Wiercenie w mosiądzu

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 19 lis 2014, 18:31

jasiu... pisze:wiertło na suporcie.
np tak...
Obrazek Obrazek
lub w klasyczny imak
Obrazek
https://www.cnc.info.pl/topics56/jak-ro ... 428,20.htm


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: Pafełek » 19 lis 2014, 22:42

Zakupiłem wcześniej uchwyt wiertarski do tokarki i tak wykonuję otwory.Jeżeli nie mam odpowiednich wierteł to chyba nic nie zmieni zamontowanie wiertła w imaku?
Znalazłem wiertło z gwintownikiem podobne do wiertła które podaliście.Wierci się zdecydowanie lepiej.


donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#13

Post napisał: donaks » 19 lis 2014, 23:29

Witam,
trochę dziwi mnie,że piszesz że musisz wyczyścić wiertło z przyklejonych wiórów.
Mogę podejrzewać tylko,że może masz mosiądz M63,choć pręty w zasadzie są z MO58. Z MO58 nie ma żadnych problemów z obróbką.
Używam wierteł Fanar HSSE srebrne(tylko nie czarne,choć ponoć to samo,ale nie to samo).
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 19 lis 2014, 23:57

donaks pisze:Używam wierteł Fanar HSSE srebrne(tylko nie czarne,choć ponoć to samo,ale nie to samo).
Nie, nie to samo.
Wiertła ciemnogranatowego koloru są odpuszczane w parze wodnej, w wyniku czego na ich powierzchni powstaje cienka warstewka tlenków żelaza(tego właśnie koloru), która działa przeciwprzylgowo.
Przy wierceniu takim wiertłem(czarnym) metali nieżelaznych warstwa tlenków działa jednak przeciwnie, tzn przyspiesza przyklejanie wiórków (metale nieżelazne mają większą od stali aktywność chemiczną w wyższej temperaturze), i wtedy tylko dobra gładkość powierzchni przyłożenia i natarcia może poprawić warunki pracy wiertła.
Dlatego lepiej używać do tego wierteł HSSE (białych).
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

#15

Post napisał: Pafełek » 20 lis 2014, 21:07

Tak to mosiądz MO58, nigdy wcześniej w mosiądzu nie wierciłem i zdziwiło mnie to zapychanie.
Czy mógłby ktoś podesłać link ze sklepu takiego wiertła fi 2 lub 2,5 mm?


steve99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2019, 15:36

Re: Wiercenie w mosiądzu

#16

Post napisał: steve99 » 19 lut 2019, 15:49

Witam, Panowie! Będę pisał szczerze więc proszę nie brać tego za złośliwość lub sarkazm.
Czytając to co piszecie jestem pełen podziwu waszego poziomu wiedzy. Proszę zdradźcie skąd ją czerpiecie? Połamałem kilka wierteł wiercąc w miedzi a wystarczyło zmienić chłodziwo o czym dowiedziałem się tutaj. Nauczony tym doświadczeniem najpierw zacząłem czytać na temat wiercenia w mosiądzu i tak banalna czynność staje się sztuką. Widzę jakieś skany ze starych książek które pewnie nie są już dostępne ale chętnie poznam jej tytuł.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Wiercenie w mosiądzu

#17

Post napisał: RomanJ4 » 19 lut 2019, 19:50

Czytając to co piszecie jestem pełen podziwu waszego poziomu wiedzy. Proszę zdradźcie skąd ją czerpiecie?
Praktycznie to sam sobie odpowiedziałeś
Nauczony tym doświadczeniem najpierw zacząłem czytać na temat wiercenia w mosiądzu i tak banalna czynność staje się sztuką.
Gdzie? a wszędzie gdzie tylko można. Choć w necie można znaleźć prawie wszystko, to są jeszcze informacje w starych już czasem książkach sprzed ery netu, których przeważnie nikomu się nie chciało zeskanować, albo ich skany zaginęły gdzieś w oceanie tagów...
chętnie poznam jej tytuł.
tytuł masz podany..
(za L. Burnat "Ostrzenie i ostrzarki narzędzi")
Do niedawna była jeszcze jedna fajna strona naszpikowana informacjami teoretycznymi i praktycznymi pt "Ostrzarnia"(ostrzarnia.pl),
https://www.google.com/search?client=fi ... YszTCI7qvY
ale nie wiedzieć czemu od roku nie można znaleźć domeny... Szkoda.
Poza tym wiele znajdziesz w książkach E. Górski "Poradnik narzędziowca" https://alle....pl/oferta/poradnik-narzedziowca-wydanie-v-eugeniusz-gorski-7823969365?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_KRK_PLA_Ksi%C4%85%C5%BCki+i+komiksy&ev_adgr=Ksi%C4%85%C5%BCki+i+komiksy&gclid=EAIaIQobChMI94yFq7nI4AIVDvlRCh2_HwfcEAQYASABEgI73_D_BwE&gclsrc=aw.ds
oraz W. N. Bakul "Ostrzenie narzędzi ściernicami diamentowymi" https://tezeusz.pl/bakul-w-n-ostrzenie- ... ymi-644844
a także w tematach z odnośnikami do materiałów:
ostrzenie-narzedzi-t65321.html
ostrzalka-do-wiertel-t49162.html
ostrzenie-wiertel-kretych-metoda-washbu ... 31896.html
(tag/ostrzenie)
pozdrawiam,
Roman


