Pytanie o tokarkę

CZ1440G/1

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pytanie o tokarkę

#21

Post napisał: Petroholic » 07 kwie 2019, 22:25

Sądząc po wyglądzie (odlewy) śmiem wysnuć tezę, że wzmocniona przebije oryginał :)

Jutro posprawdzam do końca geometrię, spróbuję jakoś zreanimować uchwyt na jedno toczenie i zobaczymy czy da radę zrobić sobie flanszę pod cylinder pneumatyczny :D

A co tam pochwalę się :D

Obrazek Obrazek

Dwusetka Bisona ze starych zapasów magazynowych - nigdy nie zakładana, jeszcze w konserwacji :) Nawet zaślepki złącz pneumatycznych wciąż ma :D Wystarczy wyczyścić i przesmarować. Ma kilka rys "magazynowych" bo skrzynka nie zniosła próby czasu przy przekładaniu :) Chodzi ale trochę cieżko bo smar na łożyskach się zastał :D Przelot fi32 :) Kwartał na niego polowałem i znalazł się pod nosem :D

Uchwyt Bison 160 z przelotem i nówkami szczękami już też upatrzony :D

Zapytam ewentualnie ludzi którzy mieli z nimi kiedykolwiek styczność: domyślam się, że zawór ręczny służy do regulacji przepływu czyli docelowo do regulacji szybkości zaciskania/otwierania?



Awatar użytkownika

Autor tematu
Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Pytanie o tokarkę

#22

Post napisał: Pirat » 09 kwie 2019, 22:40

Jest tu jeszcze ktoś kto toczył na maszynie JAK W TEMACIE i chciałby się podzielić wrażeniami z obsługi tej tokarki :?:


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Pytanie o tokarkę

#23

Post napisał: m.j. » 10 kwie 2019, 08:49

Obawiam się, że nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi i temat jest podobny jak w przypadku klonów Nutool 550. Wszystko pewnie zależy od dystrybutora i tego czy zażyczył sobie jakiejś kontroli jakości.
Mając maszynę o podobnych parametrach i wykorzystując ją amatorsko bardzo sobie chwalę jej możliwości. W porównaniu do Nutoola to w ogóle nie ma porównania jeśli chodzi zarówno o możliwości, komfort pracy i jakość (miałem i czuję ogromną różnicę) . W stali ma wystarczającą sztywność (przynajmniej dla mnie). Porównując do TUMa 25B to jak dla mnie TUM był bardzo nieporęczną tokarką. Trudno mi się na niej pracowało. Być może miało to związek, że maszyna już miała swoje lata i wszystko chodziło jak chodziło. Pewnie jakby była nowa to bym miał zgoła inne zdanie. TUMkę miałem i też mam takie, a nie inne odczucia.
Jest tylko jedno "ale" - ja odnoszę się tylko do parametrów tokarki i jej stosunku gabaryty/możliwości. Niestety o jakości nic nie mogę powiedzieć, bo moja była produkowana wtedy kiedy maszyny musiały mieć dobrą jakość aby ktoś je chciał kupić. Więc nie wiem czy moją leciwą "tajwankę" można porównywać do dzisiejszej "chinki" w zakresie zastosowanych materiałów, kontroli jakości czyli generalnie tego co na finiszu daje nam oczekiwaną dokładność. Uproszczając mój wywód - jeśli jakościowo byłaby jak moja to ja bym się nie zastanawiał i taką zakupił. Jednak gdy okaże się, że żeliwo do odlewu to piasek, odlew to wydmuszka, łoże nieutwardzone, a geometria to loteria w zależności od tego czy chińczyk miał dobry dzień, a sprzedający szczęście przy zakupie do danego egzemplarza to już kicha po całości i wtedy wracamy do punktu wyjścia. Nikt nie rozwieje twych wątpliwości. Jedni zachwalają, drudzy potępiają.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pytanie o tokarkę

#24

Post napisał: Petroholic » 10 kwie 2019, 19:54

m.j. pisze:geometria to loteria
Podejrzewam, że w tej chince łoże i wrzeciennik wygląda podobnie do mojego więc:

U mnie zauważyłem mocne stożkowanie i to zaraz przy uchwycie. Fakt, że uchwyt również nadaje się do wymiany (a przynajmniej szczęki) ale stożek świadczy i tak o zrytej geometrii. W przypadku mojej ciągnie 0.4mm stożka na 50mm zbieżnie w kierunku uchwytu. Na razie geometrii nie tykam póki nie będę miał solidnego uchwytu i pręta kontrolnego ale do meritum. Wrzeciennik jest przykręcony do płaskiego łoża na 4 śrubach i dodatkowo ma 4 śruby blokujące pozycję pozwalające na ruch wrzeciennika w osi X oraz ewentualne skręcenie względem Z. Wysokość można regulować skrobiąc wrzeciennik lub wkłądając podkładkę... Także akurat poprawa geometrii chinki o ile łoże nie zjechane nie jest trudna :)

Obrazek

Zaznaczona śruba wrzeciennika.... 4 sztuki M12, po 2 na stronę... Trochę słabo widoczne na fotce ale wkręcane od spodu przez loże w skrzynkę...

