CNC nauka od podstaw

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

RSOrez
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2008, 15:55
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#21

Post napisał: RSOrez » 27 lip 2011, 14:24

Programista...hmmm :lol: klepanie programów to nei wszystko a gdzie dobór parametrów skrawania, dobór narzędzi, znajomośc z dziedziny metaloznawstwa, wytrzymałości materiałów itd.? Ja wiem że programista brzmi dumnie ale najpierw to kolega postoi przy maszynie i zobaczy co z czym sie je :mrgreen:



Tagi:


cncmodern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2011, 11:44
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

CNC nauka od podstaw

#22

Post napisał: cncmodern » 03 mar 2012, 08:57

Kursy CNC w Rzeszowie
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ
http://cncmodern-szkolenia.pl/
CELEM KURSU – jest praktyczne opanowanie przez słuchaczy umiejętności w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie (tokarek i frezarek). Program szkolenia przewiduje teoretyczne i praktyczne zapoznanie uczestników z podstawami: obróbki skrawaniem; rysunku technicznego; planowania procesu technologicznego; oraz programowaniem procesów technologicznych na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Ostatnim etapem szkolenia jest praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności przy obsłudze frezarki i tokarki sterowanej numerycznie.
cncmodern


_barti_
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 28 sty 2007, 17:53
Lokalizacja: poznań

#23

Post napisał: _barti_ » 05 maja 2014, 23:59

Również podepnę się pod temat. Jestem na pierwszym roku MiBM. Nie chciałbym po skończeniu studiów być zielonym inżynierkiem, wyłącznie z dyplomem w ręku. Nie ukrywajmy, że studia nie nauczą "roboty", a jedynie dadzą jakieś podstawy, rozwiną zmysł i myślenie techniczne. Chciałbym zagłębić się w temat obrabiarek. Jestem zielony w praktyce.
Mój plan jest następujący:
-czytać, czytać i jeszcze raz czytać i ćwiczyć Inventora i Solidworksa (jak dotąd).
-w wakacje chciałbym popracować trochę na tokarce i frezarce (konwencjonalnych) w warsztacie wuja, wprawdzie to nie CNC ale czy dobrze myślę, że obsługa tradycyjnych, konwencjonalnych obrabiarek to podstawa ?
-gdy już ogarnę chociaż w jakimś podstawowym stopniu te obrabiarki konwencjonalne, znał już jakąś teorie z CNC poszukał bym jakieś pracy/praktyk w firmie która takie maszyny posiada.

Nie pamiętam teraz dokładnie jaką tokarnie ma wuja w warsztacie ale coś w stylu TUJ 48.
warsztacie ale coś w stylu TUJ 48.


logicsys
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 03 lis 2010, 21:25
Lokalizacja: Norwegia

#24

Post napisał: logicsys » 08 maja 2014, 12:31

Podejscie masz dobre. Jak manualnie bedziesz umial ''pokrecic** detale to z CNC pozniej duzo latwiej, tylko korbki zastapi sterowanie.

Zycze powodzenia :)
byl Spnner PD, CTX 310 eco (sinumerik 840D, 810, autoturn, shopmil)

jest Mazak integrex 400 (mazak matrix) Anayak HVM3800 (Heidenhein 426), gibbscam


Lukasz1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2014, 10:03
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#25

Post napisał: Lukasz1 » 24 maja 2014, 14:18

Witam

Szukam szkolenia programisty CNC dla początkujących. Robiłem kurs w EMT Sytem na obrabiarki z uwagi że lecą z materiałem jak szaleni mało konkretów sporo bełkotu, dużo nie potrzebnych rzeczy wykładowcy nie wykładają tylko czytają ze skryptów generalnie jestem bardzo nie zadowolony. Aktualnie chciałbym podjąć kurs Programisty CAM bo w tym czuję się najlepiej jednak zależy mi na kursie który nie trwa 5 dni bo z takiego kursu to nawet i znajomości nie można wynieść.


tyrael
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2014, 16:25
Lokalizacja: Białystok

#26

Post napisał: tyrael » 26 lip 2014, 16:30

Cześć.