steve99
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2019, 15:36

Re: Wiercenie w mosiądzu

#18

Post napisał: steve99 » 20 lut 2019, 08:33

Internet jest fajny ale do internetu mają dostęp fachowcy i ludzie którzy się znają tak jak wy a i są tacy co uważają że się znają i to oni najwięcej wypisują ale zwykle głupot. Ktoś z dużą wiedzą rzadziej zagląda do netu w poszukiwaniu wiedzy bo ma to w głowie a wielu z nich wprost nie chce się dzielić tą wiedzą bo np. zdobycie jej dużo ich kosztowało. Wiec z góry dziękuję że potraficie i chcecie się dzieli wiedzą.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Wiercenie w mosiądzu

#19

Post napisał: RomanJ4 » 20 lut 2019, 13:41

Częściowo masz rację, ale tylko częściowo, internet daje możliwość dotarcia do materiałów i doświadczeń ludzi o których bez niego nawet byśmy nie wiedzieli. (tak nawiasem sam z niego właśnie korzystasz by wiedzę/lub wskazania do niej zdobyć Obrazek)
Poza tym może bardzo ułatwić wyjaśnienie kwestii poprzez niemożliwe z żywej, zwłaszcza zdalnej konwersacji, odesłanie do adekwatnych obrazów (zdjęcia, filmy, rysunki, skany, itp), co też zresztą sam staram się robić, bo jak mówi stara maksyma: "Jeden obraz zastąpi 1000 słów"
Oczywiście trzeba przy korzystaniu z jego zasobów "mieć swój rozum" i nie przyjmować bezkrytycznie wszystkiego, ale np poradnikom i innym materiałom różnych poważnych firm, ośrodków naukowych, politechnik, gremiów politechnicznych (np czasopisma czy fora branżowe, itp), czy wreszcie starym warsztatowym praktykom, zrzeszonym często w fora podobne do tego, wiarę raczej dać można, że to o czym piszą(poparte nierzadko ilustracjami) nie jest z sufitu.
Co innego w handlu - tu wyolbrzymiający zalety towaru sufit niestety często zastępuje rzetelne dane.
Reasumując, trzeba mieć także własne zdanie, a w miarę możliwości sprawdzać informacje w różnych źródłach.. Obrazek
No i rzecz druga... nikt nie pamięta wszystkiego, zwłaszcza jak nie wykorzystuje danej wiedzy permanentnie.. :wink:
I po to jtakże jest internet - by odświeżyć pamięć, znaleźć potrzebna dane... tylko trzeba wiedzieć czego konkretnie się szuka..
pozdrawiam,
Roman


Bartek_a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wiercenie w mosiądzu

#20

Post napisał: Bartek_a » 26 lut 2019, 14:59

Do niedawna była jeszcze jedna fajna strona naszpikowana informacjami teoretycznymi i praktycznymi pt "Ostrzarnia"(ostrzarnia.pl),
https://www.google.com/search?client=fi ... YszTCI7qvY
ale nie wiedzieć czemu od roku nie można znaleźć domeny... Szkoda.
Ta strona, zdaje się należała do Macieja D. (nie podaje bo RODO), który miał też kanał na YT i tutaj trochę postów. Wygląda na to, że po prostu w pewnym momencie zawinął całą działalność. A szkoda, bo faktycznie wrzucał sporo przydatnych rzeczy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”