Mała,sprytna frezarka narzędziowa

Mahoń 600 800 1000 lub inne?

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
baniok
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 19 wrz 2015, 00:34
Lokalizacja: Brzeszcze

Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#1

Post napisał: baniok » 13 lut 2019, 19:32

Część
Mam pytanie odnośnie zakupu frezarki konwencjonalnej do bardziej zaawansowanych ludzi niż ja, o co chodzi.

Jestem frezerem z niewielkim doświadczeniem, pierwsze kroki stawiałem na ogromnym Heckercie przy frezowaniu zgrubnym, później hobbystycznie na Fp800 a teraz przy chince x12- produkcja jednostkowa, maloseryjna. Aktualnie frezarka na zakładzie żyje własnym życiem, nadaje się jako wiertarka i to mocno zgrubna (dodatkowo jest za mała). Przyszedł czas na kupno czegoś innego, nie pisze że nowego bo raczej wchodzą w grę tylko maszyny używane.

Dziś byliśmy oglądać tokarkę Tos i przy okazji stała obok frezarka maho 800 i odrazu zaświeciły się oczka. Duży stół, przejazd w x _700 łamany stół w każdą stronę, dodatkowo obrotowy-ogolem cuda nie widy.

Czy są jeszcze podobne maszyny o takich możliwościach czy tylko Maho.
Kto posiada taką maszynę i może podpowiedzieć na co zwracać uwagę?

Zakres prac jakie wykonuję maszyna

Planowanie, przecinanie, frezowanie promieni, roztaczanie na H7 , praca z rozwiertaki, wiercenie tak w skrócie.

Materiały

Stal 30 hgs, nierdzewka, aluminium, brąz, tworzywa czyli wszystko 😀


Z góry dziękuję i pozdrawiam.



Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#2

Post napisał: ASOR » 14 lut 2019, 11:11

baniok pisze:
13 lut 2019, 19:32
Czy są jeszcze podobne maszyny o takich możliwościach czy tylko Maho.
Kto posiada taką maszynę i może podpowiedzieć na co zwracać uwagę?
Praktycznie każda konwencjonalna narzędziówka ma takie możliwości jeżeli ma odpowiednie wyposażenie. Z większych maszyn są Deckle i Avie, WMW Heckert też produkował podobne maszyny. I pewnie jeszcze coś z ZSRR. Avia ma na pewno taką zaletę, że firma istnieje i części i serwis są bez problemu dostępne.

Aczkolwiek przy szerokim profilu robót zastanowił bym się czy warto ładować się w jedną maszynę do wszystkiego. Aktualnie mam w warsztacie Avię FNC25 i FUS200. I w sumie większość robót robię na FUSie, bo jest zwyczajnie wygodniejszy właśnie z racji małych gabarytów (a FNC25 to też nie jakaś kobyła). Osobiście wolał bym mieć dużą frezarkę uniwersalną plus małą narzędziówkę z rozbudowanym wyposażeniem.


Autor tematu
baniok
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 19 wrz 2015, 00:34
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#3

Post napisał: baniok » 14 lut 2019, 11:31

Wiem że każda nsrzedziowka ma takie możliwości jak Maho tylko... Trzeba znaleźć kompletną co już jest problemem a Maho ma stół 3 w jednym ale z drugiej strony jedna awaria może go zdyskwalifikować.

Aktualnie pracuję na X8126b i avia i oraz FUS mają podobne parametry więc automatycznie trzeba coś większego.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#4

Post napisał: Petroholic » 14 lut 2019, 17:45

Maho jest fajne ale nie do konca... Odwrocone osie potrafia zgubic w starszych modelach (sam malo nie przywalilem dzwona) i jest baaaaaardzo powolna... Ale dla odmiany nie boi sie orania na grubo... Maho jako narzedziowka zdecydowanie nie...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#5

Post napisał: jasiu... » 14 lut 2019, 18:20

Maho ma też jedną wadę. To były bardzo porządne i spore maszyny, dlatego obecnie są porządnie zajechane najczęściej. Przy pracy w osi Z stołu masz gwarantowane, że geometrię wyprowadzać będzie trzeba. Nie trudne, jak ktoś umie, czasem trzeba poskrobać, ale swoje kosztować będzie.

Popatrz sobie, co można ewentualnie podobnego wybrać, nie nie chodzi mi o konkretny model, ale po prostu o zorientowanie się na rynku i wtedy szukasz: https://www.blechzulieferer.de/werkzeug ... /maschinen

A może jednak ze sterowaniem, coś w typie MIKRON WF 54 VH?


