Dobór silników i sterowników

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
hunter.zax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2018, 13:46

Dobór silników i sterowników

#1

Post napisał: hunter.zax » 11 lut 2019, 19:05

Witam,temat założyłem w dziale podstawy ale przez kilka dni żadnego odzewu,być może dlatego,że ludzie czytający podstawy nie potrafią doradzić. Spróbuję zatem tutaj a więc...
...zbliża się moment w którym moja frezarka będzie ukończona od strony mechanicznej i będę zmuszony zmierzyć się z elektroniką .Niestety na elektronice nie znam się kompletnie i nie mam pojęcia czym się sugerować przy zakupie. Frezarka to konstrukcja aluminiowa z ruchomą bramą,rama z profili grubościennych 40x80,prowadnice liniowe THK 20 o długości 640mm na oś X i Y a Z 300mm,śruby kulowe 1605.Chciałbym obrabiać głównie drewno ale wiem,że aluminium też da radę.Frezarka do zastosowań tylko amatorskich.Do ukończenia zostały mi tylko boki bramy by wszystko spiąć a chciałbym dokonać zakupu silników i sterowników.Miały by być jak najbardziej popularne i najlepiej żeby były w sieci tutoriale jak to wszystko poskładać.Na YT natknąłem się na tutorial jak poskładać wszystko na stepstikach i Arduino ale nie wiem czy Arduino miałoby zastosowanie u mnie.Wstępnie znalazłem takie silniki
https://www.ebay.pl/itm/ACT-Motor-GmbH- ... :rk:1:pf:0
a sterowniko to
https://www.ebay.pl/itm/DM542-Stepper-M ... :rk:1:pf:0
lub
https://www.ebay.pl/itm/TB6600-Einachsi ... :rk:3:pf:0
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.




Autor tematu
hunter.zax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2018, 13:46

Re: Dobór silników i sterowników

#2

Post napisał: hunter.zax » 18 lut 2019, 18:04

Witam,pomyślałem,że może by tak ożywić temat i dodam kilka zdjęć z przeprowadzonych prac to może Koledzy zlitują się i podzielą się wiedzą.Przyznam,że napracowałem się przy niej bo ramę,bloki łożyskowe,całą zetkę i toczenie śrub wykonałem sam i szkoda byłoby mi ją odstawić do konta.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodane 9 minuty 32 sekundy:
W piątek skończyłem boki bramy tak jak wcześniej pisałem i dzisiaj zacząłem już składać
Obrazek Obrazek
Jeżeli będzie jakieś zainteresowanie tematem to będę wrzucał kolejne fotki i z chęcią odpowiem na pytania.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Dobór silników i sterowników

#3

Post napisał: MiziAir » 18 lut 2019, 18:52

Jak się nie znasz na elektronice to lepiej daj zarobić tym co się znają i kup gotowe uniwersalne sterowanie, taki jest mój punkt widzenia, bo sam jestem cienias w tej tematyce, a zabrałem się za budowę szafy sterowniczej... co kosztowało mnie dużo nerwów i wcale taniej nie wyszło bo nakupiłem dużo zbędnych modułów, kilka nie pasowało do siebie... pozatym organizacja kabli, też trzeba to 10 razy się zastanowić zanim się podepnie... Ale to moje zdanie. Kup silniki, na moje oko 3 - 4nm i do nich sterowanie, odpowiednie krańcówki i po kłopocie. Chyba że masz ambicje, to czeka cię dużo nauki i pracy, jeżeli zaczynasz od zera.


nowicjusz7
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 26 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Dobór silników i sterowników

#4

Post napisał: nowicjusz7 » 19 lut 2019, 23:56

1. Kup silniki, sterowniki i przewody do nich, sprzęgła
2. Przewód do elektrowrzeciona
3. Czujniki krańcowe mechaniczne, i indukcyjne do bazowania maszyny
4. Prowadniki kablowe
Wszystkie te elementy zamontuj i poprowadź przewody do miejsca gdzie będzie szafa sterownicza. Możesz poprowadzić również przewody do chłodzenia elektrowrzeciona, i przewód do nadmuchu na frez jeśli uznasz że się przyda.
Jeśli to wszystko zamontujesz będziesz mógł przejść do kolejnych etapów.


