Komputer pod systemy cad/cam


gambolo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 24 mar 2015, 07:01
Lokalizacja: stamtąd

#61

Post napisał: gambolo » 22 mar 2016, 08:03

Dzięki za uwagi - wezmę je przy zakupie i ewentualnie zmodyfikuje trochę zestaw.



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#62

Post napisał: Majster70 » 23 mar 2016, 07:34

lajosz pisze:@gambolo
.............
- Dysk twardy ..... mim zdaniem powinny być dwa. Jeden SSD (i bynajmniej nie najtańszy możliwy) na system i oprogramowanie i drugi zwykły na dane/pliki.
..............
Rozszerzę wypowiedź w jednym punkcie:
Jeżeli masz budżet, to zainwestował bym w 2 dyski SSD, 1 do systemu, może być tańszy i 2 droższy do danych. Droższy z powodu większej niezawodności przede wszystkim, taki jak wkładają np do nowszych sterowań HH.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#63

Post napisał: Zienek » 23 mar 2016, 08:53

To może lepiej te SSD w macierzy RAID dać? Czyli dane są zapisywane na dwa lustrzane dyski. Jak się jeden kaszani, to drugi ma kopię. Bios zwraca ci uwagę, że jeden się potłukł. Wymieniasz. Dane się kopiują i nie tracisz żadnych danych. Bezpiecznie, ale drogo.


Piterro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2014, 17:47
Lokalizacja: Włocławek/Poznań

Komputer do NX CAM

#64

Post napisał: Piterro » 09 sie 2019, 23:21

Dzień dobry wszystkim!

Miałbym pytanko dotyczące komputera, który poradziłby sobie z NXem. Po przesadce z innego programu okazało się, że stary sprzęt średnio daje sobie radę i stanęliśmy w firmie z problemem zakupu nowego. Internet pełen jest wiedzy, jednak nikt nie potrafi odpowiedzieć, jakie podzespoły byłyby najlepsze do tego typu programu :/
Budżet jaki mam to ok. 5000zł brutto.

Udało mi się znaleźć komputer na allegro z taką konfiguracją:

Procesor Intel Core i7-8700 6 x 3.2GHz Turbo 4.6GHz
Pamięć RAM 32GB DDR4 2666MHz
Grafika nVidia Quadro P620 2GB DDR5
Dysk SSD o pojemności 512GB M.2 PCI-E NVMe
Dysk twardy HDD o pojemności 1000GB 7200obr. Sata3

Co myślicie o tym sprzęcie, będzie odpowiedni?
Może macie jakieś lepsze propozycje na coś nowego/poleasingowego?

Pozdrawiam, Piotrek :)

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Komputer do NX CAM

#65

Post napisał: Butler » 09 sie 2019, 23:52

Specyfikacja da radę. Nie oszczędzaj na zasilaczu (brak info). Po co zwykły HHD o pojemności tylko 1000Gb? Masz SSD 512Gb, jak już drugi dysk potrzebny na archiwum to lepiej od razu brać większy, 4TB to minimum moim zdaniem.


Piterro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2014, 17:47
Lokalizacja: Włocławek/Poznań

Re: Komputer do NX CAM

#66

Post napisał: Piterro » 10 sie 2019, 10:49

Dzięki za odpowiedź!
Akurat z dyskiem nie ma problemu, bo mamy osobny serwer na archiwum, na którym wszystkie pliki są. Zastanawia mnie jeszcze tylko który procesor jest lepszy do takich zastosowań, czy nowszy Intel Xeon (obecnie mamy starszą wersje) czy ta i7..