Autor tematu
baniok
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 19 wrz 2015, 00:34
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#6

Post napisał: baniok » 15 lut 2019, 06:21

Petroholic pisze:
14 lut 2019, 17:45
Maho jest fajne ale nie do konca... Odwrocone osie potrafia zgubic w starszych modelach (sam malo nie przywalilem dzwona) i jest baaaaaardzo powolna... Ale dla odmiany nie boi sie orania na grubo... Maho jako narzedziowka zdecydowanie nie...

Jest powolna? W jakim sensie? Przyspieszone posuwy i odczyty cyfrowe to dla mnie i wykonywania detali to przeskok o kilka lvl w górę 😀

jasiu... pisze:
14 lut 2019, 18:20
Maho ma też jedną wadę. To były bardzo porządne i spore maszyny, dlatego obecnie są porządnie zajechane najczęściej. Przy pracy w osi Z stołu masz gwarantowane, że geometrię wyprowadzać będzie trzeba. Nie trudne, jak ktoś umie, czasem trzeba poskrobać, ale swoje kosztować będzie.

Popatrz sobie, co można ewentualnie podobnego wybrać, nie nie chodzi mi o konkretny model, ale po prostu o zorientowanie się na rynku i wtedy szukasz: https://www.blechzulieferer.de/werkzeug ... /maschinen

A może jednak ze sterowaniem, coś w typie MIKRON WF 54 VH?
Super że Panowie się odezwali , wiem już coś od stroju technicznej.

Nie jestem super doświadczonym mechanikiem maszyn a tym bardziej frezerem 😂
Jak najlepiej sprawdzić oś Z? Wysunąć max pinole, czujnik na stół i jechać nim do góry a czujnik przy pinoli?

Widzę różne wersje tego mikrona, czy w wersji ze sterowaniem jest możliwość pracy z korbki?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#7

Post napisał: Petroholic » 15 lut 2019, 08:01

Wiekszosc nowszych maszyn oferuje standardowo wrzeciono 7.5krpm, starsze Maho maja 3k lub 5k gora... Do tego posuwy przyspieszone w starym Maho sa wolniejsze niz posuwy robocze w nowszych maszynach... Dlatego wyrazam opinie, ze dla mnie jest wolna :)

Starsze Maho byly pierwotnie zaprojektowane jako maszyny poziome i pozniej do nich dodano wrzeciono pionowe - mialem z taka stycznosc. Operator po innej maszynie ma burdelik w glowie przy Maho bo ma zamienione osie Y i Z. W tych maszynach mimo glowicy pionowej Zetka dziala przod/tyl, a podnoszenie/opuszczanie glowicy to Y :D

Jasiu tez ma racje. Maho to maszyna swietna do grubego orania i przewaznie tak byla wykorzystywana. Przez to wiekszosc z tych teraz dostepnych nie nadaje sie na narzedziowke bez grubego remontu...


Autor tematu
baniok
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 9
Posty: 69
Rejestracja: 19 wrz 2015, 00:34
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#8

Post napisał: baniok » 15 lut 2019, 09:49

Z przestawionymi osiami dopiero teraz zrozumiałem.
W sumie to nie wiem czy z nazwaniem maszyny narzędziową to nie przesadziłem. U nas nie robi się form, tłoczników czy jakiś specjalnych przyrządów do jednej setki.


Dużo się wierci, rozwierca w H7 ,

Przykład dzisiejszej roboty, wiercenie w pakiecie i rozwiercanie
Obrazek

Obroty 7k to też jakiś kosmos dla mnie.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#9

Post napisał: dasza77 » 15 lut 2019, 10:10

Jak szukasz małej i sprytnej, to zobacz jugosłowiankę ALG-100. Jeszcze czasem można trafić okazję.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Mała,sprytna frezarka narzędziowa

#10

Post napisał: Petroholic » 15 lut 2019, 10:40

Albo wszedobylskie i zarazem bardzo zacne Bridgeporty z serii Interact :) Ta maszynka w dobrych rekach czyni cuda...

A jak maszyna rozklekotana to nawet rozwiertak h7 potrafi jajo zrobic :) Jak dla mnie narzedziowka to zawsze byly pojedyncze elementy (to co wkleiles) i przerabianie/robienie przyrzadow do wykorzystania na innych maszynach :) Formy to zupelnie inna bajka :)
Ostatnio zmieniony 15 lut 2019, 10:43 przez Petroholic, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”