enkoder

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 830
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: enkoder

#11

Post napisał: wieslawbarek » 10 lis 2019, 20:18

Nie wiem o co to wielkie halo enkoder jak enkoder nie jest przypisany do silnika przynajmniej ja tego nie zaznałem co innego jest z punktem zerowym enkodera w maszynie i tu trzeba troszke pokombinowac szczególnie po padnietej bateri(fanuc podaje nawet instrukcje jak wymienić encoder )
suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 159
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

Re: enkoder

#12

Post napisał: suj » 10 lis 2019, 21:47

Robert_K pisze:
10 lis 2019, 10:12
Co odpowiada za taki mechanizm - nie wiem, ale wygląda na to że istatne jest ustawienie enkodera względem wirnika jako całości, nie względem pojedynczych magnesów...
Sterownik serwonapędu wykorzystuje informację z układu sprzężenia zwrotnego (enkodera inkrementalnego, resolwera, enkodera absolutnego etc.) do komutacji. W zależności od liczby par biegunów w silniku zmienia się przebieg sterujący silnikiem (ilość cykli na obrót). Oprócz tego musi zgadzać się faza napięcia zasilającego silnik z położeniem biegunów. I dlatego istnieje procedura tak zwanego fazowania. W przypadku starszych silników z resolwerami czy enkoderami inkrementalnymi robiło się to oscyloskopem, najprościej na hamowni obserwując napięcie silnika w trybie generatorowym w jednym kanale i sygnał z enkodera (zazwyczaj indeks) w drugim kanale oscyloskopu. Siemens ma nawet dokument opisujący tę procedurę dla starszych serwosilników 6-tej serii. Także do komutacji służyły dawniej enkodery z kanałami UVW (ja spotkałem na przykład w starszych Mitsubishi z enkoderami Tamagawy). Algorytmy sterujące serwonapędy były wtedy na tyle niedoskonałe, ze aby uniknąć konieczności obrotu do momentu osiągnięcia impulsu indeksującego łatwiej było podać dodatkową informację o aktualnej fazie komutacji. Aktualnie przeważają w serwosilnikach enkodery absolutne lub w zastosowaniach wymagających dużej odporności mechanicznej resolwery, które wraz ze współczesną elektroniką rozwiązują problemy z komutacją. Aktualnie fazowanie w nowych napędach wykonuje się już zazwyczaj programowo, nie ma potrzeby kręcenia enkoderem czy resolwerem. No ale różnorodność i dowolność producentów jest taka, że zawsze dla konkretnego przypadku najlepiej posługiwać się dokumentacją producenta.


Robert_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 461
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: enkoder

#13

Post napisał: Robert_K » 12 lis 2019, 07:36

drhambone pisze:Kolego proszę sprawdź dwa razy zanim coś napiszesz


Sprawdziłem i rzeczywiście, masz rację. Jest coś takiego jak "elektroniczna tabliczka znamionowa" zapisywana w enkoderze.
Człowiek całe życie się uczy ;)
suj pisze:Siemens ma nawet dokument opisujący tę procedurę dla starszych serwosilników 6-tej serii.


Suj, dzięki za obszerne wyjaśnienie tematu. Masz może gdzieś opis tej procedury, o której piszesz w zacytowanym fragmencie? Chętnie poczytam jak to wygląda.

Pozdrawiam.


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 159
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

Re: enkoder

#14

Post napisał: suj » 12 lis 2019, 11:22

Tu jest dokument o którym wspominałem. Bez zbytniego rozpisywania się ale wszystko podane:
https://support.industry.siemens.com/cs ... nload=true

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”