Obrazek

Zaznaczone głębokie otwory fi11, a wewnątrz widać łeb śruby imbusowej M6. Po dwie na stronę. W sumie jeszcze nie sprawdzałem czy aby na pewno do regulacji geometrii, ale nie widzę dla nich innego zastosowania :)
Petroholic pisze:
07 kwie 2019, 22:25
Zapytam ewentualnie ludzi którzy mieli z nimi kiedykolwiek styczność: domyślam się, że zawór ręczny służy do regulacji przepływu czyli docelowo do regulacji szybkości zaciskania/otwierania?
Może nie jestem technologicznym debilem ale uśmiałem się sam z siebie :D Wspomniany przeze mnie "zawór" okazał się smarowniczką śrubową do ręcznego smarowania łożysk :D Nawet był pełny smaru łożyskowego :D Podejrzewam, że w DTRkach maszyn z takim cylindrem jest napisane coś w stylu "raz w tygodniu wkręcić o pół obrotu" :D To tak dla potomnych :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Pytanie o tokarkę

#25

Post napisał: Pirat » 10 kwie 2019, 20:19

Dzięki za opinie i spostrzeżenia, jeszcze się porozglądam za jakąś używaną tokarką, jak nic ciekawego nie znajdę to chyba kupię tą CZ1440G/1.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Pytanie o tokarkę

#26

Post napisał: m.j. » 11 kwie 2019, 08:51

Ad. Petroholic W mojej owe śruby regulacyjne są z przodu i z tyłu wrzeciennika. Jaki masz stożek wrzeciona w tej tokarce? Jeśli MK5 to mogę poratować trzpieniem kontrolnym. Zakupiłem kiedyś do TUMki i przydał się do nowego nabytku. Trzpień musiałem lekko potraktować szlifierką na stożku, ponieważ nie chciał wejść do końca i zapierał się już o wrzeciono. Musiałem na końcu lekko objechać aby się dobrze wpasował. Dzięki niemu ustawiłem wrzeciennik w ciągu kilku minut. Doskonale też spisuje się przy ustawianiu konika.

Ad. Pirat Przy zakupie chinki koniecznie musisz pojechać z czymś co pozwoli sprawdzić geometrię. Tokarka nawet najlepiej zaprojektowania nie przyda się jeśli ma zrytą geometrię, a remontować nową za takie pieniądze to już przesada. Przejdzie przy jakieś Nutoolo-podobnej tokarce za 3KZ, a ta pewnie już kilkanaście nówka kosztuje.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


atlc
Posty w temacie: 4

Re: Pytanie o tokarkę

#27

Post napisał: atlc » 11 kwie 2019, 08:58

Korzystaj Radek, nie dalej jak dwa dni temu mówiłem Ci żebyś szukał kogoś kto użyczy trzpienia, a tu proszę, kolega sam się znalazł:)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pytanie o tokarkę

#28

Post napisał: Petroholic » 11 kwie 2019, 10:40

I to pod samym nosem :D Jasne, że skorzystam :) Stożek zaraz sprawdzę ale skoro w koniu jest MT4 to pewnie we wrzecionie jest MT5 :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 22
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Pytanie o tokarkę

#29

Post napisał: Pirat » 23 maja 2019, 01:30

Jednak kupiłem CZ1440 z DRO na dwóch osiach, tokarka kilkuletnia ale z przebiegiem ok. jednej godziny.
Na dzień dobry zdjąłem górny suport, ślizgi oczywiście ciosane siekierą, prawie zero przylegania do łoża, ślizgi suportu i konika doskrobałem tak że ładnie leżą na łożu. Konik był trochę przestawiony, ale go szybko wyregulowałem, skrobanie i regulacja zajęła mi ok.10 godzin.
Tokarka jest zrobiona z niezłej jakości żeliwa, łoże hartowane (sprawdzone), wrzeciono dość sztywne, koła zębate we wrzecienniku hartowane i wyglądające na solidne.
Po wstępnym wypoziomowaniu tokarki wziąłem się za próby toczenia, sztywność tokarki bez porównania większa niż Nutool 550,
Dokładność toczenia też nie najgorsza, na wałku fi 35 zapiętym w uchwyt bez podparcia na długości 100mm robi stożek 0,02mm, może jeszcze powalczę z tym stożkiem bo jest ładna regulacja wrzeciennika.
Dodam jeszcze że wersja mojej tokarki ma skok śruby pociągowej 4mm przez to wszystkie gwinty metryczne i posuwy są realizowane z jednego ustawienia gitary.
Reasumując, jestem bardzo zadowolony z zakupu, trochę pracy było przy tokareczce, ale potencjał maszyna ma spory, tokarka w sam raz dla warsztatowca.
Jak są jakieś pytania to pytać.


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Pytanie o tokarkę

#30

Post napisał: m.j. » 23 maja 2019, 08:22

Czekam z niecierpliwością na dalsze relacje.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”