Sprężarka , osuszacz i zbiornik "na dworze"

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Sprężarka , osuszacz i zbiornik "na dworze"

#1

Post napisał: 251mz » 27 kwie 2019, 13:10

Hej mam pytanie.

Wcześniej miałem zasilanie warsztatu w sprężone powietrze z innego budynku.
Za jakieś 2 miesiące skończy mi się ten dobrobyt.
Kupiłem już używaną sprężarkę śrubową , zbiornik chce dać około 1m3 no i jeszcze może osuszacz ziębniczy.

Jako ,że na hali miejsca brak , to padł pomysł aby za halą postawić małą budkę z płyty warstwowej 50mm z kratką wentylacyjną , a w środku umieścić zbiornik , sprężarkę i osuszacz.

Chciałem się zapytać czy ktoś próbował takich manewrów i jak to się spisuje.
O lato się nie martwię , lecz o zimę .
Czy niskie temperatury dajmy do -15 będą miały zły wpływ na takie umiejscowienie sprzętu?
W dzień raczej nie powinno być problemu bo jeśli sprężarka będzie co dajmy 15 min się uruchamiała to w takiej budce powinna być temperatura powyżej 0 .
Martwię się bardziej co z nocą jak spadnie temperatura a sprzęt nie będzie chodził....
Instalować tam jakiś grzejnik elektryczny czy jak?




tad1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 17 sty 2008, 20:01
Lokalizacja: skawa

Re: Sprężarka , osuszacz i zbiornik "na dworze"

#2

Post napisał: tad1 » 27 kwie 2019, 14:06

Mam sprężarkę śrubową na zewnątrz ,dawno dorobiłem sterowanie i podgrzewanie kompresora z czujnikiem temperatury wewnątrz obudowy ustawione na 20 stopni ,włącza mi się 1,5 godziny wcześniej od uruchomienia jak temperatura spadnie do około 1 stopnia ,działa w automacie od poniedziałku do piątku jak chce w sobotę muszę włączyć ręcznie . Taki obieg zamknięty farelka w obudowie metalowej pobiera powietrze z obudowy podgrzewa i wtłacza z powrotem do obudowy kompresora.
Teraz nie mam problemów z uruchomieniem kompresora mam 11 kw ,bez podgrzania potrafiło mi wybić bezpieczniki ,przy uruchomieniu rano
Zbiornik też mam na zewnątrz tylko pod dachem i nigdy mi powietrze nie zamarzło . osuszacza nie mam .


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sprężarka , osuszacz i zbiornik "na dworze"

#3

Post napisał: 251mz » 27 kwie 2019, 15:12

Czyli dajmy na to jeśli pracujesz cały tydzień od 6 rano to podgrzewanie załącza się od 5:30 i grzeje budę do 20 stopni jeśli na dworze jest poniżej 1 stopnia?
Dalej w ciągu dnia też jest aktywne podgrzewanie czy wtedy kompresor chodzi na tyle często ,że jest tam ciepło?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Sprężarka , osuszacz i zbiornik "na dworze"

#4

Post napisał: WZÓR » 27 kwie 2019, 16:11

Jak byłem u znajomka , to kompresor , osuszacz i inne ustrojstwa trzymał na zewnątrz hali w blaszaku.
..... , jakiś tam większych zabezpieczeń przed zimnem tam nie widziałem.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


tad1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 17 sty 2008, 20:01
Lokalizacja: skawa

Re: Sprężarka , osuszacz i zbiornik "na dworze"

#5

Post napisał: tad1 » 27 kwie 2019, 17:35

251mz pisze:Czyli dajmy na to jeśli pracujesz cały tydzień od 6 rano to podgrzewanie załącza się od 5:30 i grzeje budę do 20 stopni jeśli na dworze jest poniżej 1 stopnia?
Dalej w ciągu dnia też jest aktywne podgrzewanie czy wtedy kompresor chodzi na tyle często ,że jest tam ciepło?

Grzeje tylko do pierwszego rozruchu ,póżniej jak pracuje to już jest ciepły ,chyba żeby się włączył raz rano ,drugi raz na koniec zmiany , ale tak nie ma.
Z tego co zauważyłem to jak był mróz i nie miałem podgrzewania to miał bardzo ciężki rozruch ,dlatego często wywalało zabezpieczenie a mam na styk, duży mróz gęsty olej w sumie szkoda kompresora

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”