Cięcie poliwęglanu a matowe brzegi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
gripsed
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 02 paź 2012, 16:27
Lokalizacja: xxx

Cięcie poliwęglanu a matowe brzegi

#1

Post napisał: gripsed » 05 lis 2019, 11:08

Słuchajcie próbuję wycinać frezarką elementy z poliwęglanu litego, niestety brzegi są po cięciu matowe a efekt jaki chciałbym osiągnąć to jak najlepsza przeźroczystość. Jak ktoś np ciął plexi laserem to wie o co chodzi.
Czy to może być wina freza, ustawień, czy po prostu nie da się tego osiągnąć i frez zawsze zmatowi trochę brzegi?




WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Cięcie poliwęglanu a matowe brzegi

#2

Post napisał: WP Kamil » 05 lis 2019, 11:43

U mnie w firmie szlifują i następnie polerują takie rzeczy. Kiedyś widziałem jak ktoś opalał przeszlifowane brzegi i one stawały się przeźroczyste- nie dam ręki obciąć że to był poliwęglan


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Cięcie poliwęglanu a matowe brzegi

#3

Post napisał: rdarek » 05 lis 2019, 11:54

gripsed pisze:
05 lis 2019, 11:08
Słuchajcie próbuję wycinać frezarką elementy z poliwęglanu litego, niestety brzegi są po cięciu matowe a efekt jaki chciałbym osiągnąć to jak najlepsza przeźroczystość. Jak ktoś np ciął plexi laserem to wie o co chodzi.
Czy to może być wina freza, ustawień, czy po prostu nie da się tego osiągnąć i frez zawsze zmatowi trochę brzegi?
Ten tym chyba tak ma. Spróbuj tego sposobu co prawda to akryl


Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cięcie poliwęglanu a matowe brzegi

#4

Post napisał: Butler » 05 lis 2019, 12:52

Mi po frezowaniu żaden mat nie wychodzi po frezowaniu poliwęglanu, a obrabiam go cyklicznie już od dawna. Zwiększ posuw, używaj ostrych narzędzi do Alu lub/i tworzyw i powinno być ok.
Matowa powierzchnia wychodzi z reguły jak jest przegrzana. Na Infotecu czasem mgłą z denaturatem schładzam, szczególnie jak okrawacz wcięcia ma robić.


magmor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2020, 08:44

Re: Cięcie poliwęglanu a matowe brzegi

#5

Post napisał: magmor » 29 sty 2020, 09:01

Ja używam również używam frezów dedykowanych do tworzyw. Generalnie chodzi również o dobór odpowiedniej geometrii. Dodatkowo znaczenie ma też mocowanie materiału. Im lepiej i stabilniej "siedzi" na stole, tym lepszy efekt cięcia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”