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Komputer pod systemy cad/cam

#67

Post napisał: tuxcnc » 06 lis 2019, 18:22

Komputer ma chodzić pod Linuksem, zasadniczo obsługiwać FreeCad i OpenScad.
W tej chwili używam laptopa z AMD A10 i zasadniczo daje radę, ale wiadomo że blaszak będzie śmigał dwa-trzy razy szybciej, choćby z uwagi na szybszy zegar.
Zastanawiam się nad zakupem komputera z procesorem Ryzen 5, koszt pomiędzy 1000 złotych za 2200G a 1500 złotych za 3400G .
Może to nie są wielkie pieniądze, ale nie lubię płacić za coś czego nie wykorzystam.
Zastanawiam się czy trochę szybszy zegar i trzy rdzenie graficzne więcej zrobią różnicę ?


minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Komputer pod systemy cad/cam

#68

Post napisał: minipc » 06 lis 2019, 21:18

Moim zdaniem warto dołożyć. Jednak na początek sprawdź na forach czy Twoja dystrybucja będzie poprawnie obsługiwała zintegrowana grafikę RX Vega 11. Ryzen 5 3400G - dodatkowe 4 wątki, 11 rdzeni GPU i technologia 12nm. Ostatnio przygotowywałem komputer IPC dla klienta, na i5-8500T z podłączonymi kamerami IP (12 szt.) - obraz mało płynny, obciążenie 90-100%. Na Ryzen 3400G wyświetlanie bezproblemowe, obciążenie 30-40%. Co ciekawe software był przestarzały (32 bit, wsparcie tylko dla jednego Core). Grafika Vega 11 w czerwonym ewidentnie pomogła przy wyświetlaniu obrazu. :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Komputer pod systemy cad/cam

#69

Post napisał: tuxcnc » 06 lis 2019, 21:53

minipc pisze:
06 lis 2019, 21:18
Moim zdaniem warto dołożyć.
No właśnie nie jestem przekonany ...
Tak jak pisałem, teraz mam AMD A10, czyli sprzęt gorszy od Ryzena. Jeśli chodzi o wyświetlanie, to nie ma problemów, nic się nie przycina, model można obracać w czasie rzeczywistym.
Zasadniczo to wcale bym nie myślał o nowym komputerze, tylko to jest laptop i wyciąga zawrotne 1,3 GHz ...
Najbardziej wkurzające jest renderowanie w OpenScad, które trwa dość długo, a trzeba je uruchamiać po każdej poprawce kodu ...
Tylko tyle, że to jest sprawa procesora a nie grafiki ...
W poprzednim poście pomyliłem się, chodziło mi o wybór pomiędzy Ryzenem 3 (4 rdzenie, 4 wątki i 8 jednostek graficznych) a Ryzenem 5 (4 rdzenie, 8 wątków i 11 jednostek graficznych).
Różnica w taktowaniu na pewno przełoży się na wydajność, ale to raptem kilka procent, a czy coś będzie trwało dziesięć sekund czy jedenaście, to już nie jest wielki problem ...
Natomiast co do reszty, to jest szansa że nie odczuję różnicy. Programy chodzą na jednym rdzeniu, więc dwuwątkowość prędzej będzie przeszkadzać niż pomagać, a te trzy rdzenie graficzne więcej, pewnie i tak nie będą wykorzystane.
W sumie to stać mnie na komputer za dwa czy trzy tysiące, tylko po co przepłacać skoro efekt może być dokładnie taki sam ?
Natomiast wybór dystrybucji nie stanowi problemu, zapewne będzie to Ubuntu z którego korzystam, ale jak będzie trzeba to zainstaluję coś innego. Komputer ma być tylko do CAD, resztę potrzeb zaspokoi laptop, jak do tej pory.


zlp
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2008, 18:42
Lokalizacja: Stare Sioło
Kontakt:

Re: Komputer pod systemy cad/cam

#70

Post napisał: zlp » 06 lis 2019, 22:52

Sugeruję szukać jak najwyższego taktowania procesora w trybie turbo. Na Solidworks jest duża różnica, a te programy lubią na jednym rdzeniu pracować. Co z tego że procesor mocny wielordzeniowy, jak pracuje tylko jeden rdzeń. Ze słabszego a z wyższym taktowaniem możesz być bardziej zadowolony.
Na razie Ci wystarcza, a jak zainstalujesz inny program, np do drukarki 3D? Będziesz miał ochotę na ponowną wymianę procka?
zlp.com.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”