Skończyłem w tym roku studia na Politechnice w Białymstoku. Studiowałem Inżynierie Biomedyczną...
Podczas studiów zrobiłem kurs na operatora CNC.
Od sierpnia rozpoczynam Staż w jednej z Białostockich firm na dziale programista CNC.
Chciałbym się trochę podszkolić, aby dobrze tam wypaść.
Doradźcie mi czy warto pouczyć się programowania "z palca", może macie jakieś gotowe przykłady (rysunek elementu + gcody)?
A może od razu lepiej pobawić się jakimś programem?
Na studiach poznałem Solid Works'a w średnim stopniu.

Dziękuję :)

PS mam w domu dwie książki z programowania obrabiarek (toczenie i frezowanie) z wydawnictwa REA.


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#27

Post napisał: pprzemo88 » 27 lip 2014, 13:09

Daj sobie spokoj bo papierek z kursu nie ma znaczenia a wiedzy potrzebnej do bycia programista[czego?] nie zdobedziesz z ksiazek [tu potrzeba praktyki i obycia z maszyna]
I co w kilka dni chcesz sie nauczyc?
I co ma wspolnego twoj kierunek studiow z CNC ? skad taki wybor? a moze bys tak popracowal na maszynie jako operator a pozniej zabieral sie za programowanie?
Na praktykach byc moze cos sie nauczysz lub nie a to czy dobrze wypadniesz to raczej nie ma nic wspolnego z tym co przeczytasz a nie zrozumiesz to troszke tak jak bys chcial leczyc czlowieka nie znajac anatomii.
PROGRAMOWANIE Z PALCA ? a masz dostep do maszyny?
.
Wszystko co szukasz jest na naszym forum [uzyj szukaj]
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


tyrael
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2014, 16:25
Lokalizacja: Białystok

#28

Post napisał: tyrael » 27 lip 2014, 14:25

Domyślam się że jakakolwiek praca przy pisaniu G-codów, musi być poprzedzona pracą na stanowisku operatora obrabiarki. Bardzo możliwe że również tak będzie, a tylko nazwa Stażu jest myląca.
Przede wszystkim chodziło mi o to, czy macie pod ręką jakieś przykłady rysunków danego elementu z już napisanym kodem (abym mógł sobie to wszystko prześledzić). Druga kwestia to to, czy w ogóle warto jest się uczyć pisania tego kodu, czy może lepiej od razu zabrać się za pracę z oprogramowaniem CAD/CAM.

Wybaczcie moją niekompetencję.
Dziękuję.


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

Re: CNC nauka od podstaw

#29

Post napisał: pprzemo88 » 27 lip 2014, 15:40

cncmodern pisze:Kursy CNC w Rzeszowie
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ
http://cncmodern-szkolenia.pl/
CELEM KURSU – jest praktyczne opanowanie przez słuchaczy umiejętności w zakresie programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie (tokarek i frezarek). Program szkolenia przewiduje teoretyczne i praktyczne zapoznanie uczestników z podstawami: obróbki skrawaniem; rysunku technicznego; planowania procesu technologicznego; oraz programowaniem procesów technologicznych na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Ostatnim etapem szkolenia jest praktyczne wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności przy obsłudze frezarki i tokarki sterowanej numerycznie.
cncmodern
Znow nastepni szukajac idiotow ktorzy zaplaca za papierek a nie wiedze..........
Skontaktuj się z nami możesz zrobić kurs w Ciągu kilku dni.
Po co w kilka dni ? lepiej sie spotkac i w 10 minut odebrac papierek...i zaplacic.
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#30

Post napisał: WZÓR » 27 lip 2014, 19:39

tyrael pisze:.... Przede wszystkim chodziło mi o to, czy macie pod ręką jakieś przykłady rysunków danego elementu z już napisanym kodem (abym mógł sobie to wszystko prześledzić)....
A na jakim sterowaniu będziesz pracował ? ...... , a przykładów może być wiele.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”