Maszyna gubi koordynaty w czasie pracy

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

jasiekk7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:03
Lokalizacja: Żywiec

Re: Maszyna gubi koordynaty w czasie pracy

#21

Post napisał: jasiekk7 » 14 mar 2020, 21:56

Jak zatrzymujesz maszynę? Z MACHA czy jest jakiś dodatkowy przycisk, który obsługiwany jest przez kontroler? Akurat nie miałem styczności z połączeniem maszyny przez USB ale nie jest czasem tak, że program jest ładowany do bufora kontrolera więc to co się wykonuje nie musi odpowiadać temu co pokazuje mach?
Czy po wciśnięciu stop:
- maszyna zatrzymuje się od razu?
- koordynaty nie lecą jeszcze przez moment?
Co się stanie jak zadasz długie przejście jednym rozkazem G1/G0 i zatrzymasz maszynę w połowie ruchu? Gdzie będzie punkt 0?
A "trzepanie" również może być wynikiem wolnego transferu po kablu USB - dane nie trafiają do kontrolera tak szybko, jak maszyna je potrzebuje. Spróbuj przełączyć częstotliwość na 25000Hz (o ile dobrze pamiętam wystarczy potem restart MACHA ale niech mnie ktoś poprawi - dawno na tym programie nic nie robiłem). Da się temu zaradzić z poziomu postprocesora, tak aby robił dłuższe wektory (traci się na dokładności) - nie wiem czy artcam ma taką opcję.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Maszyna gubi koordynaty w czasie pracy

#22

Post napisał: TOP67 » 14 mar 2020, 23:19

Na zdjęciu jest jakiś kontroler ruchu. Z tego co zrozumiałem, przejmuje on część obliczeń z Mach. Może więc mieć bufor.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”