Gmoccapy + Probe screen V2

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Gmoccapy + Probe screen V2

#1

Post napisał: Bronsonboss » 07 wrz 2019, 22:29

Walczę już kilka dni i za diabła nie mogę tego zestawu do pracy zmusić.. niby wyświetla się w zakładkach ekran z Probe Screen ale nic w nim nie działa... :-(
Może ma ktoś odpalony działający taki zestaw i podzielił by się sprawdzonymi plikami konfiguracyjnymi ???



Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#2

Post napisał: senio » 08 wrz 2019, 01:40

Nie używam tego probe, ale odpaliłem symulator i poszło od strzała. Jeśli wszystko zrobisz jak jest opisane w instrukcji to nie ma z tym problemów. Masz w źródłach wszystkie potrzebne informacjie i dane konfiguracyjne kótre musisz dodać do swoich plików ini i hall.
Załączniki
Probe.png


Autor tematu
Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#3

Post napisał: Bronsonboss » 08 wrz 2019, 09:12

No właśnie niby wszystko robię jak w opisie w instrukcji... najpierw próbowałem dołożyć do pracującej konfiguracji... niby się ładnie na zakładce wyświetla ale zero reakcji na wciśnięcie czegokolwiek. W drugim podejściu próbowałem na nowej, czystej konfiguracji też lipa.. na dodatek przestała mi obsługa wrzeciona po modbus działać :-(
Jutro spróbuję na symulatorze na spokojnie...

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#4

Post napisał: senio » 08 wrz 2019, 10:21

Może i ta rozbudowana zakładka jest OK, ale tam ciągle jakieś problemy są i je opisują.

https://forum.linuxcnc.org/49-basic-con ... with-probe

Ciągle jakieś poprawki. Jak już jedno działa to drugie nie działa i tak na okrągło.

Kiedyś gościu napisał parę prostych skryptów do probe na linuxcnc. 6 plików ngc i temat ogarnięty.

https://github.com/dcowden/emcfab/blob/ ... utines.ngc

Wystarczy dostosować je pod swoją wielkość sondy dopisać na Z korektę płytki jaka masz czy co tam używasz etc. i zmienić z calowych G20 na metryczne G21. Działa to bardzo dobrze. Popatrz chwilę, dostosuj pod siebie i jak to Kamar mówi małymi programikami wygodniej niż kobyłą. Wczytujesz to jako pliki ngc i robią robotę.


Autor tematu
Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#5

Post napisał: Bronsonboss » 08 wrz 2019, 16:49

senio pisze:
08 wrz 2019, 10:21
Kiedyś gościu napisał parę prostych skryptów do probe na linuxcnc. 6 plików ngc i temat ogarnięty.

https://github.com/dcowden/emcfab/blob/ ... utines.ngc

Wystarczy dostosować je pod swoją wielkość sondy dopisać na Z korektę płytki jaka masz czy co tam używasz etc. i zmienić z calowych G20 na metryczne G21. Działa to bardzo dobrze. Popatrz chwilę, dostosuj pod siebie i jak to Kamar mówi małymi programikami wygodniej niż kobyłą. Wczytujesz to jako pliki ngc i robią robotę.
o.. dzięki... i to warte uwagi....
Masz rację kobyła z tego Probe_screen_v2... ale mam dotykowy ekran i chciałem to wykorzystać...
zacznę tak jak piszesz od tych małych skryptów... a z probe_screen pobawię się na lapsie z czystym linuxcnc, zobaczę czy uda się diabelstwo w końcu odpalić...


szary11
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 377
Rejestracja: 16 lut 2011, 22:44
Lokalizacja: Tarnogród

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#6

Post napisał: szary11 » 08 paź 2019, 10:31

Bronsonboss pisze:Może ma ktoś odpalony działający taki zestaw i podzielił by się sprawdzonymi plikami konfiguracyjnymi ???
Mam sondę od kolegi snajper007 wodoszczelna-sonda-pomiarowa-3d-cnc-czu ... da#p700418
Działa super :D
Tu już u mnie https://youtu.be/sxFNVB_cYx0
Robione było dokładnie według tej instrukcji : https://vers.by/en/blog/useful-articles/probe-screen
https://github.com/verser-git/probe_screen_v2

Cały config :
Załączniki
z sondą 3D.7z
(224.6 KiB) Pobrany 222 razy


Autor tematu
Bronsonboss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 304
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:27
Lokalizacja: Cedry Wielkie

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#7

Post napisał: Bronsonboss » 08 paź 2019, 11:14

szary11 pisze:Cały config :

dzięki... przyda się..
u mnie temat na chwilę zaparkowany bo zacząłem zabawę z czujnikiem wysokości narzędzia... działającym na tej samej zasadzie co sonda...
Czujnik już na stole i działa, zrobiony z materiałów odpadowych :-) czas zacząć projektować sondę..
Myślałem o zakupie od wspomnianego kolegi ale nie mam takich rezerw w budżecie :-)
końcówkę do sondy zamówiłem już na ali zobaczymy jak przyjdzie to będę walczył z tematem dalej..

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#8

Post napisał: senio » 08 paź 2019, 12:16

@szary11

Kiedyś, jak byłem zielony jak trawa na wiosnę, też zastanawiałem się nad tymi robionymi sondami jeszcze z ebaya. Później znalazłem w/w procedurki i film ze zrobienia mega prostego czujnika.



Zrobiłem podobny i działa ten system kilka lat u mnie i kumpli. Nie wiem czy ta moja wersja "bieda edition" z powyższymi procedurkami czymkolwiek ustępuje Twojej wersji wypasionej komercyjnej :). Zaletą mojej na pewno jest to, że jak z początku się uczyłem i kabelka nie podłączyłem to pierwszy czujnik poszedł się kochać. Zrobiłem nowy i działa do dzisiaj :). Obsługuje ta mega prosta i darmowa sonda -x , +x , -y , +y , otwór , góra dół.


szary11
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 377
Rejestracja: 16 lut 2011, 22:44
Lokalizacja: Tarnogród

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#9

Post napisał: szary11 » 08 paź 2019, 13:09

senio pisze: Nie wiem czy ta moja wersja "bieda edition" z powyższymi procedurkami czymkolwiek ustępuje Twojej wersji wypasionej komercyjnej

Jestem przekonany Twymi słowami że nie, najważniejsze to samozawodolenie i tu każdy może mieć inny próg.
Jeden woli auto z klimą, a drugi bez.
Moja sonda ma jedną wadę, kabelek łączący i Twoja niestety także.
A pojęcie "bieda" ma u każdego inną wartość

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Gmoccapy + Probe screen V2

#10

Post napisał: senio » 08 paź 2019, 16:11

szary11 pisze:
08 paź 2019, 13:09

Moja sonda ma jedną wadę, kabelek łączący i Twoja niestety także.
Możesz rozwinąć myśl ?. Ja akurat nie dostrzegam w kabelku problemu. Sonda to sonda. Robi robotę i tyle. Po tym idzie na bok do następnego razu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”