3D generator oraz 3D program


Autor tematu
kalibovers
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 12 maja 2019, 20:07

3D generator oraz 3D program

#1

Post napisał: kalibovers » 12 maja 2019, 20:11

Witam wszystkich serdecznie.
Zaczynam przygodę z projektowaniem 3D . Aktualnie moja firma zajmuje się spawalnictwem oraz metalurgią dlatego chcemy dołożyć do tego usługę projektowania oraz wyrobów 3D.
I tu pojawia się moje pytanie. Czy istnieje program do generowania 3D Tzn. Wklejam jakiś obraz/ obrazy i on przerabia mi np. na obraz o parametrach które podam. Druga sprawa jaki program polecacie do projektowania 3D na początku a jaki dla osób zaawansowanych ?
Zanim coś wprowadzę do firmy wolę sam tego spróbować czy w ogóle będzie to odpowiednie.
Dodatkowo na koniec mam jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje program typu 3D do sprawdzania wytrzymałości tzn. obciążenia?

Pozdrawiam i liczę na wyczerpującą odpowiedź od jakiegoś specjalisty :).




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 3D generator oraz 3D program

#2

Post napisał: zibi » 13 maja 2019, 09:34

Artcam
NX Siemens
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


TopSolutionPL
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 06 mar 2018, 11:36
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 3D generator oraz 3D program

#3

Post napisał: TopSolutionPL » 13 maja 2019, 11:50

Zapraszam do zapoznania się z oprogramowaniem TopSolid 7, w nim ma Pan dostępne m.in.

– parametryczne projektowanie 3D
– zintegrowany PDM (wewnątrz systemu)
– intuicyjny interfejs użytkownika
– optymalizacja pracy na dużych złożeniach
– obliczenia wytrzymałości części i złożeń
– nowatorskie podejście do kinematyki i dynamiki
– biblioteki inteligentnych komponentów
– obsługa procesorów wielordzeniowych


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: 3D generator oraz 3D program

#4

Post napisał: kubus838 » 15 maja 2019, 17:51

kalibovers pisze:
12 maja 2019, 20:11
Czy istnieje program do generowania 3D Tzn. Wklejam jakiś obraz/ obrazy i on przerabia mi np. na obraz o parametrach które podam. Druga sprawa jaki program polecacie do projektowania 3D na początku a jaki dla osób zaawansowanych ?
Witam

Z tego co wiem to nie ma takiego programu do którego importujesz zdjęcie a on robi z tego relief o podanych wymiarach. Nawet w artcamie trzeba trochę nad tym zdjęciem i reliefem popracować. Po prostu żaden program nie wykonuje wszystkiego automatycznie.
Ale z racji tego, ze teraz "pokazują" się coraz nowsze klony programów to może ktoś mądrzejszy na ten temat się wypowie - sam jestem tego ciekaw.
Kol. kalibovers proponuje zaznajomić się z programem B2g.

Co do TopSolid 7 to bardzo proszę o podanie ceny lub strony gdzie cenę można poznać, co również pozwoli na zaznajomienie się z tym programem. Na razie tylko został zamieszczony tzw "bełkot" handlowy. Nie pytam o recenzje z pracy bo i tak znajdzie się ktoś kto założył konto miesiąc temu i już używa tego programu parę lat z powodzeniem.

A kol. kalibovers proponuje poszukać oprogramowania CAD/CAM i poprosić dystrybutora bądź producenta o wersję testową. A później dokładnie sprawdzić czy będzie przydatny w Twojej firmie i wtedy zdecydować po intensywnych negocjacjach o zakupie. Jako "nowy" forumowicz za chwilę dostaniesz tysiące ofert zakupu oprogramowania CAD/CAM. Oczywiście wszystkie programy będą najlepsze i będą wykorzystywane przez wszystkie firmy na świecie - to taki bełkot handlowy.

robert

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: 3D generator oraz 3D program

#5

Post napisał: bartuss1 » 15 maja 2019, 18:34

artcam, mastercam, solidworks , czy camworks. Nie znam topsolida, nie wiem nawet czy ma sensownego cama pod fanuca.
Jakkolwiek artcam idzie rastrem, to master już w miare inteligentną sciezką, ale oba sa programami do oróbki a nie zabaw wytrzymałosciowych, w solidworksie ,owszem beda te pierdoły wyrzymałosciowe, ale trzeba miec wtyczke własnie camworks, a una juz taka inteligntmna nie jest. Nie ma złotego srodka. A B2g to szkoda czasu mimo ze darmowy.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 3D generator oraz 3D program

#6

Post napisał: Avalyah » 15 maja 2019, 18:52

Można zacząć od Fusion360, jest darmowy i wiele potrafi. Na pewno dla początkującego się nada.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: 3D generator oraz 3D program

