Oświecenie potrzebne

Frezowanie długich elementów

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Kepelle
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:43

Oświecenie potrzebne

#1

Post napisał: Kepelle » 19 maja 2019, 16:51

Witam Szanownych!

W związku z wykończeniem domu, potrzebuję dużo różnego rodzaju listew wykończeniowych z drewna. Marzy mi się, aby te listwy miały wzór typu relief. tj rzeźbione ornamenty.
mam koncepcję aby wykonać to na cnc typu 3040 lub 4060 . I tu jest pytanie - czy to jet możliwe aby wykonać długości 2200 mm szerokość 200 mm. Jeżeli tak to bardzo prosiłbym o wskazówki, naprowadzenie lub wyprowadzenie mnie z błędu.
Serdecznie Pozdrawiam




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Oświecenie potrzebne

#2

Post napisał: lajosz » 19 maja 2019, 17:11

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy:

Czy zanim oświecimy Ciebie, mógłbyś oświecić nas i napisać co to jest cnc typu 3040 lub 4060 ?


Autor tematu
Kepelle
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:43

Re: Oświecenie potrzebne

#3

Post napisał: Kepelle » 19 maja 2019, 17:27

Dzięki za szybką reakcję!
W Chinach jak i u nas można kupić takie maszynki o symbolu : CNC 3040 Z-DQ 3D
Nie wiem czy mogę wkleić link... https://cnc-ultrasonic.pl/frezarka-cnc- ... -p-64.html
Takie coś ma pole obróbki na szerokość 30 cm, lub większe maszyny na 40 cm. No i kwestia jest taka: czy można zapiąć deskę o długości 2 metry i w jakiś sposób przesuwać materiał na stole?
Pozdrawiam


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Oświecenie potrzebne

#4

Post napisał: lajosz » 19 maja 2019, 19:06

Kepelle pisze:
19 maja 2019, 17:27
czy można zapiąć deskę o długości 2 metry i w jakiś sposób przesuwać materiał na stole?
Teoretycznie tak, ale .... zabawy z tym trochę będzie, bo:
-- trzeba odpowiednio przygotować mocowanie tej deski, czyli ... musi być równo przesuwana i na czymś muszą się opierać te części które akurat są poza maszyną.
-- trzeba odpowiednio przygotować ścieżki do frezowania, czyli ... podzielić relief na fragmenty odpowiadające polu obróbczemu maszyny pomniejszone o wartość "zakładki", czyli jeden fragment reliefu musi zachodzić na drugi, więc .... potrzebne będą również jakieś markery/znaczniki do których bazowany będzie kolejny fragment.

Tak czy siak ..... jest to do wykonania na takiej małej maszynie, ale ..... trochę trzeba się pobawić.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Oświecenie potrzebne

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 19 maja 2019, 19:24

Kepelle pisze:
19 maja 2019, 17:27
?No i kwestia jest taka: czy można zapiąć deskę o długości 2 metry i w jakiś sposób przesuwać materiał na stole?
Pozdrawiam
Deskę? Jak "zapniesz deskę" długości 2m to ta "frezarka" rozpadnie się na części...
A jeśli jakimś cudem nie rozpadnie się, to będzie frezować taką deskę miesiąc.

q


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Oświecenie potrzebne

#6

Post napisał: lajosz » 19 maja 2019, 19:52

@oprawcafotografii

Nadal twierdzę, że to jest do wykonania na takiej frezareczce.
Inna sprawa, czy to ma sens :)


Autor tematu
Kepelle
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:43

Re: Oświecenie potrzebne

#7

Post napisał: Kepelle » 19 maja 2019, 20:18

Pełnego entuzjazmu na ziemię sprowadził "Oprawcafotografii" .
Zakładając że zrobię przedłużenie stołu za radą "Lajosz" to przykładowy wzór listwy o wymiarze 7x200 cm (ten całkiem na dole w załączonym obrazku)
Obrazek
potrwa miesiąc czasu?
Wiedziałem że to trochę trwa - kilka godzin, ale hmmm... pełna załamka.
A może są jakieś pocieszające wieści? Może mocniejsze wrzeciono?
Pozdrawiam
Załączniki
HTB1eBjIPXXXXXXJapXXq6xXFXXXx.jpg
listwa


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Oświecenie potrzebne

#8

Post napisał: lajosz » 19 maja 2019, 21:02

Kepelle pisze:
19 maja 2019, 20:18
A może są jakieś pocieszające wieści? Może mocniejsze wrzeciono?
W tym przypadku NIC NIE POMOŻE, czyli kompletnie nic Ci nie da mocniejsze wrzeciono, no ..... mocniejsze wrzeciono może skrócić czas wstępnej obróbki, ale naprawdę niewiele.
TO JEST RELIEF z duża ilością szczegółów, więc ...... czy maszyna duża czy mała, to i tak te szczegóły powinny być wyfrezowane, więc jeśli chcesz dokładności, to musisz założyć freza o mniejszej średnicy, a co za tym idzie, czas obróbki się wydłuży, czyli wzór jest taki, że im większą chcesz dokładność, tym mniejszej średnicy narzędzie = dłuższy czas obróbki.

Dodatkowo jeśli chciałbyś to robić na tej małej maszynce (załóżmy że z polem roboczym 300mm), to zabawy jest znacznie więcej, bo trzeba wtedy zrobić 7 części z pociętym reliefem, po czym dla każdej przygotować przynajmniej dwie ścieżku maszynowe, a na końcu wykonać to na tej desce, za każdym kawałkiem zmieniając freza ze zgrubnego na wykańczający.

Roboty w hooj i frezowanie potrwa dłuuugo, a i tak przy założeniu, że nigdzie się nie pomylisz i że frezy się nie połamią gdzieś podczas obróbki.

Na dużej maszynie, np. takiej z polem roboczym ponad 2000mm, też specjalnie krócej nie będzie, bo relief jest ten sam.
No, .... krócej może być, bo zmiana narzędzia tylko dwa razy, a jeśli maszyna z ATC, to nie musisz tego pilnować + odpada przesuwania materiału + odpada przygotowanie więcej niż dwóch ścieżek maszynowych, ale ...... i tak (moim zdaniem oczywiście) jakiegoś spektakularnego przyrostu szybkości nie będzie, bo maszyna duża.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Oświecenie potrzebne

#9

Post napisał: piromarek » 19 maja 2019, 22:00

Cześć
organizacja długich obróbek:

proste wierszowanie:

jakiś bardziej skomplikowany wzór:


Autor tematu
Kepelle
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2019, 14:43

Re: Oświecenie potrzebne

#10

Post napisał: Kepelle » 19 maja 2019, 22:33

Łał! gdyby mi takie konie wyszły to bez kija do mnie nie podchodź...:)
Dziękuję za przesłane informację. Może Panowie jeszcze podpowiedzą +/- ile by trwało frezowanie takiej listwy przy założeniach 200cm na 7 cm Nie żądam dokładnego czasu tylko orientacyjnie - 10 godzin? 100? Mam na myśli relief z załączonego przez mnie obrazka. A może " spokojniejszy wzór"
Nie będę ukrywał że bardzo mi zależy na samodzielnym wykonaniu - jednak taka cnc to trochę kasy i nie chciałbym przechodzić kolejnego rozczarowania.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”