Autor tematu
hunter.zax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2018, 13:46

Re: Dobór silników i sterowników

#5

Post napisał: hunter.zax » 20 lut 2019, 16:47

Witam,Właśnie chcę kupić silniki i sterowniki tylko nie bardzo wiem jakie.Na Ebay znalazłem silniki Nema 23 23HS2442 4.2A 112mm 3Nm i do nich chciałem dokupić sterowniki tylko nie wiem które byłyby lepsze TB 6600 czy może DM 542?
Elektrowrzecionem na razie się nie zajmuję a resztę rzeczy czyli szafę przewody,czujniki krańcowe,prowadniki kabli i zasilacze mam.
Dzisiaj składałem już maszynę,z osią X poszło gładko,gorzej z osią Y.Jutro zamontuję czujnik i ogarnę geometrię bo śruba osi Y nie pracuję z taką samą siłą na całej długości więc wychodzi na to,że prowadnice do ustawienia.Jutro wrzucę parę fotek bo maszyna zaczyna nabierać kształtów.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dobór silników i sterowników

#6

Post napisał: adam Fx » 20 lut 2019, 20:00

uważaj na podróbki TB 6600
Sterownik wybierz tak by dawał prąd wystarczający do twoich silników a także taki by był wstanie dać jak największe napięcie.
silniki znajdź takie by miały jak najmniejszą indukcyjność

Pracuje właśnie nad serią która wiele wyjaśni w tych kwestiach ale to musi potrwać bo materiału do nagrania jest sporo.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


55555
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2011, 12:47
Lokalizacja: Nowy Tomyśł

Re: Dobór silników i sterowników

#7

Post napisał: 55555 » 20 lut 2019, 20:17

Witaj silniki ok do nich sterownik 542 i płytka sterujaca przynajmniej ja mam Db25 1205 pod mach 3 to jest taki podstawowy set. za mało podajesz informacji jak szybko chcesz jezdzic ,czym chcesz sterowac -jakim programem ,jaki komputer do tego czy masz z wyjsciem lpt itd. czytaj forum na wiekszosc twoich pytan jest tu odp jestem tak samo poczatkujacym pisaczem na forum a czytaczem zobacz sobie od kiedy
jakby co pisz smiało na priv pomoge w ramach swojej wiedzy - ja jeszcze nie frezuje ale etap składania elektroniki mam za soba wiec chetnie podpowiem razem odpicujemy swoje wynalazki .... :) howk


Autor tematu
hunter.zax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2018, 13:46

Re: Dobór silników i sterowników

#8

Post napisał: hunter.zax » 21 lut 2019, 16:43

Witam ponownie,tak jak obiecywałem wrzucę fotki z dzisiejszych prac.Fotki są od tyłu bo odwróciłem maszynę do montażu śruby bo silnik będzie z tyłu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niestety podczas montażu,po prawidłowym przykręceniu prowadnic osi Y śruba dalej obracała się ciężko co zmusiło mnie do demontażu i przyjrzeniu się wszystkim podzespołom.Wszystko sprawdziłem i okazało się,że bije łożysko.Na trzy kupione łożyska skośne dwurzędowe dwa to totalne szroty.Nigdy bym się nie spodziewał że można zepsuć tak łożysko.Były to Chińskie taniochy ale mimo wszystko powierzchnie były szlifowane tylko w jakim celu.Zakupię łożyska jeszcze raz ale tym razem jednorzędowe i poskładam je parami. Łożyska dojdą pewnie na początku przyszłego tygodnia i jak będą postępy z prac to dodam kolejne zdjęcia.


Autor tematu
hunter.zax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2018, 13:46

Re: Dobór silników i sterowników

#9

Post napisał: hunter.zax » 26 lut 2019, 19:15

Wczoraj doszły łożyska a dzisiaj następny etap prac czyli złożona oś Y

i X

Na chwilę obecną frezarka prezentuje się tak:
Obrazek
Obrazek
Jutro kolej na zetkę.


Autor tematu
hunter.zax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2018, 13:46

Re: Dobór silników i sterowników+fotorelacja z budowy

#10

Post napisał: hunter.zax » 27 lut 2019, 17:53

Kolejny dzień prac i kolejne postępy
Obrazek
Złożona oś Z
Obrazek
A tak wygląda całość
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jutro planuję zrobić i zamontować blat roboczy.Do tego celu zamierzam wykorzystać 13 milimetrową płytę z tarnamidu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”