#7

Post napisał: kubus838 » 15 maja 2019, 19:16

Avalyah pisze:
15 maja 2019, 18:52
Można zacząć od Fusion360, jest darmowy i wiele potrafi. Na pewno dla początkującego się nada.
A możesz napisać co on potrafi? Oczywiście patrząc na to pisz autor tematu

robert


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 3D generator oraz 3D program

#8

Post napisał: Avalyah » 15 maja 2019, 20:07

Jest dobry na początku, a takiego szuka autor, posiada moduł mes, także obliczenia również można wykonać. Co do reliefów to nie wiem, pewnie takich możliwości nie posiada.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: 3D generator oraz 3D program

#9

Post napisał: kubus838 » 15 maja 2019, 21:51

1. A w jakim jest języku?
2. Jakie pliki można w nim otworzyć/importować?

robert

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Re: 3D generator oraz 3D program

#10

Post napisał: pascalPL » 15 maja 2019, 22:04

kalibovers pisze:I tu pojawia się moje pytanie. Czy istnieje program do generowania 3D Tzn. Wklejam jakiś obraz/ obrazy i on przerabia mi np. na obraz o parametrach które podam.

Niestety nie ma jeszcze AI na godziny, która robi takie cuda. Chyba nadal taniej wychodzi zatrudnić kumatego studenta i liczyć, że szybko nie ucieknie w poszukiwaniu lepszych zarobków. To co napisałeś jest generalnie możliwe w środowisku, które opisuje poniżej, ale nie wygląda to aż tak różowo. Możesz wkleić obraz 2D z pliku rastrowego i po zeskalowaniu na jego bazie tworzyć model 3D. Ale jest to ręczna robótka nie automat. Można wspomagać się np. fotogrametrią i softem do tworzenia modeli 3D ze zdjęć czy skanów laserowych np. https://www.3dflow.net/3df-zephyr-free/
kubus838 pisze:2. Jakie pliki można w nim otworzyć/importować?

Pytanie a jakie chcesz? Bo ja importuje pliki STEP, i złożenia i części z SolidWorks'a. Ale moduł importu potrafi więcej, ale mi nic więcej nie było potrzeba. Generalnie z https://grabcad.com/library nie miałem do tej pory większego problemu znaleźć projektu, którego nie dało się zaimportować.
Dodatkowo w opcji Insert jest integracja z katalogiem MacMaster'a https://www.mcmaster.com/ i łatwo możesz wnieść do projektu jakieś gotowce.. a jest tego duuużo.

Wracając do softu do modelowania 3D.
Jeżeli interfejs programu może być w języku Angielskim (lub Japońskim, Niemieckim, Chińskim)

to zdecydowanie Fusion 360 firmy Autodesk. W uproszczeniu ale nie do końca jest to chmurowa wersja Autodesk Inventor (ale nie jest to prawda, jest to całkiem inny i inaczej rozwijany produkt).

Fusion 360 to kompletne rozwiązanie CAD/CAE/CAM.
W uproszczeniu nie wychodząc ze środowiska Fusion 360 możesz:
- zrobić szkic, rysunek 2D
- potem z tego szkicu stworzyć model 3D
- przygotować gięcie blach
- uformować (wykształtować) bryłę 3D o kształtach bardziej "opływowych"
- dokonać symulacji obciążeń, rozkładu sił
- przygotować render dla klienta
- jakiś filmik z animacją,
- zrobić export bryły 3D na drukarkę 3D
- zrobić rysunki techniczne, rzuty dla podwykonawcy detalu
- przygotować GCODE dla obrabiarki numerycznej na sporą liczbę maszyn (dostępne są postprocesory na większość popularnych sterowników). Moduł CAM jest zaimplementowanym HSM CAMem, które kupił Autodesk jakiś czas temu i ma parę funkcji dostępnych w zaawansowanym sofcie np. 4 i 5 oś.

Można poczytać i pooglądać w sieci co to umie, pierwsza strona z brzegu:
https://cadsoft.pl/oprogramowanie/autod ... usion-360/
A na youtube to już masa filmów gdzie widać co i jak.

Do tego jest tani i ma fajny sposób licencjonowania. Nie każdemu może odpowiadać ale za taką kasę nie znalazłem lepszego rozwiązania dla małej/średniej firmy.
Oczywiście Solidworks, NX czy Catia pewnie są w pewnych rozwiązaniach lepsze, mają więcej wspomagaczy... ale na taki soft trzeba już szykować dziesiątki tysięcy złotych na pierwszy rok użytkowania a krzywa uczenia jest praktycznie taka sama, więc poznanie softu zajmie wiele, wiele godzin.. a kursy kosztują majątek.
Fusion 360 jest produktem dla ludzi, potrafi wiele i kosztuje niewiele.. a nawet można starać się o licencję "startup" i wtedy mamy czas na naukę bez dodatkowych kosztów. Nie widziałem takiej opcji w przypadku wielkiej trójki.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2019, 22:32 przez pascalPL, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”