Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#11

Post napisał: StudentIB » 30 cze 2019, 23:18

Ja bym do tej strony podchodził ostrożnie. Na wszelki wypadek dobrze by było jeszcze poszukać w katalogach producentów, tam zwykle są podane wszystkie potrzebne wzory. Nie znam niestety żadnych firm produkujących takie rury, ale znalazłem np. coś takiego:

http://detalmet.pl/data/produkty_inform ... 642915.pdf




Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#12

Post napisał: Znaki » 01 lip 2019, 07:44

Jak chcesz mieć spokój kup sobie kawałek sprawdzonej rury. Kupowałem kiedyś odcinki nawet po 0.5m z firmy eumat, jest tam cały katalog z dopuszczalnymi ciśnieniami itd.
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#13

Post napisał: pitsa » 01 lip 2019, 11:56

Można umieścić rurę w rurze (ze względu na korzystny rozkład naprężeń w takim układzie - wymagane zapoznanie się z odpowiednią literaturą).
Plus do tego trzecia rura jako osłona. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#14

Post napisał: Ja35 » 01 lip 2019, 15:17

Opcji z dodatkowymi obudowami w moim przypadku nie ma. Ze względu że brak jest informacji na temat takiej rury poszukałem danych na temat rur o troszkę większej wytrzymałości czyli st37 i tutaj rura o tych samych wymiarach czyli 30mm ścianka 2 mm jest opisane ciśnienie maksymalne robocze około 200 bar i jedna z firm opisuje jako 167 bar. Prawdopodobnie rura ze stali st35 będzie miała ciśnienie robocze poniżej 150 bar. Bardzo dziekuje za dyskusje.


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#15

Post napisał: StudentIB » 01 lip 2019, 17:49

pitsa pisze:
01 lip 2019, 11:56
Można umieścić rurę w rurze (ze względu na korzystny rozkład naprężeń w takim układzie - wymagane zapoznanie się z odpowiednią literaturą).
Tak z ciekawości, kojarzysz jakieś konkretne książki gdzie można to znaleźć (artykuły pomijam) ? W podręcznikach do wytrzymałości raczej tego nie ma (przynajmniej nie pod kątem ciśnienia tylko zginanie albo skręcanie), ale może znasz np. jakąś literaturę branżową.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#16

Post napisał: pitsa » 01 lip 2019, 18:22

Pamiętam przykłady z wykładów u Gasiaka ale nie wiem jak znaleźć to w internecie. Nie wiem czy nie było jeszcze przy tym mowy o dodatkowym naprężeniu zewnętrznej rury. Kto normalny pamięta takie rzeczy po 30 latach. ;-)
Mam to: http://www.kms.polsl.pl/mi/pelne_32/11_32_63.pdf i we wnioskach jest to o co chodzi w wielowarstwowości rur:
"poprzez stosowanie materiałów o różnych właściwościach w strukturze oraz odpowiedni dobór parametrów geometrycznych, możliwa jest redukcja maksymalnych naprężeń obwodowych występujących na wewnętrznej powierzchni ścianki i rozłożenie ich tak, aby cała struktura była wytężona możliwie równomiernie. "

Znalazłem jeszcze to o lufach warte do przeczytania: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/4003/MATLUF1.pdf - rodzaje erozji w lufach, wzmianka o materiale "Stellit 21" i innych
i też jest konkret:

Około roku 1870 pojawiły się lufy złożone. Ścianka takiej lufy składa się z kilku rur nałożonych na siebie z odpowiednio dobranym zaciskiem. Dzięki temu w ściance lufy wytwarza się pewien wstępny rozkład naprężeń, który pozwala obciążyć taką lufę większymi ciśnieniami w porównaniu z lufą jednolitą o takich samych gabarytach, która jest wykonana z takiego samego materiału. Montaż luf złożonych wykonuje się zazwyczaj na gorąco, tj. zewnętrzną rurę po nagrzaniu jej do określonej temperatury nakłada się na rurę wewnętrzną. Ze względów wytrzymałościowych i technologicznych, lufy złożone wzmacniane są zewnętrznymi rurami jedynie na części swej długości, tej która jest podczas strzału obciążona największymi ciśnieniami (obszar komory nabojowej i przylegający do obszar części wiodącej na długości od kilku do kilkunastu kalibrów). Często w miejsce jednej lub kilku rur zewnętrznych nakłada się na rurę wewnętrzną jedną lub kilka warstw pierścieni, co ułatwia montaż lufy. Pewną odmianą luf złożonych były lufy wzmocnione nawojem tamy stalowej o programowanym naciągu.

Przeczytaj całość!
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#17

Post napisał: StudentIB » 01 lip 2019, 18:25

Dzięki :-) Poszukam jeszcze w swoich książkach i dam znać jak na coś trafię, bo to ciekawa kwestia.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#18

Post napisał: pitsa » 01 lip 2019, 18:34

W temacie "Jakie ciśnienie wytrzyma rura ze stali st 35" brakuje mi informacji jaka planowana jest żywotność i na jakie rodzaje erozji narażona będzie rura i miejsce jej łączenia z instalacją, do której jest projektowana. Wygodnie być nieświadomym takich spraw. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#19

Post napisał: StudentIB » 01 lip 2019, 19:24

Znalazłem coś w książce „Wytrzymałość materiałów” Brzoski, wymienionej w bibliografii zacytowanego przez Ciebie artykułu:

„Dla opanowania zatem bardzo wysokich ciśnień, np. 500 MPa musimy stosować bardzo dobre materiały, bądź znaleźć inne rozwiązanie konstrukcyjne. Jednym z takich rozwiązań jest rura wielowarstwowa otrzymana przez złożenie z wciskiem dwu lub więcej rur (rysunek). (...) Sam proces złożenia jest równoznaczny z wywarciem nacisku p_c na rurę wewnętrzną i takiegoż nacisku rozpychającego rurę zewnętrzną. [tutaj wzory] Mając wartość p_c i wykorzystując informacje z rysunku możemy określić w każdej z rur przebieg σ_r i σ_t (...). Naprężenia te istnieją niezależnie od obciążenia rury jako całości, są to więc naprężenia własne. (...) Jest rzeczą jasną, że przez stosowny dobór wcisku Δ i wymiaru c [wewnętrznego promienia rury zewnętrznej] można regulować przebieg σ_t i σ_r. Optymalny dobór jest taki, przy którym ekstremalne naprężenia zredukowane w obydwóch rurach są równe, a jednocześnie możliwie najmniejsze.

Jest nawet zadanko do tego.


Autor tematu
Ja35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 82
Rejestracja: 24 mar 2018, 22:12

Re: Jakie ciśnie wytrzyma rura ze stali st 35

#20

Post napisał: Ja35 » 01 lip 2019, 21:09

Rura jest najsłabszym elementem nie będzie gwintowana ani też spawana zakończona dwoma korkami z uszczelnieniami typu oring. Żywotność 2-3 lata ale to zależy jak to się wszystko uda, niestety będzie miała kontakt wewnątrz z wilgocią ale stan i postęp ewentualnej korozji będzie kontrolowany co 1-2 miesiące. Myślę że rura z nierdzewki była by lepsza, oczywiście b/sz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”