i byłem z niego naprawdę bardzo zadowolony!

Drugie miejsce, które przychodzi mi teraz do głowy to: Centrum Kształcenia Praktycznego – Rzeszowie http://www.ckp.rzeszow.pl Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze jakiś rok temu realizowali pewien projekt unijny, niektórzy po skończeniu tego kursu dostali pracę na WSK, jaki był poziom tego szkolenia nie wiem.

Kolejna firma, która jakiś czas temu miała w swojej ofercie szkolenie dla operatorów to EKSA http://www.eksa.rzeszow.pl/ , ale zdaje się że zajęcia były prowadzone właśnie w CKP.

Generalnie mogę Ci jednak powiedzieć, że wszystkiego najszybciej nauczysz się na maszynie. Kurs warto oczywiście skończyć, żeby mieć jakąś wiedzę teoretyczną, gdy się zaczyna, a reszty najlepiej się uczyć od doświadczonego i przede wszystkim skłonnego do dzielenia się swoją wiedzą doświadczonego operatora.

Pozdrawiam i życzę powodzenia


Jordan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2008, 23:28
Lokalizacja: Dębica / Rzeszów

#9

Post napisał: Jordan » 18 maja 2008, 00:21

Witam !

Cezeg - Jestem studentem 5 roku na polibudzie w Rzeszowie i powiem Ci tak- na PRz nie ma co szukać kursu bo nie robią więc z kumplami zebraliśmy się w 15 osób i na CKP ( Hetmańska 45a Rzeszów) zapisaliśmy się na kurs - a z racji tego że jesteśmy po uczelni technicznej to kurs trwał tylko 63 godziny, 4 moduły :

1. Podstawy obróbki skrawaniem ,
2. Budowa i podstawy programowania obrabiarek CNC,
3. Zajęcia praktyczne na tokarkach konwencjonalnych (BHP przy pracy na tokarkach),
4. Zajęcia praktyczne na obrabiarkach CNC (BHP przy pracy na obrabiarkach CNC)
kurs się zakończył 12.05.2008 ,

Nam było w miarę łatwo bo to było tylko takie uzupełnienie do studiów (przypomnienie) dlatego wystarczyło tylko 63 godziny. Z tego co wiem to po takim kursie w CKP do praca na WSK Rzeszów gwarantowana, stąd to wiem ponieważ program szkolenia jest zatwierdzony przez WSK i paru ludzi po tym kursie tam pracuje.
Podstawy programowania, symulacje są prowadzone w MTS-ie (toczenie, frezowanie) , a zajęcia praktyczne prowadzone są na tokarce ze sterowaniem SINUMERIK 810 (rok ok. 1997 win 3.11) oraz na frezarce ze sterowaniem SINUMERIK 840 D (dokładnie taka http://www.emco.co.uk/pcm155.htm , Rok 2004 Win XP)

Na początek polecam książki :
http://www.rea-sj.pl/inde...n=83-7141-199-5
http://www.rea-sj.pl/inde...n=83-7141-200-2
http://www.rea-sj.pl/inde...n=83-7141-208-8
Dostępne na Dąbrowskiego w księgarni technicznej cena za sztukę 25zł , do tego polecam jeszcze " Rysunek techniczny maszynowy- Tadeusz Dobrzański " (dla uzupełnienia wiedzy :) )

Jeżeli chcesz iść na operatora maszyny CNC na WSK to polecam ten kurs, wiem że też organizują kursy dla "zielonych w temacie" tylko odpowiednio więcej godzin jest no i cena też większa , tematyka trochę inna. Jak już się dostaniesz na WSK to jeśli chcesz się kształcić dalej płaca ci za studia oraz za kurs języka.


tyson
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2008, 09:21
Lokalizacja: Rzeszów

#10

Post napisał: tyson » 11 cze 2008, 10:07

mam pytanie

czy mając ukończone jedynie liceum ogolnokształcące
ukończę kurs na operatora CNC (120h) w CKP na hetmańskiej

jaką mam szansę ze dostanę sie na WSK zakład lotniczy
a jaką ze na WSK ZM

czekam na odpowiedź ludzi którzy znają sie na rzeczy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”