Konstrukcja słupkowa

Brama na ścianie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
progressbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 07 cze 2019, 20:47

Re: Konstrukcja słupkowa

#11

Post napisał: progressbet » 12 cze 2019, 19:18

Tak więc Twoje walki są rozmieszczone jak u mnie na rysunku nr3 lecz w poziomie, czyli jak zrobię w pionie jak na rys2 to będzie ok mam rozumieć? Tak byłoby mi najłatwiej skręcać konstrukcję



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konstrukcja słupkowa

#12

Post napisał: adam Fx » 13 cze 2019, 15:49

progressbet pisze:to będzie ok mam rozumieć?
żeby nie było nieporozumienia - zaznacz kierunek siły jaka działa na te prowadnice --
Obrazek
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
progressbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 07 cze 2019, 20:47

Re: Konstrukcja słupkowa

#13

Post napisał: progressbet » 13 cze 2019, 20:03

Obrazek

Sytuacja 1:
frezarka w formie poziomej, wrzeciono pracuje "w dół", załóżmy, że brama waży ok.100kg(myślę,że nie wyjdzie więcej niż 70kg)

Sytuacja 2:
frezarka w pozycji pionowej, wrzeciono pracuje "w bok" , siły przy obrabianiu podobne jak z rys.1 lecz tu 100kg naciska na łożyska

Sytuacja 3:
też frezarka pionowo lecz zmiana położenia łożysk - na dolnym opiera się cała waga bramy, ale łożysko w najodpowiedniej pozycji, chyba, że się mylę


Tak więc które rozmieszczenie będzie najodpowiedniejsze jeśli chodzi o taką wagę bramy, przypominam, że najbardziej zależy mi na pozycji pionowej z uwagi na mało miejsca w "warsztacie". Oczywiście jeśli jest lepsze rozwiązanie rozmieszczenia prowadnic,łożysk to prosiłbym o szkic Panie Maszynotworze:-) (zapewne się udzielisz,bo widzę, że jesteś pomocny - jeden z niewielu<DajBrowara>)

Dodane 2 godziny 32 minuty 20 sekundy:
Obrazek

Mam rozumieć, że jeśli chcę ustawić frezarkę w pozycję pionową to takie ułożenie łożysk byłoby najodpowiedniejsze, ponieważ ciężar bramy naciska łożyska "od góry"??

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Konstrukcja słupkowa

#14

Post napisał: adam Fx » 13 cze 2019, 20:52

raczej 3 bo nie sama waga jest problemem ale siły skrawania .. w ostatniej propozycji masz dobrze podparcie masy bramy ale co z przeciwną siła skrawania która będzie chciał dźwigać bramę

w 3 jak dasz 2 łożyska na dole to nowość ok 160kg dynamiczna z zapasem górne tez będą w jakimś stopni podtrzymywać - i przejmą siłe skrawania boczną przeciwną do dołu
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
progressbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 07 cze 2019, 20:47

Re: Konstrukcja słupkowa

#15

Post napisał: progressbet » 13 cze 2019, 21:19

To może na górze położenie łożyska z rys2, a dół z rys3?Czyli dolne łożysko tam gdzie napisałeś na rysunku OK, a górne w położeniu gdzie napisane MOŻE BYĆ. Mi się wydawało że siły skrawania w drewnie będą dużo mniejsze od ciężkości bramy, może się mylę.
Jak myślisz?
Chciałbym w sobotę zacząć kroić sklejkę.


Autor tematu
progressbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 07 cze 2019, 20:47

Re: Konstrukcja słupkowa

#16

Post napisał: progressbet » 14 cze 2019, 16:53

O tym myślałem wczoraj
Obrazek

Patrząc na rysunek jak jest OK może najbardziej optymalnie byłoby tak:
Obrazek

Czyli dolne łożyska przejmują nacisk bramy, górne oczywiście też coś trzymają lecz przy frezowaniu znów górne łożyska są lepiej ustawione pod siły skrawania.
Szkoda, że nie ma filmiku jak dobierać ustawianie łożysk , bo widzę, że to o czym nawet nie myślałem zbytnio, robi dużo znaków zapytania...

