Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#1

Post napisał: lukasz89 » 08 mar 2018, 16:31

Dzień dobry. Co oznacza rozpoczęcie cięcia od krawędzi materiału i czym się różni od metody przebijania ? Do jakich maksymalnie grubości płyt zaleca się ciąć przebijając ?



Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 810
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#2

Post napisał: robal43 » 10 mar 2018, 09:49

Cięcie od Krawędzi materiału ma na celu szybsze przebicie sie łuku plazmowego przez materiał
i mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia dyszy (elektrody) podczas przebijania się łuku przez pewien czas wypływka materiału kierowana jest na boki jak (wulkan) :) ale to grubsze blaszki ...
Częściej stosowane w procesie cięcia gazowego

Stosuje się również Cięcie na wspólną krawędz jeśli Soft (nesting) pozwala na to..
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#3

Post napisał: lukasz89 » 10 mar 2018, 14:29

OK, a jak zaprogramować start od krawędzi w SheetCam ? Jeśli przy cięciu płyty 20 mm podczas przebijania występuje w pewnym momencie duże iskrzenie ku górze (takie jak przy nie docinaniu materiały z tym, że nie na boki, a w górę), ochlapuje osłonę dyszy i na powierzchni blachy w miejscu przebicia pozostają duże pęcherze (da się to usunąć, podobnie jak płaty z osłony), to tak jest poprawnie ?


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#4

Post napisał: lukasz89 » 04 lut 2019, 18:25

Jutro mamy kroić płytę stalową #30 mm. Co jeśli element ma otwory ? Przebicie na krawędzi oznacza transfer łuku w połowie na materiale, a w drugiej połowie poza nim ? Rozumiem, że program ma być tak ustawiony, że początek wjazdu ma znajdować się na krawędzi blachy, aby palnik mógł zjechać i dotknąć materiału w celu jego wykrycia, a cały detal ma być na materiale ?


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#5

Post napisał: dudziak4 » 04 lut 2019, 19:01

lukasz89 pisze:
04 lut 2019, 18:25
Jutro mamy kroić płytę stalową #30 mm. Co jeśli element ma otwory ? Przebicie na krawędzi oznacza transfer łuku w połowie na materiale, a w drugiej połowie poza nim ? Rozumiem, że program ma być tak ustawiony, że początek wjazdu ma znajdować się na krawędzi blachy, aby palnik mógł zjechać i dotknąć materiału w celu jego wykrycia, a cały detal ma być na materiale ?
Powiem ci że mnie zaskoczyłeś bo nie sądziłem że ktoś może zadać takie pytanie. Logiczne że cięcie od krawędzi znaczy że zaczyna się ciąć od krawędzi materiału tu się chyba zgodzimy. Po pierwsze nic nie napisałeś o mocy źródła które posiadasz a to dosyć istotna kwestia w procesie przebijania. Po drugie kolega @robal43 ma tylko częściowo rację, owszem cięcie od krawędzi pomaga zaoszczędzić dysze ale chodzi tu głównie o to że przykładowo agregatem o mocy 100A możemy ciąć jakościowo blachę grubości 30mm ale przy tak małym prądzie ten sam agregat nie poradzi sobie z przebiciem blachy grubości 20mm dlatego chcąc ciąć takim sprzętem grube blachy musimy zaczynać cięcie od krawędzi. Pomijam już fakt że z reguły za małe źródło w tym przykładzie 100A ma pewnie na poziomie 30% sprawności owszem przetnie jakościowo blachę 30mm ale raptem kilkanaście cm bo się przegrzeje.
Co jeśli element ma otwory ?
Jeśli masz cienkie źródło tak jak wyjaśniałem wyżej to jedyna szansa na otwory to wiercić otwór centralnie po czy zaczynać ciąć od tego wywierconego otworu i masz tym samym cięcie od krawędzi.
Do jakich maksymalnie grubości płyt zaleca się ciąć przebijając ?
Przebija się do maksymalnej grubości jaką zaleca producent od siebie dodam że widziałem plazmy które bez większych problemów przebijają grubości 50mm.
Stosuje się również Cięcie na wspólną krawędz jeśli Soft (nesting) pozwala na to..
Do kolegi @robal43 cięcie na wspólną krawędź w przypadku plazmy raczej nie ma sensu no chyba że taka jakość na nie przeszkadza, ponieważ zawsze na jednej krawędzi będzie skos. Wiem że o tym wiesz i dodałeś to jako ciekawostkę dla kolegi powyżej.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#6

Post napisał: lukasz89 » 04 lut 2019, 23:31

Źródło Hypertherm Powermax 105A, w instrukcji obsługi są ustawienia dla stali do grubości 40 mm (mówimy o stali miękkiej), producent maszyny (KT7) podawał grubość 25 mm jako maksymalną dla tego typu stali. Do tej pory cięliśmy płyty do gr. 12 mm przebijając i raz okazjonalnie 20 mm, a tu taki przeskok na 30 mm i dlatego pytam.



Przy starcie od krawędzi nie mam podanych w tabeli informacji o wys. przebijania i czasu opóźnienia przy przebijaniu, a chyba muszę coś wpisać w cam (korzystamy z sheetcam). Domyślam się, że wpiszę ostatnie wartości przy których przebijanie jest zalecane i będzie ok, dla st20 było to wysokość 6,4 mm i opóźnienie 1.0 s, przy >20 jest to już start od krawędzi.

