Wylewka na podłodze

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wylewka na podłodze

#1

Post napisał: Avalyah » 09 kwie 2020, 22:21

Drodzy Koledzy :D

udało się w końcu znaleźć miejsce na warsztat i ogólnie jest ono pod każdym względem lepsze od poprzedniego, trochę jednak wadzi mi jedna rzecz - podłoga jest nierówna. Pomieszczenie jest bardzo stare, był tam wiele lat temu warsztat ślusarski i stały wielotonowe maszyny. Niestety, teraz podłoga zrobiła się w kształcie litery U:
Obrazek

na środku jest trochę niżej a szczególnie przy ścianie po lewej jest nieco wyżej. Pomieszczenie ma około 50m2. Ogólnie w tym momencie nie jest to duży problem, bo miejsca jest na tyle, że mogę wybrać pod maszyny (nieduże, na razie nutool, ale chciałbym w przyszłości również mtp 360x1000) równe kawałki, ale no to nie rozwiązuje problemu. Chciałbym się Was zapytać, co byście doradzili, żeby z tym zrobić - czy taką podłogę można po prostu zalać warstwą betonu na kilka centymetrów? Jaki rodzaj wylewki byłby zalecany i z jakim kosztem trzeba by się było tutaj liczyć? W temacie jestem niestety zupełnie zielony.

Zaznaczę też, że jak zwykle rozwiązanie powinno być w miarę budżetowe - nie chodzi tutaj o jakieś certyfikowane podłoże pod wielotonowe maszyny a raczej o wyrównanie podłogi dla komfortu. Czy jest to proste przedsięwzięcie, które zamknie się w 1-2tys (zlecając wykonanie) czy nie ma co marzyć o czymś takim?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)




Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Wylewka na podłodze

#2

Post napisał: Blady » 09 kwie 2020, 23:05

Ja tam bym sieknął na to z 5cm prosto z mixokreta ze zbrojeniem rozproszonym (dobrze zatarte nie wykrusza się ani nie ściera. Z worków nic nie będzie tańsze ani lepsze do warsztatu ;)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Wylewka na podłodze

#3

Post napisał: pitsa » 10 kwie 2020, 08:05

Na ile cm (między górami i dolinami) tych nierówności?

Co z drzwiami, progami w drzwiach?

Co wygodniejsze - chodzić po równej podłodze, czy uważać na progi w przejściach.

Według mnie w pustym pomieszczeniu nierówności przeszkadzają ale jak zastawisz to maszynami problem nie będzie aż tak zauważalny i wyczuwalny.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wylewka na podłodze

#4

Post napisał: WZÓR » 10 kwie 2020, 08:42

Swego czasu forumowicz blasterpl referat o tym pisał.

użyj funkcji <szukaj>

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wylewka na podłodze

#5

Post napisał: Avalyah » 10 kwie 2020, 09:45

pitsa pisze:Na ile cm (między górami i dolinami) tych nierówności?

Będę musiał jakoś to sprawdzić, ale obstawiam, że nie więcej, niż 3-4cm. Także chodzi tutaj raczej o cienką warstwę.
pitsa pisze:Co z drzwiami, progami w drzwiach?

Obrazek
Dwoje z trzech drzwi po lewej stronie jest nad poziomem, jakieś 5-7cm. Trzecie drzwi są na równi, ale raczej nie byłoby problemem skrócić je o te parę milimetrów. Wejście główne (na zdjęciu w poprzednim poście) jest niestety też na równi, chociaż ono i tak ma wysoki próg po drugiej stronie, więc jakby dodać jeszcze odrobinę to by nie było różnicy. Gorzej z drzwiami na balkon, bo one niestety też są na poziomie i ich wymiaru raczej zmienić się nie uda. Ale one i tak powinny być non stop zamknięte, bo do niczego nie służą a za nimi jest półmetrowy spadek, także być może nie byłby to problem - musiałbym skonsultować z właścicielem czy by mu to przeszkadzało.
pitsa pisze:Co wygodniejsze - chodzić po równej podłodze, czy uważać na progi w przejściach.

Według mnie w pustym pomieszczeniu nierówności przeszkadzają ale jak zastawisz to maszynami problem nie będzie aż tak zauważalny i wyczuwalny.

Właśnie myślałem raczej pod kątem maszyn, żeby to one stały na równym a nie balansowały na jakichś podkładkach itd. Mi chodzenie tam nie przeszkadza, ale postawienie stołu czy nawet tak niewielkiej tokarki jak nutool wymagało dobrania miejsca trochę odsuniętego od ściany. Nierówność wygląda tak, że jest w miarę równo na środku, ale około 20-30cm przy ścianach posadzka jest podniesiona o te 2-3cm także musiałbym wszystko stawiać prawie pół metra od ściany, albo używać podkładek dość wysokich.
Obrazek
Czerwoną linią zaznaczyłęm podniesiony fragment.
WZÓR pisze:Swego czasu forumowicz blasterpl referat o tym pisał.

Szukając w jego postach haseł beton, wylewka, podłoga znalazłem tylko to:
blasterpl pisze:
27 gru 2017, 22:10
Ja właśnie zakończyłem powiększanie mojego warsztatu , posadzka 7,5m x 9,5m , wylany beton B25 z gruchy tak zwany piaskowy (dużo łatwiejszy do zatarcia i uzyskania lepszej powierzchni). grubość betonu 15-20cm + zbrojenie z pręta ⌀ 8 wiązane co 25cm . Na podłodze stoi tokarka o wadze 11t (na 6 nogach).
niezupełnie elaborat, no i też nieco inna sytuacja.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Wylewka na podłodze

#6

Post napisał: rdarek » 10 kwie 2020, 10:42

Avalyah pisze:
10 kwie 2020, 09:45
Będę musiał jakoś to sprawdzić, ale obstawiam, że nie więcej, niż 3-4cm. Także chodzi tutaj raczej o cienką warstwę.
Dla betonu warstwa minimalna to 5cm czym cieńsza tym szybciej może pękać i wykruszać się.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Wylewka na podłodze

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 10 kwie 2020, 10:51

Ustawienie maszyn to nie problem. Nie marnuj kasy na wylewkę...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Wylewka na podłodze

#8

Post napisał: pitsa » 10 kwie 2020, 10:55

Ja myślałbym o położeniu płytek zamiast wylewki.
A jak nie to zaszpachlować nierówności czymś co nie odejdzie, zadbać o powierzchnię tego co jest, i nauczyć się żyć z tymi wzniesieniami pod ścianami. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Wylewka na podłodze

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 10 kwie 2020, 11:04

Właśnie jestem po równaniu podłogi w jednym pokoju (pod panele) -
cholernie niewdzięczne zajęcie. Jeśli nie można po prostu wylać 5cm
betonu z gruchy to ja bym to olał.

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Wylewka na podłodze

#10

Post napisał: Blady » 10 kwie 2020, 11:05

Jest jakiś plus bo jak Ci wałek jakiś spadnie i sie poturla to nie będziesz go musiał pod maszyną szukać tylko będzie na środku pomieszczenia lol
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”