Dodane 2 godziny 40 minuty 5 sekundy:
Dobra
Przemyślałem, postanowiłem wykonać CNC w takiej formie jak na tym zdjęciu które wrzucałem na początku:
Obrazek

Dlaczego?
Muszę się wgłębić w temat jeśli chodzi o położenie łożysk i sił działających na nie, teraz jest zbyt wiele pytań z tym związanych, przeglądałem foty maszyn, większość pracuje w położeniu jak na w/w zdjęciu, pewnie dlatego, że masa bramy niweluje w jakimś stopniu siły skrawania działające na łożyska(w pozycji pionowej nie ma tego dociskania).
Frezarkę docelowo planuję na pionową, na razie będę musiał poradzić sobie z miejscem, oczywiście czekam na odpowiedź które rozmieszczenie prowadnic i łożysk jest najbardziej odpowiednie pod ustawienie maszyny w pion, ale na razie szkoda mi czasu. Zaraz biorę się za rozrysowanie formatek ze sklejki, jutro jak w końcu będę w domu biorę się za cięcie i pierwsze przymiarki.


Autor tematu
progressbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 07 cze 2019, 20:47

Re: Konstrukcja słupkowa

#17

Post napisał: progressbet » 16 cze 2019, 23:42

Witam
Sklejka pocięta, pierwsze przymiarki zrobione. Pół Polski dziś zwiedziłem jadąc po sterownik Zelrpa 3 osiowy przerobiony na 4 silniki, do tego silniki 3x1.9Nm i jeden 3Nm za grosze + kress 1050, może w weekend puszczę pierwsze fotki , bo na razie nie ma zbytnio czym się chwalić.

Mam kolejne pytanie, znalazłem coś takiego u naszych sąsiadów :
https://m.pl.aliexpress.com/item/323546 ... 0720723838

Kto z Was to kupił, przetestował?
Fajnie byłoby zrobić wymianę narzędzi, tylko że to jest do 3 tys obrotów, chciałem to podłączyć pod kressa, ale kress jest od 5 tys obrotów, jest sens to kupować? Może wymienić na jakieś lepsze łożyska?


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konstrukcja słupkowa

#18

Post napisał: gozdd » 17 cze 2019, 10:02

BT30 napędzane Kressem, tego jeszcze nie było :-D
Kress przy tych 5k RPM będzie miał pewnie ze 200W mocy... Wymiana narzędzia też wątpliwa - zaciąg prętem gwintowanym.
Już nie wspomnę o osiowej sztywności i wytrzymałości tego wrzeciona. Toż to na zwykłych łożyskach jest.


Autor tematu
progressbet
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 07 cze 2019, 20:47

Re: Konstrukcja słupkowa

#19

Post napisał: progressbet » 17 cze 2019, 12:11

Może źle napisałem, napędzane kressem, ponieważ aktualnie posiadam i podłączone tak do testów, ale nie myślałem, że aż tak źle by to wyszło. A żeby rozsądnie to wyszło to jaki silnik i na jakie łożyska wymienić by byłby w ogóle sens tego używać? Chyba że w podobnej cenie jest coś ciekawego?

Dodane 57 minuty 27 sekundy:
Może jeszcze dodam, że ja patrzę na tą całą konstrukcję jako frezarka do DREWNA, wymiana narzędzi też pod drewno, dokładność jaka mnie zadowoli to 0,5mm już będzie w miarę ok, nie zakładam nawet dokładności 0.1mm.
Kressa chcę wykorzystać do drugiej maszynki do aluminium na śrubach kulowych ze stałą bramą i polem roboczym 300x300mm, dlatego takie dziwne pytanie z połączeniem Kressa + BT30, ale na razie daleka droga jeśli chodzi o tą do drewna, a gdzie tam alu...


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konstrukcja słupkowa

#20

Post napisał: gozdd » 17 cze 2019, 16:37

BT30 do drewna to "trochę" przerost formy nad treścią. Zwykłe elektrowrzeciono na tulejki ER będzie najrozsądniejsze, jakieś używane Elte czy Teknomotor.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”