enkoder
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 851
- Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
- Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: enkoder
Nie wiem o co to wielkie halo enkoder jak enkoder nie jest przypisany do silnika przynajmniej ja tego nie zaznałem co innego jest z punktem zerowym enkodera w maszynie i tu trzeba troszke pokombinowac szczególnie po padnietej bateri(fanuc podaje nawet instrukcje jak wymienić encoder )
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 158
- Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
- Lokalizacja: Koszalin
Re: enkoder
Sterownik serwonapędu wykorzystuje informację z układu sprzężenia zwrotnego (enkodera inkrementalnego, resolwera, enkodera absolutnego etc.) do komutacji. W zależności od liczby par biegunów w silniku zmienia się przebieg sterujący silnikiem (ilość cykli na obrót). Oprócz tego musi zgadzać się faza napięcia zasilającego silnik z położeniem biegunów. I dlatego istnieje procedura tak zwanego fazowania. W przypadku starszych silników z resolwerami czy enkoderami inkrementalnymi robiło się to oscyloskopem, najprościej na hamowni obserwując napięcie silnika w trybie generatorowym w jednym kanale i sygnał z enkodera (zazwyczaj indeks) w drugim kanale oscyloskopu. Siemens ma nawet dokument opisujący tę procedurę dla starszych serwosilników 6-tej serii. Także do komutacji służyły dawniej enkodery z kanałami UVW (ja spotkałem na przykład w starszych Mitsubishi z enkoderami Tamagawy). Algorytmy sterujące serwonapędy były wtedy na tyle niedoskonałe, ze aby uniknąć konieczności obrotu do momentu osiągnięcia impulsu indeksującego łatwiej było podać dodatkową informację o aktualnej fazie komutacji. Aktualnie przeważają w serwosilnikach enkodery absolutne lub w zastosowaniach wymagających dużej odporności mechanicznej resolwery, które wraz ze współczesną elektroniką rozwiązują problemy z komutacją. Aktualnie fazowanie w nowych napędach wykonuje się już zazwyczaj programowo, nie ma potrzeby kręcenia enkoderem czy resolwerem. No ale różnorodność i dowolność producentów jest taka, że zawsze dla konkretnego przypadku najlepiej posługiwać się dokumentacją producenta.
-
- ELITA FORUM (min. 1000)
- Posty w temacie: 3
- Posty: 1264
- Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
- Lokalizacja: Podkarpacie
Re: enkoder
drhambone pisze:Kolego proszę sprawdź dwa razy zanim coś napiszesz
Sprawdziłem i rzeczywiście, masz rację. Jest coś takiego jak "elektroniczna tabliczka znamionowa" zapisywana w enkoderze.
Człowiek całe życie się uczy

suj pisze:Siemens ma nawet dokument opisujący tę procedurę dla starszych serwosilników 6-tej serii.
Suj, dzięki za obszerne wyjaśnienie tematu. Masz może gdzieś opis tej procedury, o której piszesz w zacytowanym fragmencie? Chętnie poczytam jak to wygląda.
Pozdrawiam.
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 158
- Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
- Lokalizacja: Koszalin
Re: enkoder
Tu jest dokument o którym wspominałem. Bez zbytniego rozpisywania się ale wszystko podane:
https://support.industry.siemens.com/cs ... nload=true
https://support.industry.siemens.com/cs ... nload=true