Znakowarka fiber Co kupić?

Jaką znakowarkę laserową kupić.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
kal123
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 01 sie 2013, 20:39
Lokalizacja: Łódź

Znakowarka fiber Co kupić?

#1

Post napisał: kal123 » 14 paź 2018, 20:27

Witam wszystkich, planuję zakup znakowarki laserowej fiber. Jest sporo ofert od tanich za 20 tys. do tych za 60 tys.

W grę wchodzą znakowarki produkcji chińskiej i tutaj mam pytanie do osób posiadających taki sprzęt. Jak sprawują się te za 20-25 tys, których jest bardzo dużo na aukcjach internetowych. Zastosowanie standardowe czyli breloczki, długopisy, kubki stalowe itp. Do remy jeszcze trochę czasu więc nie będę miał szybko możliwości przetestowania różnych modeli. Fajerwerków nie oczekuję, raczej standardowe, niezbyt wymagające prace.
Wszystkie wyglądają tak samo, parametry prawie identyczne tylko ceny różne. Może ktoś ma sprawdzonego dostawcę tych urządzeń w przystępnych cenach?

Z góry dziękuję za odpowiedź.




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#2

Post napisał: kamar » 16 paź 2018, 06:00



bioxus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2018, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#3

Post napisał: bioxus » 24 sie 2019, 22:08

Kiedyś zajmowałem się tego typu maszynami, ale niemieckimi. Co do chińskich to problemem był np. brak prawidłowych osłon. A promień lasera jest niewidoczny i bardzo szkodliwy dla oczu, szczególnie gdy znakujesz obłe elementy i promień lasera odbija się w najróżniejszych kierunkach. Jeżeli zaoferują Ci np. tylko okulary to nie jest to odpowiednia ochrona. Do znakowania w stali w przypadku fiber nie potrzebujesz sporo mocy. Z tego co pamiętam to mieliśmy znakowarkę 2W i mocniejszą 10W/20W dla grawerowania (wgłębnego) np. pod matryce monet. Raczej kupiłbym w polskiej firmie, nawet jeżeli jest to chińskie, tajwańskie czy koreańskie. Wtedy łatwiej o serwis i części. Proponuję poprosić ich o wykonanie próbek, wysyłasz im próbki materiału i odsyłają Ci oznakowane. Możesz poprosić też o nagranie filmiku. Nie podaję marek bo nie znam tych aktualnych. Ja zajmowałem się tymi z najwyższej półki, ale tu ceny są w EUR i bardzo wysokie - takich nie potrzebujesz chyba, że masz duży zakład produkcyjny i chcesz znakować np. w linii technologicznej. Co do znakowania na powierzchni obrotowej to najprawdopodobniej musisz rozważyć przystawkę obrotową (dodatkową oś).

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#4

Post napisał: bratanek65 » 25 sie 2019, 11:25

bioxus pisze:
24 sie 2019, 22:08
Kiedyś zajmowałem się tego typu maszynami, ale niemieckimi. Co do chińskich to problemem był np. brak prawidłowych osłon. A promień lasera jest niewidoczny i bardzo szkodliwy dla oczu, szczególnie gdy znakujesz obłe elementy i promień lasera odbija się w najróżniejszych kierunkach.
Opowiadasz bzdury. Nie ma czegoś takiego jak orbity promień lasera. Chyba że w wyobraźni fanów Gwiezdnych Wojen. Promień lasera jest ogniskowany i po przejściu punktu skupienia ulega całkowitemu rozproszeniu już po kilkunastu centymetrach.
Dużo bardziej szkodliwe dla oczu jest wpatrywanie się w "postęp pracy". Błysk powstający na powierzchni obrabianie materiału niszczy siatkówkę tak jak wpatrywanie się w Słońce. Efekt jest proporcjonalny do mocy lasera. Większy w przypadku mocnych CO2, słabszy w przypadku 10-20w fiberów. Ale już nawet 40W CO2 daje oczom popalić.
Zasady są proste. Nie pchać się z łapami i oczami do pracującej maszyny i nie gapić się na obrabiany przedmiot. Nic lepiej nie będzie od wpatrywania się.
"Let's Go Brandon"


bioxus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2018, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#5

Post napisał: bioxus » 25 sie 2019, 15:49

bratanek65 pisze:Nie ma czegoś takiego jak orbity promień lasera.

Laser to światło, a np. lustrzane powierzchnie metalu je odbijają w pewnym zakresie.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#6

Post napisał: mumin » 29 sie 2019, 17:47

Też ciekawi mnie ten temat.
Planuję zakup znakowarki Fiber, znakuję głównie tabliczki znamionowe aluminium anodowane, używam lasera CO2 i taśmy cermark (znakowanie na czarno), niestety jest to barrrdzo czasochłonne ok 40 minut na tabliczkę.
Tabliczki mają rozmiar 20cm x 20cm pytanie czy do takiego pola pracy wystarczy 20W czy trzeba już myśleć o czymś mocniejszym ?


ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#7

Post napisał: ircpcb » 29 sie 2019, 22:05

Z tego co pamiętam, do tych Chińczyków dodają soft o nazwie EZ2cad. Kiepskie to jest. Przepala lub niedopala. Ciężko ustawić odpowiednią moc nawet dla jednego elementu. To co wypełnione, pali na wylot, a ciękie linie niedopala. Do plastiku np kompletnie się nie nadawało, a zaś do czarnej żywicy było świetne. My wtedy kupiliśmy chińczyka za 26k od polskiej firmy. Po żmudnym ustawieniu procesu jedzie 12h na dobę a minął już rok. Oczywiście trzeba było dorobić swój soft, aby uwzględniał safety i zapis wypalonych sztuk do systemu. No i tak jak pisali przedmówcy. Mocno męczył oczy więc wylądował w obudowie po starym rofinie . Teraz jest gruba szyba ochronna i zero problemów, ale było przy nim dużo pracy. W razie w. Proszę zdjąć denko z głowicy. Nie widać go i wydaje się że laser nie pali. Pali, tyle że po tej zaślepce. Jakoś wtedy nikt nie pomyślał aby zobaczyć czy widać soczewkę 😁 Przy takiej kwocie niestety serwis nie jest chętny pomagać przy uruchomieniu, instrukcje po angielsku i w ślaczkach. Laser ma takzwanego dongla. Czyli nie zrobisz szablonu bez podpiętego lasera. Przynajmniej ta nasza wersja EZ2cad. Dla nas bieda. Trzeba przerywać produkcję aby zrobić szablon.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#8

Post napisał: mumin » 30 sie 2019, 18:07

Muszę się chyba wybrać do jakiejś firmy sprzedającej tego typu lasery na test z własnym materiałem. Oglądnąłem na YT kilka filmów ze znakowania na czarno anody i muszę przyznać że o ile patrząc pod kątem 90 stopni to jeszcze może być ale pod innym średnio. Jedynie Mopa dawały ładny kontrast i prawdziwą czerń.
Wygląda że jeśli interesuje mnie czarno na srebrnym to nie mam chyba co myśleć o "zwykłym" tzn nie Mopa ktoś ma jakieś doświadczenie ?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Znakowarka fiber Co kupić?

#9

Post napisał: kamar » 30 sie 2019, 20:00

Mam 30W z soczewką 75x75 i już widać różnicę graweru na krańcach obszaru.
Przy soczewce 200x200 będzie jeszcze dużo gorzej. Głowice galwo nie bardzo się nadają
do tak dużego pola, za małe kąty na szerokościach. Fizyki Pan nie oszukasz :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”