Jeszcze zapytam o thc, bo aktualnie mamy skonfigurowane tak, że kontroler nie załącza się na niewielkich otworach, łukach, narożnikach i krótkich liniach. Przy każdym przełączeniu się thc on > off i off > on palnik zatrzymuje się na chwilę po czym jedzie dalej ale to widać na detalu te "wcięcia" przy zatrzymaniach więc chcemy wrócić do poprzednich ustawień kiedy to thc działało cały czas i nie było tych zatrzymań. Problem w tym, że po modyfikacji post, thc się nie załącza w ogóle. To, co zmienialiśmy to linijki thcOnCode, thcOffCode. Kiedyś było to thcOnCode = nil / thcOffCode = nil kiedy to kontroler działał cały czas, obecnie jest thcOnCode = " M08" / thcOffCode = " M09" i są zatrzymania. Zmiana wartości na nil powoduje brak aktywacji thc co nas dziwi bo kiedyś przy takim ustawieniu działało.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#7

Post napisał: dudziak4 » 05 lut 2019, 01:36

Przy starcie od krawędzi nie mam podanych w tabeli informacji o wys. przebijania i czasu opóźnienia przy przebijaniu, a chyba muszę coś wpisać w cam (korzystamy z sheetcam). Domyślam się, że wpiszę ostatnie wartości przy których przebijanie jest zalecane i będzie ok, dla st20 było to wysokość 6,4 mm i opóźnienie 1.0 s, przy >20 jest to już start od krawędzi.
Zastanów się w tabelce nie masz podanej wysokości przebijania przy cięciu od krawędzi bo przebijanie nie występuje i ustawiasz tylko wysokość cięcia bez opóźnienia(opóźnienie dotyczy tylko przebijania i jest to czas potrzebny do przebicia materiału zanim ruszy palnik). Zrób sobie w sheetcam dodatkowe narzędzie i wysokość przebijania daj równą wysokości cięcia czyli z tabelki 4.6mm
Źródło Hypertherm Powermax 105A
No i wiemy coś więcej powermax 105 ma bardzo wysoką sprawność przy 100A/80% jak będziesz miał długie odcinki do palenia tej 30mm to unikaj max prądu, lepiej zwolnić prędkość cięcia i obniżyć prąd źródła w którym może chodzić na 100% a myślę że będzie to w okolicach 80-90A
Jeszcze zapytam o thc
I znowu, jak o coś pytasz to najpierw napisz co to za sprzęt, mam się wszystkiego za każdym razem domyślać czy jak?
thc od promy? skonfigurowane jako "150" czy "sd" ? Program wykonawczy to linuxcnc, mach czy jakiś inny?
Wiem że cam to sheetcam a reszta?

Następnym razem jak nie napiszesz wszystkiego pełnym zdaniem to ci nie pomogę.
Też ci mogę napisać że zepsuł mi się silnik w samochodzie a jaki to samochód z jakim silnikiem czy disel czy benzyna domyśl się sam.

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 810
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#8

Post napisał: robal43 » 05 lut 2019, 08:23

Koledzy nie każde oprogramowanie CAD CAM pozwala na częsciowe wyłączenie ścieżki cięcia .. w moim przypadku mogę ciąć od krawędzi i do tego zastosować mikro łączenia co za tym idzie cięty materiał nie ma możliwości przesunięcia się .. A tak dla waszej informacji od krawędzi wycinałem raz na próbę :) wiem że to działa.Dodam że najgrubsze blaszki u mnie to 10mm :) 60A
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#9

Post napisał: dudziak4 » 05 lut 2019, 08:32

Koledzy nie każde oprogramowanie CAD CAM pozwala na częsciowe wyłączenie ścieżki cięcia .. w moim przypadku mogę ciąć od krawędzi i do tego zastosować mikro łączenia co za tym idzie cięty materiał nie ma możliwości przesunięcia się ..
W sheetcam też jest taka opcja ale w przypadku plazmy pojęcie "mikro łączenia" ?
A tak dla waszej informacji od krawędzi wycinałem raz na próbę :) wiem że to działa.Dodam że najgrubsze blaszki u mnie to 10mm :) 60A
Jakby nie działało to by nie istniało pojęcie cięcia od krawędzi a tym samym zawęziło by to zakres pracy wielu agregatów plazmowych.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Plazma - co to znaczy cięcie od krawędzi ?

#10

Post napisał: lukasz89 » 05 lut 2019, 19:55

No więc podaje informacje.
maszyna - KT7 cnc, stół wodny 1.5m x 3.0m
źródło plazmy - Hypertherm Powermax 105A
palnik - Hypertherm Duramax (ten większy) do cięcia zmechanizowanego
kontroler wysokości - Proma elektronika, model Compact THC SD (skonfigurowany domyślnie)
OS - Debian 7 Linux 32-bit
oprogramowanie cam - SheetCam
oprogramowanie sterujące cnc - LinuxCNC
oprogramowanie cad - LibreCAD
postprocesor - LinuxCNC THC z SheetCama nieco zmodyfikowany przez producenta maszyny

Proszę o pomoc w strawie thc i wracając jeszcze do cięcia stali 30 mm. W narzędziu czas opóźnienia ustawiam na 0, wysokość cięcia na 3.2 i wys. przebijania również na 3.2. W podręczniku obsługi w tabeli dla 105A przebijanie jest na 6.4, cięcie - na 3.2 mm do gr. 20, powyżej gr. 20 - start od krawędzi. Powyższa tabela dotyczy 125A i podałem ją jako przykład bo akurat taka była w internecie. Czy ma znaczenie jak długi ma być wjazd i ile ma wystawać poza obszar arkusza ? 1 cm wjazdu będzie ok ? Jak myślicie Panowie czy w tym przypadku jest sens kombinować i bawić się w wycinanie otworów na plazmie stosując metodę przebijania ? Były dzisiaj rozmowy i w sumie nie byłoby większych problemów z wierceniem tego na wiertarce jeśli zaszłaby taka potrzeba. Z góry dzięki za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”