Toczenie teflonu...

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Toczenie teflonu...

#1

Post napisał: oprawcafotografii » 24 kwie 2019, 06:40

Hej

Coś mi chodzi po głowie i w związku z tym potrzebowałbym rurki cienkościenne z teflonu.
Sztywna rurka, nie miękki wąż...

Średnica w okolicy 15-20mm, ścianka jak najcieńsza, max 1mm, chętnie z 0.5mm.
Odcinki 10-15cm.

Pytanko - czy widzieliście może żeby ktoś sprzedawał takie rurki gotowe?

Drugie - czy taką rurkę dałoby się wytoczyć zbierając materiał od środka np. z rurki 20/10mm?

q




pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Toczenie teflonu...

#2

Post napisał: pavyan » 24 kwie 2019, 12:15

Pytanie podstawowe - jaka jest wymagana długość jednego, gotowego elementu? Bo 100-150mm - nie wytoczysz (ale może wywiercisz?).
Z mojej praktyki, przy tej średnicy i grubości ścianki (1mm) wytoczenie takiej rurki będzie jeszcze bezproblemowe do długości np. 30mm, może 40mm, przy zbieraniu coraz cieńszej warstwy.
Teflon b. dobrze się obrabia, ale jest niestety wysoce plastyczny, powyżej tej długości rurka zacznie "pływać" i rożne rzeczy mogą się przydarzyć.
Przy ściance 0,5mm możliwa do wytoczenia długość mocno spadnie, nawet do 10-15mm i bardzo małej warstwie zbieranej.
Choć jest też inna szkoła mająca zastosowanie do tego typu materiałów - zebrać od razu grubą warstwę, "na gotowo"; obrobić któryś wymiar wyjściowo i potem zebrać na raz kilka milimetrów, już na gotowo. Np. z gotowych tulei teflonowych.
Gruba część materiału robi za sztywną podstawę przy nożu, materiał się nie odkształca - a po jednym przejściu noża (lub wiertła) jest już gotowy wymiar, nie ma dalszej obróbki już bardzo cienkiej, wiotkiej ścianki.
Narzędzia do teflonu powinny być ostre, wtedy dają ścisły wymiar; tępe odsuwają materiał -przy cienkiej ściance to jest nawet krytyczny warunek.

Najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby chyba szukanie gotowej rurki (powinny być oferowane), choć przy tej średnicy i ściance (0,5mm na pewno) handlowa rurka może mieć zaburzoną geometrię podczas transportu/magazynowania i może nie być okrągła - jeśli to jest ważne.

Istnieją rurki termokurczliwe z teflonu, ścianka ~0,4mm, średnice bardzo różne - ale zupełnie nie mam pojęcia, czy coś takiego pomogłoby jeździć temu czemuś, co Ci obecnie chodzi po głowie :D
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Toczenie teflonu...

#3

Post napisał: oprawcafotografii » 24 kwie 2019, 12:55

Dzięki. Nie, nic nie będzie jeździć ;)
Pojedyncze sztuki niestety 10-15cm...

Kombinuję dalej ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”