Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

modół centralnego smarowania, prośba o pomoc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

#11

Post napisał: peezeet » 18 lis 2019, 14:51

Poszukam oleju, a wcześniej spróbuję centymetr po centymetrze rozwikłać pajęczynę połączeń powietrzno- olejowych. Mam nadzieję że jak zrozumiem zasadę działania i współpracy poszczególnych pozycji to będzie łatwiej z wysterowaniem. Wersja urządzenia, którą mam wygląda na dość wypasioną. Różni się na pierwszy rzut oka od tej z katalogu. Mógłbym chyba na razie pominąć niektóre elementy- np. ten czujnik optyczny, który w podstawowej wersji nie występuje. Teraz priorytetem jest uzyskanie strzału z mgły,...choćby podpinając coś na "krótko". Każda nawet najdrobniejsza uwaga czy podpowiedź jest dla mnie bardzo cenna. Absolutnie nigdy nie miałem do czynienia z jakimkolwiek centralnym smarowaniem więc to dla mnie spore wyzwanie. :)



Awatar użytkownika

hansu2
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 103
Rejestracja: 03 kwie 2006, 09:30
Lokalizacja: Żywiec

Re: Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

#12

Post napisał: hansu2 » 18 lis 2019, 18:28

Witam. Ten biały element to przetwornik (czujnik) ciśnienia z wyj. analogowym i wyj. typu otwarty kolektor (PNP). Twój ma inny zakres.
Nota kat.: https://www.nidec-copal-electronics.com ... r/ps40.pdf
Manual : https://www.nidec-copal-electronics.com ... l/ps40.pdf
Opisówka ogólnej zasady działania urządzania (przetłumacz txt po prawej stronie).
http://www.neubor.com/Taco_Spindle_Cent ... cation.htm


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

#13

Post napisał: peezeet » 18 lis 2019, 22:40

Dzięki, ten schemacik też znalazłem w sieci, ale ominąłem ten opis po prawej.
Czyli jak to? To będzie dmuchać mi w wózki cały czas i co jakiś czas jak kapnie kropla to zapyli mgłę?

Awatar użytkownika

hansu2
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 103
Rejestracja: 03 kwie 2006, 09:30
Lokalizacja: Żywiec

Re: Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

#14

Post napisał: hansu2 » 19 lis 2019, 00:42

Witam. To jest urządzenie wytwarzające mgłę olejową. Potrzebujesz jeszcze sterownika ( timera) który poprzez elektrozawór (dodatkowy) na wejściu powietrza który będzie włączał urządzenie przykładowo na 15 sek. co kilka lub kilkanaście godz. pracy wózków w zależności od zapotrzebowania. Lepiej wykorzystasz to urządzenie przy obróbce metali lub tworzyw sztucznych do schładzania ,smarowania i wydmuchiwania wiórów podczas frezowania, wiercenia czy gwintowania.
Pozdrawiam.


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

#15

Post napisał: peezeet » 19 lis 2019, 01:33

Hmm. Elektrozawór na wejściu powietrza to nie problem chyba. Gdyby sobie to wysterować żeby całość odpalała się co 10 minut na minutę, 10 kropel, 10 strzałów z mgły...... to by było nawet fajnie. A w Machu to mamy jakieś wyjście co by mu jakiś interwał/sekwencję ustawić? W przeciwnym razie nie wydolił bym na produkcję powietrza przy stałym przedmuchu, choć większy kompresor w planach jest.
Jednak pozostanę przy smarowaniu wózków i śrub jako główne zadanie dla tego agregatu. Chłodzenie będzie klasycznie...płynem ale ze sporym przepływem, tak by mi czipsy do wanny spływały.

A co do tego białego elementu z czujnikiem ciśnienia to czy nie działa to tak ( bez zagłębiania się w opis, za który dziękuję) że pozwala na przekazanie napięcia do elektrozaworu dopiero jak zauważy ciśnienie?


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Centralne smarowanie mgłą, jak podłączyc?

#16

Post napisał: maciek95k » 19 lis 2019, 11:35

Możesz tym sobie sterować z Macha za pomocą skryptu. Musisz edytować macropump. Skrypt ten uruchomiony jest przez cały czas działania Macha. Co do czujnika ciśnienia, nawet jeśli by się tak dało zrobić to nie idź tą drogą. Czujnik wpinasz w sterowanie tak samo jak i sterowanie elektrozaworami. W Machu sobie piszesz odpowiednią sekwencję i to Ci uruchamia smarowanie. Na stronie CSMIO jest takie makro do centralnego smarowania ale tam nie odczytuje czujników plus jest pod ich sterowanie ale coś możesz podglądnąć. Ewentualnie możesz zlecić komuś z forum napisanie takiego makra. Dla kogoś kto w tym siedzi nie jest to jakieś bardzo czasochłonne. Lub 3 najprostsza dla Ciebie opcja i najszybsza to sprzedać to i kupić sobie taki który ma wbudowany sterownik ; )

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”